Najlepsi sołtysi 2018 roku w Senacie

Gazeta Sołecka 2019-07-01

W Senacie RP w dniu 18 czerwca br. odbył się uroczysty finał 17. edycji Konkursu „Sołtys Roku" zorganizowany przez redakcję Gazety Sołeckiej i Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów pod honorowym patronatem Marszałka Senatu RP.

Ośmioro najlepszych sołtysów w kraju uhonorowanych zostało zaszczytnym tytułem „Sołtys Roku 2018". Wcześniej wzięli udział w konferencji pn. „Jak uwolnić potencjał wsi?", której organizatorem była Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej pod przewodnictwem senatora Piotra Zientarskiego oraz Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi pod przewodnictwem senatora Jerzego Chróścikowskiego.

Laureatów Konkursu oraz Stanisława Karczewskiego marszałka Senatu RR prof. Cezarego Kochalskiego doradcę w Kancelarii Prezydenta RR redaktor naczelną Gazety Sołeckiej Joannę Iwanicką, Ireneusza Niewiarowskiego prezesa Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów, Macieja Piskorskiego dyrektora Departamentu Produktów Agro w BNP Paribas Bank Polska S.A. sponsora głównego Konkursu, Marcina Muchę dyrektora Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin, Mieczysława Groszka prezesa Fundacji Polska Bezgotówkowa, a także wójtów, burmistrzów, działaczy samorządowych, przedstawicieli stowarzyszeń sołtysów i wszystkich pozostałych gości powitał senator Piotr Zientarski, zaś otwarcia finału Konkursu „Sołtys Roku 2018" dokonał senator Jerzy Chróścikowski. Sołtysom towarzyszyli: Grażyna Jałgos-Dębska prezeska Stowarzyszenia Sołtysi Mazowsza, Ryszard Surata prezes Stowarzyszenia Sołtysów Województwa Mazowieckiego, Robert Galęba prezes Wielkopolskiego Stowarzyszenia Sołtysów. Wśród uczestników spotkania był również znakomity aktor Olgierd Łukaszewicz z Fundacji im. Wojciecha B. Jastrzębowskiego - My Obywatele Unii Europejskiej.

Kapituła Konkursu pod przewodnictwem Joanny Iwanickiej redaktor naczelnej Gazety Sołeckiej nadała równorzędny tytuł „Sołtys Roku 2018" siedmiu sołtysom. Oto oni (w kolejności alfabetycznej): Wiesław Czają, sołectwo Sławsk, gmina Rzgów, powiat koniński, woj. wielkopolskie; Elżbieta Filipek, sołectwo Uciechów, gmina Dzierżoniów, powiat dzierżoniowski, woj. dolnośląskie; Barbara Herok, sołectwo Malnia, gmina Gogolin, powiat krapkowicki, woj. opolskie; Wojciech Jóźwik, sołectwo Trzeszków, gmina Pawłów, powiat starachowicki, woj. świętokrzyskie; Ewa Molenda-Stroińska, sołectwo Zalesię Górne, gmina Piaseczno, powiat piaseczyński, woj. mazowieckie; Krystyna Pałkowska, sołectwo Cikowice, gmina Bochnia, powiat bocheński, woj. małopolskie; Joanna Ułasiuk, sołectwo Wielki Lubień, gmina Dragacz, powiat świecki, woj. kujawsko-pomorskie.

Sołtysem Seniorem, za najdłuższe w obecnej edycji Konkursu pełnienie funkcji sołtysa, został Bogumił Kaszuba, sołectwo Krągola, gmina Stare Miasto, powiat koniński, woj. wielkopolskie.

Prof. Cezary Kochalski doradca Prezydenta RP przypomniał, że tradycją i dobrym obyczajem stało się, iż przedstawiciel Prezydenta bierze udział w Gali Finałowej Konkursu „Sołtys Roku". - Pan Prezydent kieruje do Państwa serdeczne pozdrowienia, wielokrotnie też podkreśla), że dla niego szczególnie ważnym jest, aby rozwój kraju zmierzał w takim kierunku, by poprawiała się jakość życia obywateli - powiedział prof. Kochalski. - Aby rozwijała się w Polsce idea rozwoju zrównoważonego, a ten rozwój aby wspierał zarówno duże ośrodki miejskie, jak i wsie, gminy, powiaty. Pan Prezydent czerpie wiedzę o życiu na wsi z wielu spotkań, które odbywa z mieszkańcami powiatów, gmin, wsi, również z rozmów z sołtysami, l skierował do laureatów konkursu „Sołtys Roku 2018" list gratulacyjny, ale myślę, że jest to list skierowany do wszystkich sołtysów - dodał. Następnie prof. Kochalski odczytał list.

„Szanowni Państwo, serdecznie gratuluję przyznanego przez Kapitułę Konkursu „Sołtys Roku 2018" wyróżnienia, które stanowi uhonorowanie działalności i dokonań podczas sprawowania nieprzerwanie od wielu lat funkcji sołtysa. Instytucja sołtysa od wieków umocowana jest w tradycji polskiego ustroju. Dziś sołectwo to najbliższa mieszkańcom wspólnota samorządowa, miejsce, w którym powstaje wiele cennych inicjatyw dotyczących bezpośrednich codziennych ludzkich spraw. Dlatego funkcja sołtysa to nie tylko obowiązki administracyjne, ale przede wszystkim przewodzenie lokalnej społeczności, inicjowanie aktywności obywatelskiej i zachęcanie do wspólnego działania.

Jestem przekonany, że polska wieś, która jest dziś domem dla milionów Polaków, będzie się stawała przestrzenią coraz bardziej przyjazną, a zarazem nowoczesną. Służą temu liczne programy adresowane do mieszkańców obszarów wiejskich, wspierające przedsiębiorczość, aktywność społeczną i zawodową, życie kulturalne. Polska a wraz z nią polska wieś zmienia się jednak najbardziej dzięki ludziom takim jak Państwo. To Państwo sprawiają, że kapitał społeczny najmniejszej wspólnoty samorządowej, jaką jest sołectwo, ujawnia się w postaci inicjatyw i działań, które przynoszą wymierne korzyści i umacniają więzi międzyludzkie. Wyróżnienie dla Państwa potwierdza skuteczność Państwa pracy. Na szczególne uznanie zasługuje Państwa wieloletnia działalność społeczna i aktywność w popularyzacji tradycji i zwyczajów ludowych oraz zaangażowanie w działalność wielu organizacji, na przykład Ochotniczej Straży Pożarnej. Życzę Państwu kolejnych sukcesów i spełnienia zamierzeń. Proszę przyjąć także najlepsze życzenia dla Państwa bliskich.

Z wyrazami szacunku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.”

- Bardzo miło jest mi przywitać Państwa po raz siedemnasty na Gali Konkursu „Sołtys Roku 2018". Chciałam przypomnieć, że inspiracja zorganizowania takiego konkursu wyszła od Józefa Kaczmarczyka, nieżyjącego już artysty grafika, współpracownika „Szpilek" i Gazety Sołeckiej, który wspierał nas od początku wydawania czasopisma, czyli prawie 30 lat temu - przypomniała red. Joanna Iwanicka. - W tej edycji Konkursu nie jest tylu wyróżnionych laureatów co w poprzednich, ale chciałam przypomnieć, że w regulaminie konkursu wcale nie jest powiedziane, ilu ma być nagrodzonych. Na początku bywało ich mniej, czterech albo ośmiu. Później doszedł laureat senior, gdyż wcześniej nie doceniliśmy osób, które przez wiele lat pracowały, lecz może nie miały tak spektakularnych efektów, bo czasem trudno je policzyć i zmierzyć. Nasz konkurs nie jest plebiscytem popularności, chociaż wśród obecnie wyróżnionych jest sołtys najpopularniejszy w swoim województwie. Sołectwa w Polsce są bowiem bardzo zróżnicowane, w jednym zamieszkuje 100 osób i jest prowadzona działalność rolnicza, w innym - nawet kilka tysięcy, jak w „obwarzankach" wokół dużych miast. Często nie ma w nich już ani jednego rolnika, bo tak bardzo zróżnicowana jest polska wieś. Ma też ogromny potencjał i bez Państwa codziennej pracy byłoby na niej znacznie trudniej żyć i mieszkać. Dlatego jestem pełna podziwu i bardzo serdecznie wszystkim Państwu, którzy dzisiaj tutaj przyjechaliście i zostaliście uhonorowani zaszczytnym tytułem „Sołtys Roku 2018" gratuluję, l cieszę się, że Senat RP wciąż gości Państwa, bo jest to miejsce, w którym tworzyły się ustawy ustrojowe dające podwaliny pod naszą demokrację. To miejsce szczególne, w którym mogę powiedzieć Warn - dziękuję.

Senator Piotr Zientarski przewodniczący Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej złożył podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji konferencji „Jak uwolnić potencjał wsi?" i siedemnastej edycji Konkursu „Sołtys Roku". Następnie rozpoczęła się ceremonia wręczania nagród i dyplomów najlepszym Sołtysom Roku 2018.

Listy gratulacyjne w imieniu prezydenta RP Andrzeja Dudy, skierowane indywidualnie do każdego z siedmiorga „Sołtysów Roku 2018", jak również specjalnie do Bogumiła Kaszuby, sołtysa sprawującego tę funkcję od 41 lat, przekazał doradca Prezydenta RP prof. Cezary Kochalski. Na przykład w liście gratulacyjnym Prezydenta RP do laureatki Konkursu „Sołtys Roku 2018" Krystyny Pałkowskiej, sołtyski Cikowic w gminie Bochnia w woj. małopolskim czytamy:

„Szanowna Pani, Z okazji uhonorowania tytułem „Sołtys Roku 2018" pragnę złożyć bardzo serdeczne gratulacje. To zaszczytne wyróżnienie jest dowodem uznania i podziękowaniem za Pani służbę publiczną, społeczne zaangażowanie, pracę dla dobra lokalnej wspólnoty. Instytucja sołtysa jest od wieków umocowana w tradycji polskiego ustroju. Dziś sołectwo to najbliższa mieszkańcom wspólnota samorządowa i miejsce, w którym powstaje wiele cennych inicjatyw dotyczących codziennych ludzkich spraw. Dlatego funkcja sołtysa to nie tylko obowiązki administracyjne, ale przede wszystkim przewodzenie lokalnej społeczności, inicjowanie aktywności obywatelskiej i zachęcanie do wspólnego działania.

Jestem przekonany, że polska wieś, która jest domem milionów Polaków będzie się stawała przestrzenią coraz bardziej przyjazną, a zarazem nowoczesną. Służą temu liczne programy adresowane do mieszkańców obszarów wiejskich, wspierające przedsiębiorczość, aktywność społeczną i zawodową, życie kulturalne. Polska a wraz z nią polska wieś zmienia się jednak najbardziej dzięki ludziom takim jak Pani. To Państwo sprawiają, że kapitał społeczny najmniejszej wspólnoty samorządowej, jaką jest sołectwo, ujawnia się w postaci inicjatyw i działań, które przynoszą wymierne korzyści, umacniają więzi międzyludzkie.

Nagroda Sołtysa Roku potwierdza Pani skuteczność w tej pracy. Na szczególną uwagę zasługuje Pani aktywność na rzecz integracji lokalnej społeczności, starania o rozbudowę sieci komunalnej i obiektów sportowo-rekreacyjnych, a także działalność charytatywna i propagowanie lokalnych tradycji i dziedzictwa Ziemi Bocheńskiej.

Gratuluję raz jeszcze tytułu „Sołtys Roku 2018". Życzę Pani kolejnych sukcesów i spełnienia zamierzeń. Proszę przyjąć także najlepsze życzenia dla Pani bliskich. Z wyrazami szacunku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.”

Redaktor naczelna Gazety Sołeckiej Joanna Iwanicka i prezes Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów Ireneusz Niewiarowski wręczyli laureatom pamiątkowe dyplomy. Dyrektor Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin Marcin Mucha przekazał laureatom statuetki siewcy ufundowane przez Stowarzyszenie. Zostały wykonane specjalnie dla laureatów konkursu „Sołtys Roku 2018" przez rzeźbiarza Sławomira Micka z Kielc. Dziełem tego artysty jest pomnik sołtysa w Wąchocku.

Maciej Piskorski dyrektor Departamentu Produktów Agro w BNP Paribas Banku Polska S.A. wręczył nagrodę ufundowaną przez Bank - rower, który odebrała Ewa Molenda-Stroińska, sołtyska Zalesia Górnego w woj. mazowieckim. Pozostali laureaci dostali takie same rowery, które zostały dostarczone bezpośrednio do ich domów. Wszyscy laureaci otrzymali drobne upominki ufundowane przez firmę Bielenda oraz przez firmę Reutter.

W imieniu laureatów Konkursu „Sołtys Roku 2018" głos zabrała Elżbieta Filipek, sołtyska Uciechowa w gminie Dzierżoniów w woj. dolnośląskim. Podziękowała za zaszczytne wyróżnienie tytułem „Sołtysa Roku". Podkreśliła, że sołtysi nie pracują dla wyróżnień i nagród.

- Rzadko mamy możliwość uczestniczyć w uroczystościach w tak szczególnym miejscu jak Senat. Wyróżnienie to będzie dla nas zachętą do dalszego działania. Swojej pracy nie wykonujemy dla nagród i chwały, ale miło jest wiedzieć, że jest ona doceniana. Dziękuję też za wsparcie ze strony wójta i za pomoc w rozwiązywaniu codziennych problemów, ponieważ tylko zgodna współpraca jest gwarantem rozwoju naszych wsi i dialogu z mieszkańcami. Sam sołtys nic nie zrobi, ale razem z zaangażowanymi ludźmi może zrobić bardzo dużo - powiedziała sołtys Elżbieta Filipek.

Zastępca wójta gminy Dzierżoniów Jolanta Zarzeka przedstawiła prezentację na temat Uciechowa i sukcesów mieszkańców tej wsi. Podkreśliła rolę Stowarzyszenia „Uciechów - moja wieś" w rozwoju sołectwa i kształtowaniu postaw społecznikowskich i obywatelskich mieszkańców wioski. Funkcjonuje ono już 10 lat i ma osobowość prawną, więc może pozyskiwać środki zewnętrzne na swoją działalność z różnych źródeł. Aktywnie działa KGW, organizowanych jest wiele imprez i projektów kierowanych do różnych grup wiekowych. Uciechów ma aspiracje do otrzymania statusu wsi tematycznej: „Uciechów wieś dobrego humoru". Pani wicewójt zaproponowała, żeby podczas kolejnych gali Konkursu „Sołtys Roku" sołtysi mieli możliwość kilkuminutowego zaprezentowania swoich sołectw.

Następnie głos zabrali sponsorzy Konkursu „Sołtys Roku 2018". Maciej Piskorski dyrektor Departamentu Produktów Agro w BNP Paribas Bank Polska S.A. złożył gratulacje laureatom i powiedział, że bank chce być blisko wsi i sołtysów, aby wspierać ich pomysły rozwojowe i pomagać ludziom żyjącym na wsi spełniać ich marzenia.

Mieczysław Groszek prezes Fundacji Polska Bezgotówkowa pogratulował laureatom i przypomniał idee Fundacji, która również mieszkańcom wsi chce przybliżyć praktyczne rozwiązanie finansowe jakim są płatności bezgotówkowe; podkreślił korzyści, jakie z bezgotówkowego obrotu pieniędzmi ma ich użytkownik, zwłaszcza w małych ośrodkach miejskich i na wsi. - Pod koniec ubiegłego roku rozszerzyliśmy nasz program Polski bezgotówkowej na gminy i sektor publiczny, kilkudziesięciu sołtysów w kraju ma już bezpłatne terminale przenośne. Cieszę się, że bezpośrednio odpowiadamy na temat dzisiejszej konferencji „Jak uwolnić potencjał wsi?", gdyż cyfryzacja wspiera rozwój wsi, a płatności bezpośrednie promują cyfryzację, uczą również jak bezpiecznie poruszać się w świecie cyfrowym - powiedział.

Marcin Mucha dyrektor Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin podkreślił, że żyjemy w świecie, w którym dbałość o środowisko jest działaniem priorytetowym na każdej płaszczyźnie życia. Jednym z takich elementów jest gospodarka odpadami po zużytych środkach ochrony roślin, a rolnicy i sołtysi odgrywają kluczową rolę w tych działaniach.

- Nawet jedno dodatkowo zebrane opakowanie przyczynia się do tego, że mamy coraz lepsze środowisko naturalne. Państwo sołtysi są wzorem do naśladowania dla innych. Dlatego chcieliśmy wyróżnić jedno sołectwo, które może się pochwalić najwyższym wskaźnikiem zbiórki opakowań po zużytych środkach ochrony roślin. Ufundowaliśmy specjalną dodatkową nagrodę w wysokości 2 tyś. zł dla tego sołectwa, którą przekazujemy na ręce pani Elżbiety Filipek sołtyski Uciechowa w gminie Dzierżoniów na Dolnym Śląsku - powiedział.

Finał siedemnastej edycji Konkursu „Sołtys Roku" podsumował prezes Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów Ireneusz Niewiarowski: - Dzięki wam Gazeta Sołecka może pokazywać tak pozytywnych sołtysów i dobre przykłady, które można naśladować. Dziękuję Gazecie Sołeckiej za inicjatywę i twórczą pracę. Dziękuję panu Prezydentowi RR panu marszałkowi Senatu, panom senatorom przewodniczącym Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej, paniom z obu Komisji pomagającym w przygotowaniu dzisiejszego wydarzenia, a także wszystkim prelegentom konferencji „Jak uwolnić potencjał wsi?" - podkreślił l. Niewiarowski.

Grażyna Kaniewska

Galeria

Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

Multimedia

Kontakt

Biuro Zamość

ul. Bazyliańska 3/16
22 - 400 Zamość
tel./fax 84 638 42 52

czynne: pon-pt 900-1500

 

Linki

face3

senatt

solidarnoscri

pis

Licznik wizyt

Dzisiaj: 480
Razem: 1671801