Nowa Wspólna Polityka Rolna - jaka będzie?
PolskieRadio.pl 2017-12-14
Utrzymanie dopłat bezpośrednich i wsparcia przy rozwoju obszarów rolniczych - to najważniejsze z punktu widzenia mieszkańców wsi ustalenia, dotyczące Wspólnej Polityki Rolnej po 2020 roku. Niepokój budzą jednak obietnice pomocy, która ma być adekwatna do uzyskiwanych efektów.
Plany dotyczące zmian we Wspólnej Polityce Rolnej zawarto w przygotowanym przez Komisję Europejską raporcie. Przedstawiono je m.in. organizacji COPA COGECA, zrzeszającej organizacje rolnicze i organizacje spółdzielcze. Unijny komisarz ds. rolnictwa Phil Hogan podkreśla, że utrzymano podstawowe formy wsparcia dla wsi i rolnictwa.
Z takiej deklaracji zadowolony jest przewodniczący senackiej komisji rolnictwa i rozwoju wsi Jerzy Chróścikowski.- - Tego oczekiwaliśmy - dodaje.
Mniej biurokracji
Komisja Europejska obiecuje uproszczenie procedur i zwracanie uwagi przede wszystkim na efektywność udzielonego wsparcia. Takie modyfikacje uważa za konieczne Andrzej Kowalski, dyrektor Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Jego zdaniem nadal jest zbyt wiele biurokracji przy udzielaniu unijnego wsparcia, dlatego potrzebne jest opracowanie jaśniejszych procedur. - Powinno się mniej zwracać uwagę na kolejność dokumentacji czy kolejność jej zbierania, a więcej - na realizację określonych celów - podkreśla.
Takie też zapowiedzi pojawiają się w raporcie Komisji Europejskiej, ale jest tam też sugestia, że na dodatkowe programy wsparcia będą mogły liczyć kraje osiągające największe efekty, a więc te najbardziej rozwinięte. Niepokoi to Jerzego Chróścikowskiego, który zwraca uwagę, że te państwa będą miały przewagę nad Polską na przykład w dziedzinie rachunkowości w rolnictwie, która na Zachodzie funkcjonuje od lat, a u nas dopiero raczkuje, i w związku z tym będą mogły lepiej wypełniać wnioski o unijne wsparcie.
I wyrównanie dopłat?
Z kolei minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel uważa, że w nowej perspektywie finansowej powinno nastąpić wyrównanie dopłat między danymi branżami w różnych państwach, co pozwoli mówić o jednolitych warunkach konkurencji dla wszystkich producentów rolnych.
Jak będzie naprawdę - dowiemy się w maju, kiedy zostanie ogłoszony projekt unijnego budżetu.
Autor: Dariusz Kwiatkowski, md