Doradztwo rolnicze - nowe wyzwania

CDR Brwinów 2007-06-05

W dniach 23 – 24 maja br. w Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie odbyło się spotkanie przedstawicieli Rad Społecznych Doradztwa Rolniczego działających przy CDR i Wojewódzkich Ośrodkach Doradztwa Rolniczego z przedstawicielami władz Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, wojewodów, dyrektorów WODR oraz instytucji zajmujących się rozwojem polskiej wsi: Senackiej Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Agencji Rynku Rolnego, Agencji Nieruchomości Rolnych, Fundacji Programów Pomocy dla Rolnictwa FAPA, Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG-PIB) w Puławach i Małopolskiej Agencji Doradczo Edukacyjnej. Przewodnim tematem wystąpień i dyskusji była „Rola doradztwa rolniczego w nowym okresie programowania 2007 – 2013”.

Nasze zadania

Uczestnicy spotkania mieli okazję zapoznać się bliżej z najważniejszymi zadaniami Centrum Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Brwinowie, przedstawionymi przez Hannę Fadecką-Galicz, Dyrektora CDR.

Należy do nich akcja informacyjna na temat Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013. Na przełomie 2006 i 2007 zorganizowano szkolenia w 314 powiatach wspólnie ze wszystkimi ODR-ami. W pierwszym – jesiennym etapie wzięło udział ponad 32000 uczestników, w drugim - wiosennym - ponad 31000.

Istotnym zadaniem jest informowanie o zasadzie wzajemnej zgodności (cross-compliance), czyli wymogach, które powinni spełniać beneficjenci płatności bezpośrednich. We współpracy z departamentami branżowymi Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi i Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa opracowano i wydano przewodnik dla doradców „Minimalne wymagania wzajemnej zgodności (cross-compliance) dla gospodarstw rolnych objętych systemem płatności bezpośrednich oraz płatnościami w ramach zrównoważonego gospodarowania na gruntach rolnych i leśnych”, a także przygotowano materiały szkoleniowe dla rolników dotyczące tej tematyki.

W trakcie realizacji znajduje się projekt „Szkolenie doradców i nauczycieli w zakresie minimalnych wymagań wzajemnej zgodności w gospodarstwach rolnych obowiązujących dla osi II PROW 2007-13”. Zaplanowano 36 pięciodniowych stacjonarnych szkoleń dla 1260 doradców, szkolenie e-learningowe dla 640 doradców, opracowanie i przekazanie podręcznika oraz CD z jednolitymi prezentacjami.

Prowadzony jest system informacji i baz danych na potrzeby doradztwa rolniczego, m.in:

Krajowy System Informacji Doradczej (HELPDESK), strona www.cdr.gov.pl, baza przetwórców ekologicznych , baza gospodarstw ekologicznych , baza gospodarstw eko-agroturystycznych , baza szkoleń, baza wydawnictw INFROL, baza aktów prawnych, adresarze, lista doradców rolnośrodowiskowych, informator o zawodach sektora rolno-żywnościowego, informator o szkołach i placówkach oświatowych, pakiety edukacyjne, programy i aplikacje.

Do ważniejszych zadań, które zostaną zrealizowane w najbliższych miesiącach należą szkolenia uzupełniające kwalifikacje zawodowe dla wszystkich doradców rolnośrodowiskowych przeznaczone dla 1500 osób (30 szkoleń praktycznych w terenie, 30 szkoleń stacjonarnych, kurs e-learningowy).

Nowym projektem, z którego efektów wkrótce można będzie korzystać jest INTERREG e-Farmer (więcej na www.cdr.gov.pl w zakładce „Projekty”).

Przed nami trudny rok

Pan Jan Krzysztof Ardanowski, podsekretarz stanu w MRiRW omówił m.in. problemy związane z produkcją roślin energetycznych, a w szczególności trudną sytuację producentów rzepaku. Podkreślił jednak, że najtrudniejszy będzie dla rolników obecny rok, bowiem dopiero od 2008 r. wejdzie w życie obowiązek dodawania biokomponentów do wszystkich paliw, jakie trafią na rynek, co zapewni producentom rzepaku zbyt ziarna.

W tym roku rolnicy obsiali rzepakiem ok. 700 tys. hektarów. W przetrwaniu obecnego roku mają pomóc producentom dopłaty w wysokości 45 euro do każdego hektara rzepaku ze środków unijnych oraz dodatkowe 176 zł dopłat do hektara rzepaku finansowanych ze środków krajowych.

Pan Senator Jerzy Chróścikowski, Przewodniczący Senackiej Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska podkreślił, że wiele form wsparcia uzyskiwanych jest dzięki zaangażowaniu naszych przedstawicieli w pracach parlamentu unijnego i walki o naszych rolników. Takim przykładem jest właśnie dopłata 45 euro, o której jeszcze nieco ponad rok temu Unia Europejska nie chciała słyszeć. Dodał, że w Unii trzeba o wszystko nie prosić, ale wręcz walczyć, stąd tak ważna jest nasza silna reprezentacja w Brukseli. Równie ważne, jak wszelkie formy finansowego wsparcia do konkretnych upraw i działań, jest wydłużanie okresów przejściowych, które dają nam czas na skuteczne dostosowanie się do unijnego prawa i unijnych wymagań – m.in. tak ważnych, jak „minimalne wymagania wzajemnej zgodności” (cross-compliance). Dostosowanie naszego ustawodawstwa do prawa unijnego jest w ostatnim okresie jednym z działań, którym nasi parlamentarzyści poświęcają najwięcej uwagi.

Bardzo silne poparcie unijne dla rozwoju wszelkich źródeł energii odnawialnej podkreślił również Pan Ryszard Pazura, Dyrektor Fundacji Programów Pomocy dla Rolnictwa FAPA, który uczestniczył w ubiegłym miesiącu w spotkaniu przedstawicieli państw członkowskich Unii Europejskiej w Berlinie. Poświęcone ono było głównie dwóm tematom: Programowi Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz biopaliw i innych możliwości ekologicznego wytwarzania energii. Przypomniał również, że w przyszłym roku obowiązywać nas będzie cel wskaźnikowy związany z koniecznością wprowadzenia do obrotu określonej produkcji biopaliw, z czego bezwzględnie musimy się wywiązać.

Temat wsparcia finansowego w sektorze roślin energetycznych został również poruszony w wystąpieniu Pana Marcina Wrońskiego, Zastępcy Prezesa Agencji Rynku Rolnego, który omówił także aktualną sytuację na rynku podstawowych produktów rolniczych.

Nowe wyzwania dla doradztwa

Pan Minister Ardanowski, omawiając aktualne problemy gospodarcze w kraju, a w szczególności sytuację polskiego rolnictwa podkreślił, że dzisiejsza wieś nie może się obyć bez dobrze zorganizowanego i fachowego rolniczego doradztwa publicznego. Istnieje zatem konieczność dalszego rozwoju struktur organizacyjnych i podnoszenia kwalifikacji doradców.

O rosnącej roli doradztwa rolniczego mówił także Pan Dyrektor Ryszard Pazura. Przykładem jest m.in. współpraca między CDR i Fundacją FAPA. Podkreślając konieczność współdziałania obu instytucji w celu stworzenia sieci rozwoju obszarów wiejskich, zwrócił uwagę na fakt, że już dzisiaj wiele te instytucje łączy. Można bowiem wyróżnić 3 cechy, jakie posiada Fundacja, a które przypisać można także instytucjom doradczym:

- specjalizowanie się w tzw. projektach miękkich – nakierowanych na człowieka i poprawę jego wiedzy i umiejętności,

- dbanie o obiektywność i niezależność - analizy mają być na wysokim poziomie i obiektywne, a źródła z których czerpane są informacje muszą być weryfikowalne,

- usługi dla beneficjentów realizowane są nieodpłatnie.

Rola doradztwa rolniczego widoczna była również w wystąpieniu Pana Franciszka Kadzika, Dyrektora Departamentu Obsługi Środków Towarzyszących Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, który przedstawił zakres i formy pomocy krajowej realizowane przez ARiMR, podsumował efekty realizacji wsparcia w ramach pomocy technicznej PROW 2004-2006 oraz omówił przebieg składania wniosków o dopłaty bezpośrednie w bieżącym roku. We wszystkich tego typu działaniach doradcy rolniczy są głównymi fachowcami, do których beneficjenci zwracają się o pomoc.

Pan prof. Seweryn Kukuła, Dyrektor IUNG-BIP w Puławach podkreślił, że zarówno instytuty badawcze, jak i instytucje doradcze nie powinny zapominać o konieczności codziennej współpracy, bowiem ich działania w wielu punktach wzajemnie się uzupełniają, a jedna strona służy drugiej. Pewnym problemem jednostek badawczych jest fakt, że są one finansowane są przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a nadzorowani przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, co sprawia, że muszą realizować potrzeby obu ministerstw. Mimo to instytuty starają się wychodzić naprzeciw potrzebom polskiego rolnictwa. Jednym z ważniejszych zadań IUNG-u w ostatnich czasach stało się również wspieranie instytucji rządowych np. w negocjacjach na forum unijnym (m.in. ich badania wykorzystano w negocjowaniu dotyczącym Obszarów o Niekorzystnych Warunkach Gospodarowania). Obecnie przygotowują również „monitoring suszy”, który będzie wykorzystywany przez firmy ubezpieczające uprawy. Za swoją sztandarową działalność instytut uważa też badania na rzecz rolnictwa ekologicznego.

Jednym z ważniejszych zadań, w jakim Centrum Doradztwa Rolniczego bierze obecnie aktywny udział, jest wdrażanie w WODRach systemu zarządzania jakością wg normy ISO 9001-2001. Z celem i zasadami jego wprowadzania w życie zapoznał uczestników spotkania Pan Jarosław Kmieć z Małopolskiej Agencji Doradczo Edukacyjnej.

Wśród interesujących zebranych tematów znalazły się również dopłaty do ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, które omówiła Pani Aleksandra Szelągowska, Dyrektor Departamentu Finansów w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Pan prof. Bogdan Klepacki, Przewodniczący Rady Społecznej Doradztwa Rolniczego działającej przy Centrum Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Brwinowie mówiąc o roli rad społecznych podkreślił konieczność wzmocnienia ich współpracy z instytucjami doradczymi tak, aby mogły one skuteczniej wspierać system doradczy w realizacji zadań, o których była mowa w trakcie spotkania i tych, które jeszcze stoją przed doradztwem.

Galeria

Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

Multimedia

Kontakt

Biuro Zamość

ul. Bazyliańska 3/16
22 - 400 Zamość
tel./fax 84 638 42 52

czynne: pon-pt 900-1500

 

Linki

face3

senatt

solidarnoscri

pis

Licznik wizyt

Dzisiaj: 410
Razem: 1721348