Senat wybrał szefów senackich komisji
wpolityce.pl 2015-11-13
Senat wybrał w piątek szefów 15 senackich komisji stałych, w tym nowej komisji infrastruktury oraz połączonej komisji spraw zagranicznych i ds. Unii Europejskiej – które w poprzedniej kadencji funkcjonowały oddzielnie.
Senat, który wznowił swoje obrady dziś po godz. 17.30, zdecydował, że przewodniczącym senackiej komisji budżetu i finansów publicznych został senator Grzegorz Bierecki (niezależ.), przewodniczącym komisji gospodarki narodowej i innowacyjności, Andrzej Stanisławek (PiS), a przewodniczącym komisji infrastruktury - Stanisław Kogut (PiS).
Ponadto przewodniczącym komisji kultury i środków przekazu został Jerzy Fedorowicz (PO), przewodniczącym komisji nauki, edukacji i sportu Kazimierz Wiatr (PiS), a Jarosław Rusiecki (PiS) został przewodniczącym komisji obrony narodowej.
Senatorowie zdecydowali też, że Michał Seweryński (PiS) obejmie funkcję przewodniczącego senackiej komisji praw człowieka, praworządności i petycji, Jarosław Duda będzie przewodniczącym komisji rodziny, polityki senioralnej i społecznej, a Jerzy Chróścikowski (PiS) - przewodniczącym komisji rolnictwa i rozwoju wsi.
Piotr Zientarski (PO) będzie przewodniczył komisji samorządu terytorialnego i administracji państwowej, Janina Sagatowska (PiS) - przewodniczącą komisji spraw emigracji i łączności z Polakami za granicą, a Marek Rocki (PO) - przewodniczącym komisji spraw zagranicznych i Unii Europejskiej.
Senator Zdzisław Pupa został przewodniczącym komisji środowiska, Bohdan Paszkowski - szefem komisji ustawodawczej, a Waldemar Kraska - przewodniczącym komisji zdrowia.
Senat dokonał dziś rano zmian w swoim regulaminie, dzięki czemu m.in. powołano odrębną komisję infrastruktury, a także połączono w jedną dwie dotychczasowe senackie komisje: spraw zagranicznych oraz ds. Unii Europejskiej.
Komisja infrastruktury ma zajmować się niektórymi z kwestii, które dotychczas leżały w gestii komisji gospodarki - to kwestie dotyczące gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej, budownictwa, transportu, łączności, informatyzacji oraz gospodarki morskiej.
Wyodrębnienie osobnej komisji infrastruktury - jak mówił w Senacie poseł sprawozdawca komisji regulaminowej Krzysztof Słoń - związane jest z zaplanowaną intensyfikacją prac nowego rządu w kwestiach gospodarki, infrastruktury i rozwoju oraz energetyki i związanymi z nimi planami legislacyjnymi.
W rządzie Beaty Szydło, który ma zostać powołany w przyszłym tygodniu, mają funkcjonować m.in. resorty infrastruktury i budownictwa oraz gospodarki morskiej i żeglugi.
Połączenie w jedną dwóch dotychczasowych komisji: spraw zagranicznych i ds. Unii Europejskiej senator Słoń uzasadniał globalizacją nie tylko w sferze gospodarki, ale i stosunków międzynarodowych oraz tym, że sprawy UE „zostały w ostatnich latach w sposób znaczących przepracowane i dopracowane również w kwestiach legislacyjnych”.
Slaw/ PAP