Rolnicy utracą sezonowych pracowników
gpcodziennie.pl 2016-03-24
Wprowadzenie za pół roku wymaganych przez Unię ostrzejszych reguł zatrudniania przy pracach sezonowych poważnie ograniczy rolnikom możliwość tymczasowego zatrudniania obcokrajowców spoza UE, głównie z Ukrainy.
Kwestia ta była w ubiegłym tygodniu tematem rozmów, które w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzili przedstawiciele NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” z rejonu Grójca i Płońska oraz władz samorządowych regionu. W spotkaniu uczestniczyli wiceminister resortu pracy Stanisław Szwed oraz senator Jerzy Chróścikowski, przewodniczący Rady Krajowej NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”.
Obecnie procedura uproszczona, nazywana także procedurą oświadczeniową, pozwala obywatelowi jednego z sześciu państw: Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdowy, Rosji i Ukrainy, zatrudnić się w Polsce raz na 12 miesięcy przez pół roku bez konieczności uzyskiwania zezwolenia na pracę. Warunkiem jest bezpłatne zarejestrowanie przez pracodawcę w powiatowym urzędzie pracy oświadczenia o zamiarze powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcowi. Na tej podstawie może on się ubiegać o wizę uprawniającą do wykonywania pracy w Polsce.
Z takiej formy krótkoterminowego zatrudniania obcokrajowców powszechnie korzystają rolnicy prowadzący pracochłonne uprawy truskawek, borówek, jabłek i innych owoców. Po 30 września br., zgodnie z dyrektywą unijną z lutego 2014 r., zamiast systemu oświadczeń mają być stosowane procedury administracyjne, co w praktyce oznacza ubieganie się o zezwolenie na pracę. Takich zezwoleń w całym 2015 r. wydano 69 tys., co stanowiło niecałe 9 proc. liczby zarejestrowanych oświadczeń.
Według danych MRPiPS w 2015 r. nastąpił skokowy wzrost liczby zarejestrowanych oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi. Było ich 782 tys., czyli ponad dwukrotnie więcej niż w 2014 r. Udział obywateli Ukrainy w liczbie wydanych zarejestrowanych oświadczeń sięgnął 97,5 proc. W 2014 r. zarejestrowano 387 tys. oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi. Resort pracy zastrzega, że liczba cudzoziemców, którzy podjęli pracę, nie musi być tożsama z liczbą zarejestrowanych oświadczeń. Dla części cudzoziemców zarejestrowano więcej niż jedno oświadczenie, były też odmowy udzielenia wizy czy też rezygnacja niektórych osób z przyjazdu do Polski.
– Ewentualne utrudnienia mogą się pojawić w 2017 r., gdyż wtedy nastąpią zmiany procedur – mówi prof. Jacek Męcina, doradca Konfederacji Lewiatan. Uważa on, że nowe procedury administracyjne można zorganizować tak, aby nie stały się one dokuczliwe dla przedsiębiorców, gdyby na przykład wcześniej zgłaszali zapotrzebowanie na pracowników sezonowych.
Największy popyt na pracę cudzoziemców występuje w woj. mazowieckim. Tego regionu dotyczy 40 proc. zarejestrowanych oświadczeń. Wśród osób, którym wydawane są oświadczenia, dominują ludzie w wieku 26–40 lat. W 2015 r. było ich 354 tys. Drugą pod względem liczebności grupą (220 tys.) są osoby w wieku 41–65 lat.
(a.mac.)