Mniejsze wsparcie dla gmin z europejskich funduszy
radiomaryja.pl 2015-11-16
Gminy nie są zadowolone z podziału europejskich funduszy. „Dziennik Gazeta Prawna” poinformował, że najwięcej emocji budzi podział środków z unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020. To z niego pieniądze wydawane są np. na budowę i remonty lokalnych dróg.
Fundusze na kolejne lata będą jednak mocno okrojone, gdyż zmienił się zakres wsparcia. Do 2020 roku mogą nie być finansowane zadania dotyczące melioracji wodnych. Mniej środków będzie też przeznaczonych na działania obsługiwane przez samorząd województwa. Według dziennika – uszczuplone środki mogą niekorzystnie wpłynąć m.in. na infrastrukturę czy tworzenie nowych miejsc pracy.
Jerzy Chróścikowski, przewodniczący NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych, przypomina, że Polska źle wynegocjowała pakiet na lata 2014-2020.
– Przypomnę i wielokrotnie mówiliśmy, gdzie PSL nas pomawiał, że nie mamy racji mówiąc, że mamy mniejsze środki. Wynegocjowaliśmy z UE ponad 13 mld środków w kwotach stałych, a dostaliśmy ponad. 9 mld. Jest to ponad 4 mld mniej środków na program rozwoju obszarów wiejskich. Skutek jest taki, że skoro jest 4 mld mniej środków stałych, wynegocjowanych z UE, to skutkuje oczywiście mniejszymi środkami dla obszarów wiejskich. Środki są teraz głównie realizowane dla realizacji programu rozwoju rolnictwa, a nie obszarów wiejskich – powiedział Jerzy Chróścikowski.
Z najnowszej ankiety przeprowadzonej przez Związek Gmin Wiejskich RP wynika, że wśród ponad 400 samorządów, gminy wiejskie oraz miejsko-wiejskie chciałyby zainwestować w latach 2014-2020 aż 97 mld zł. Warunkiem jest jednak to, że założona kwota będzie osiągalna, o ile niemal 63 mld zł pochodzić będzie z budżetu państwa i funduszy europejskich. Nie wiadomo jednak czy tak się stanie.
RIRM