60 lat KGW Białowola, 15 lat „Białowolanek”
gminazamosc.pl 2016-10-12
W sobotę, 8 października, w świetlicy w Białowoli zebrały się obecne i byłe członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Białowoli, by uczcić 60-lecie istnienia Koła i jubileusz 15-lecia funkcjonującego w jego ramach zespołu „Białowolanki”.
Na uroczystość przybyli liczni goście, przyjaciele i sympatycy, których powitali Wioletta Fusiarz – Przewodnicząca KGW w Białowoli i Tadeusz Tarajko – Radny Rady Gminy Zamość. Minutą ciszy uczczono wszystkie Panie, które przez lata należały i pracowały na rzecz Koła, ale odeszły już do Pana Boga.
Były to panie Teofila Biłant, Anna Wojtala, Maria Psiuk, Aniela Głowacka, Stanisława Niderla, Aniela Piotrowska, Stefania Duszejko, Genowefa Bondyra, Wanda Milczuk, Stefania Sapiło, Zofia Kuźma, Janina Pupiec, Krystyna Sokolińska, Urszula Władek, Honorata Siwiło, Janina Łagożna, Weronika Pupiec, Stanisława Psiuk i Aleksandra Krawiec.
W ramach części artystycznej przed publicznością zaprezentowali się uczniowie Szkoły Podstawowej w Białowoli przygotowani przez panie Barbarę Bednarczuk, Ewę Wróbel i Monikę Teterycz.
Następnie Pani Wioletta Fusiarz przedstawiła prezentację multimedialną, pt.: „Wspomnienia z działalności Koła Gospodyń Wiejskich w Białowoli i Zespołu „Białowolanki”, przygotowaną wspólnie przez Gminny Ośrodek Kultury Gminy Zamość i KGW w Białowoli.
Fragment historii Koła Gospodyń Wiejskich w Białowoli przedstawiony przez panią Wiolettę Fusiarz: „Koło Gospodyń Wiejskich w Białowoli założono w 1956 r. Powstało z potrzeby chwili. W tamtych czasach sprawy wsi,,musiała” reprezentować jakaś organizacja, ponieważ miała,,większą siłę przebicia” u władzy. We wsi działało już ZSL skupiające męską część mieszkańców. We wsi była pilna potrzeba rozbudowania szkoły, bo dotychczasowa, siedmioklasowa, mieściła się w małej jednoizbowej szkółce i prywatnych domach. Oprócz tego istniało zagrożenie zabrania religii ze szkół. Te dwa fakty były bezpośrednią potrzebą zawiązania jakiejś kobiecej organizacji. W pierwszych zamysłach miała to być liga kobieca. Po dyskusjach zdecydowano się na Koło Gospodyń Wiejskich.
Główną inicjatorką powstania Koła była ówczesna kierowniczka szkoły podstawowej, Pani Zofia Łopuszańska. Początkowo Koło liczyło 5 członkiń, były to: Aniela Piotrowska – przewodnicząca oraz Maria Psiuk, Aniela Głowacka, Stanisława Niderla i Anna Wojtala.
Kolejno funkcję przewodniczących pełniły: Stanisława Niderla, Wiesława Gęśla, Stefania Duszejko, Lucyna Lupa, Helena Kuźma, Teofila Biłant, Wiesława Sowa, Jadwiga Głowacka – pełniąca funkcję przewodniczącej przez 24 lata, Halina Adamczuk i Bogusława Chmielewska. Od 19.02.2014 roku funkcję przewodniczącej pełni Wioletta Fusiarz.
W ciągu całego okresu działalności liczebność koła kształtowała się od kilku do kilkunastu i kilkudziesięciu osób, osiągając w 1974 r. nawet 100 pań.”
Fragment historii zespołu Białowolanki przedstawiony przez panią Wiolettę Fusiarz: „Pomysł założenia zespołu śpiewaczego zrodził się na spotkaniu z okazji Dnia Kobiet w marcu 2001 r. Zgłosiło się 14 pań, przyjęto nazwę Śpiewające Gosposie, którą później zmieniono na Białowolanki. Wspólnie z dyrektorem szkoły, Panem Marianem Pupcem, jako kierownikiem artystycznym, zespół rozpoczął pierwsze próby. Po dwóch miesiącach pracy odbył się pierwszy występ, 03.06.2001 roku, podczas obchodów Powiatowego Święta Ludowego w Białowoli. W lipcu zespół zaśpiewał w Zwierzyńcu na Regionalnych Dniach Folkloru, a we wrześniu na powiatowych dożynkach w Żdanowie oraz parafialnych dożynkach w Białowoli. Wszystkie występy przyniosły dużo satysfakcji członkiniom zespołu. W ślad za występami przyszły pierwsze pochwały i dyplomy. Tak zespół rozpoczął swoją działalność. W lutym 2006 roku kierownikiem artystycznym został Pan Stanisław Momot, a od lutego 2016 roku funkcję tę pełni Pan Tadeusz Flor.
Obecnie zespół liczy 8 członkiń. Spotkania odbywają się raz w tygodniu w świetlicy Szkoły Podstawowej w Białowoli. Na spotkaniach uczymy się różnych piosenek ludowych, okolicznościowych, patriotycznych, kościelnych, dożynkowych. Część pieśni odtwarzamy – są to te zbierane z dawnych lat, śpiewane przez nasze babcie i mamy oraz zasłyszane w przeszłości. Śpiewamy również piosenki nowsze oraz układane przez panią Wacławę Muszyńską członkinię zespołu. W okolicach świąt występujemy z koncertami kolęd i pieśni wielkopostnych lub na mszach w kościele.”
Ze specjalnym koncertem dla Jubilatek wystąpiła Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Białowola pod batutą Józefa Tokarza.
Życzenia dla Jubilatek w tym dniu składali: Ksiądz Tomasz Winogrodzki proboszcz parafii w Lipsku oraz ksiądz wikariusz Krzysztof Hawro, Wójt Gminy Zamość Ryszard Gliwiński z radnymi Rady Gminy Tadeuszem Tarajko i Michałem Budzyńskim, Jerzy Chróścikowski Senator RP, w imieniu Starosty Zamojskiego Henryka Mateja i własnym – Konrad Dziuba Członek Zarządu Powiatu Zamojskiego, Stanisław Grześko Radny Rady Powiatu Zamojskiego, społeczność Białowoli reprezentowana przez Sołtysa Tomasza Bosiaka i Prezesa OSP Białowola Andrzeja Lisa, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Białowoli Bożena Radlińska wraz z uczniami i gronem pedagogicznym, panie ze Stowarzyszenia Kobiet na rzecz promocji i rozwoju środowisk lokalnych 28+ z Prezes Agatą Piwko, Wiceprezes Ireną Kucharską, Marią Juszczak-Sowińską sekretarzem i członkiniami KGW Gminy Zamość, zrzeszonymi w tej organizacji oraz przedstawiciele sąsiednich sołectw.
Były kwiaty, upominki, wspólne „sto lat”, jubileuszowy tort i moc życzeń. Gospodynie też przygotowały występy sceniczne. Koncertował zespół Białowolanki, wspominając dawne lata i utwory, które wykonywał podczas swych pierwszych występów. Po raz pierwszy w piosence „Czerwone Korale” zaprezentowały się Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Białowoli wspierane przez męskie głosy, przedstawiono również występ kabaretowy. Wspólnym przedsięwzięciem zespołu i koła był utwór „Plewiareczka”. Nie zabrakło w tym dniu słodkości przygotowanych przez Gospodynie w ramach projektu „Białowolskie tradycje kulinarne”, realizowanego w ramach zadania z zakresu promocji jednostek samorządu terytorialnego pod nazwą „Wspieranie i upowszechnianie idei samorządowej poprzez wdrażanie programu pobudzania aktywności obywatelskiej”.
Z organizacją spotkania Jubilatki nie pozostały osamotnione. Wydarzenie wsparli: Samorząd Gminy Zamość, Sołtys i Rada Sołecka Białowoli, OSP w Białowoli, Gminny Ośrodek Kultury Gminy Zamość i Stowarzyszenie Kobiet na rzecz promocji i rozwoju środowisk lokalnych 28+.
Magda Misztal