Uhonorowano najlepszych!

Gazeta Sołecka 2018-07-01

W Senacie RP w Warszawie w dniu 11 czerwca odbyt się uroczysty finał 16. edycji Konkursu „Sołtys Roku 2017" organizowanego przez redakcję „Gazety Sołeckiej" i Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów. Najlepsi sołtysi w kraju, uhonorowani zaszczytnym tytułem „Sołtys Roku 2017", wcześniej uczestniczyli w konferencji pn. „Sołectwo, sołtys - kompetencje, obowiązki", której organizatorem była Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej pod przewodnictwem senatora Piotra Zientarskiego oraz Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi pod przewodnictwem senatora Jerzego Chróścikowskiego. Nad konkursem patronat objął marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski.

Laureatów Konkursu „Sołtys Roku 2017" oraz Stanisława Karczewskiego marszałka Senatu RR Andrzeja Derę sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RR Ireneusza Niewiarowskiego prezesa Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów, Bartosza Urbaniaka Dyrektora Zarządzającego Pionem Rynków Rolnych w Banku BGŹ BNP Paribas - sponsora głównego Konkursu, Markusa Baltzera prezesa Zarządu firmy Bayer Sp. z o.o., Marcina Muchę dyrektora Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin, Mieczysława Groszka prezesa Fundacji Polska Bezgotówkowa, a także wójtów, burmistrzów i działaczy samorządowych oraz przedstawicieli stowarzyszeń sołtysów z całej Polski, jak również wszystkich pozostałych gości powitał senator Piotr Zientarski.

Sołtysom towarzyszyli m.in.: Grażyna Jałgos-Dębska prezeska Stowarzyszenia Sołtysi Mazowsza, Feliks Januchta prezes Stowarzyszenia Sołtysów Ziemi Kieleckiej, Stanisław Lawera prezes Stowarzyszenia Sołtysów Województwa Podkarpackiego, Jarosław Maciejewski prezes Stowarzyszenia Sołtysów Województwa Wielkopolskiego.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski przywitał sołtysów i przekazał im podziękowania za trud, który wkładają w pełnienie funkcji na rzecz rozwoju swoich małych ojczyzn. Gratulując zwycięzcom powiedział, że goszczą w Senacie, gdzie nie tylko rozmawia się o polityce, ale także o codziennych sprawach. Podkreślił, że polska wieś jest fundamentem tradycji, wiary i rozwoju, a to co się dzieje na wsi, na prowincji jest bardzo istotne dla kraju. Odniósł się również do aktualnych problemów dotyczących pracy sołtysów: poinformował o opracowywanych ponownie zmianach w zapisie ustawy o łowiectwie zgodnie z propozycjami i oczekiwaniami środowisk sołeckich.

Kapituła Konkursu pod przewodnictwem Joanny Iwanickiej, redaktor naczelnej Gazety Sołeckiej, nadała równorzędny tytuł „Sołtys Roku 2017" dwunastu sołtysom. Oto oni (w kolejności alfabetycznej): Mariusz Dorosz, sołectwo Borki Siedleckie, gm. Suchożebry, woj. mazowieckie; Anna Kapturska, sołectwo Spławie, gm. Golina, woj. wielkopolskie; Stefan Kropidłowski, sołectwo Wieruszew, gm. Kazimierz Biskupi, woj. wielkopolskie; Robert Kukiełka, sołectwo Borsuk, gm. Mireze, woj. lubelskie; Stanisław Matuszczak, sołectwo Kłomnice, gm. Kłomni- ce, woj. śląskie; Mateusz Nędza-Kubiniec, sołectwo Kościelisko, gm. Kościelisko, woj. małopolskie; Stanisław Piwowarczyk, sołectwo Desznica, gm. Nowy Żmigród, woj. podkarpackie; Jacek Piwowarski, sołectwo Wiązownica-Kolonia, gm. Staszów, woj. świętokrzyskie; Tadeusz Stefanik, sołectwo Przybówka, gm. Wojaszówka, woj. podkarpackie; Jadwiga Szewczyk, sołectwo Siedlce, gm. Chęciny, woj. świętokrzyskie; Tomasz Tofil, sołectwo Cedzyna, gm. Górno, woj. świętokrzyskie; Klaudiusz Zawada, sołectwo Zamarski, gm. Hażlach, woj. śląskie. Uhonorowany został również Edward Jagła, który od 50 lat pełni funkcję sołtysa w Kołodziążu w gm. Wodynie w woj. mazowieckim.

Listy gratulacyjne w imieniu prezydenta RP Andrzeja Dudy, skierowane do każdego z dwunastu „Sołtysów Roku 2017", jak również list specjalnie skierowany do Zdzisława Jagły, przekazał sekretarz stanu w kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera. Podkreślił, że tytuł „Sołtys Roku" to podziękowanie za ofiarną służbę publiczną, za społeczne kompetencje, to hołd dla niestrudzonej pracy sołtysów dla dobra współmieszkańców i naszej Ojczyzny.

W liście gratulacyjnym Prezydenta RP do laureatów Konkursu „Sołtys Roku 2017" m.in. czytamy: Uświadamiamy sobie, jak głębokie znaczenie dla odzyskania wolności, dla umocnienia podstaw niepodległego państwa i dla rozwoju naszej Ojczyzny miały i mają nieustannie patriotyczne i obywatelskie zaangażowanie Polaków w etos służby dla dobra wspólnego, umiejętność społecznej samoorganizacji oraz prężna samorządność. Piękną kartę w tych działaniach zapisali polscy sołtysi piastujący funkcję, która sięga swymi korzeniami odległych wieków i bardzo mocno jest osadzona w naszej tradycji ustrojowej. Także dzisiaj sołectwo to najbliższy mieszkańcom element samorządu terytorialnego, to miejsce, w którym powstaje wiele cennych inicjatyw. Kompetentny, rzutki, oddany swej społeczności sołtys i aktywne zebranie wiejskie potrafią zmieniać na lepsze rzeczywistość. (...) Nowe możliwości działania stwarzają fundusze sołeckie. Wrosły one na trwale w polską samorządową codzienność. Pobudzają one lokalny rozwój, przyczyniają się do podnoszenia komfortu życia mieszkańców terenów wiejskich. Cieszę się, że ponad 70% gmin w Polsce tworzy tego rodzaju instrumenty finansowe przeznaczone na najróżniejsze potrzeby. Zdobyte w ten sposób doświadczenia m. in. dzięki takim osiągnięciom jak zainicjowane przez Panią/Pana służą jeszcze lepszemu funkcjonowaniu sołeckich wspólnot.

Składam wyrazy uznania dla Pani/Pana twórczej energii, poświęcenia w pracy społecznej. Życzę kolejnych pięknych sukcesów, spełnienia zamierzeń, a także zasłużonej wdzięczności współmieszkańców.

Redaktor naczelna Gazety Sołeckiej Joanna Iwanicka i prezes Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów Ireneusz Niewiarowski wręczyli laureatom puchary i dyplomy. Dyrektor Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin Marcin Mucha przekazał laureatom statuetki siewcy ufundowane przez Stowarzyszenie. Zostały wykonane specjalnie dla laureatów konkursu „Sołtys Roku 2017" przez rzeźbiarza Sławomira Micka z Kielc. Dziełem tego artysty jest pomnik sołtysa w Wąchocku. Bartosz Urbaniak Dyrektor Zarządzający Pionem Rynków Rolnych w Banku BGŻ BNP Paribas wręczył nagrodę ufundowaną przez Bank - rower, który odebrał Mariusz Dorosz sołtys Borków Siedleckich. Pozostali laureaci otrzymali takie same rowery, które zostały dostarczone bezpośrednio do ich domów. Otrzymali również drobne upominki od firmy Pollena Ostrzeszów, producenta kosmetyków i mydeł naturalnych.

W imieniu laureatów Konkursu „Sołtys Roku 2017" głos zabrał Mateusz Nędza-Kubiniec, sołtys Kościeliska, który podziękował Kapitule za docenienie codziennej ciężkiej pracy sołtysów. - Niesiemy pomoc przez 7 dni w tygodniu, przez 24 godziny na dobę, dbamy o nasze sołectwa i zabiegamy o nie - powiedział. - Przyznanie nam zaszczytnego tytułu „Sołtys Roku 2017" jest dla nas wielkim wyróżnieniem i motywacją do dalszej pracy na rzecz społeczności lokalnej dla dobra naszej Ojczyzny. Dziękujemy organizatorom Konkursu i życzymy wszelkiej pomyślności, a wszystkim zgromadzonym mówimy staropolskie „Szczęść Boże" w roku stulecia odzyskania niepodległości.

Sołtys Mateusz Nędza-Kubiniec nawiązał też do twórczości swojego dziadka Stanisława Nędzy-Kubińca, poety, działacza społecznego i Związku Podhalan, posła na Sejm.

Redaktor naczelna Gazety Sołeckiej Joanna Iwanicka podziękowała sołtysom za to, że im się jeszcze chce pracować społecznie, mimo że są niedoceniani. - Sołtysa we wsi każdy zna, bo Wy jesteście z mieszkańcami. Najlepsi z najlepszych, dlatego Wam bardzo serdecznie dziękuję w imieniu Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów, Gazety Sołeckiej i wszystkich organizatorów. Dziękuję również sponsorom za umożliwienie organizacji dzisiejszego spotkania - powiedziała J. Iwanicka. - A sołtysów proszę, żebyście nie zrażali się przeciwnościami i trudnościami, czy to ze strony władz gminnych, nie wszystkie bowiem wspierają w pracy sołtysów, czy samych mieszkańców.

Następnie głos zabrali sponsorzy Konkursu „Sołtys Roku 2017". Markus Baltzer prezes Zarządu firmy Bayer zaznaczył, że jest mu niezmiernie miło być w Senacie wraz z najlepszymi Sołtysami Roku 2017. Przypomniał też, że obecnie co czwarty Polak pod względem wieku mieści się w grupie 60+. W 2050 roku już co drugi Polak będzie miał powyżej 60 lat, dlatego tak ważne jest, żebyśmy się przygotowali do tej sytuacji już dzisiaj. - W firmie Bayer jesteśmy zdeterminowani, aby realizować nasze motto Science for better life, czyli Nauka dla lepszego życia. Rozwijamy naszą działalność w medycynie i rolnictwie, aby odpowiedzieć na nowe potrzeby ludzkości. Jednym z naszych celów jest umożliwienie seniorom długiej aktywności zawodowej i społecznej. Dlatego jestem szczęśliwy, że w tym roku nagrodę dla sołtysa z 50-letnim stażem sołtysowania w swoim sołectwie otrzymał pan Edward Jagła, sołtys Kołodziąża - powiedział M. Baltzer. Nagrodą ufundowaną przez firmę Bayer jest laptop, który pomoże sołtysowi Edwardowi Jagle w jego codziennej sołeckiej pracy.

Marcin Mucha dyrektor Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin przypomniał idee, które przyświecały 12 lat temu PSOR w stworzeniu bezpiecznego systemu zbiórki opakowań po środkach chemicznej ochrony roślin. Dziś ten system bardzo efektywnie działa w całym kraju. Jest skuteczny, ponieważ rolnicy oddają coraz więcej zużytych opakowań. To nie tylko obowiązek prawny nałożony na rolników lecz również dbałość o ochronę środowiska naturalnego. - Chciałbym podkreślić kluczową rolę sołtysów, którzy aktywnie włączają się w realizację zbiórki opakowań po środkach ochrony roślin - powiedział M. Mucha. - Chcieliśmy dziś wyróżnić jedno sołectwo, gdzie ta zbiórka opakowań była na bardzo wysokim poziomie. To sołectwo Kłomnice w woj. śląskim z „Sołtysem Roku 2017" Stanisławem Matuszczakiem, a nagroda to weekendowy wyjazd dla dwóch osób.

Mieczysław Groszek prezes Fundacji Polska Bezgotówkowa pogratulował laureatom i przybliżył idee Fundacji oraz korzyści, jakie z bezgotówkowego obrotu pieniędzmi ma ich użytkownik, zwłaszcza w małych ośrodkach miejskich i na wsiach. - Szukamy sojuszników w dotarciu do wszystkich zakątków Polski, a takimi sojusznikami są sołtysi i sołectwa - powiedział M. Groszek. - Propagując płatności bezgotówkowe wśród sołtysów proponujemy im przez trzy lata bezpłatne korzystanie z terminali przenośnych.

Z inicjatywy Banku BGŻ BNP Paribas podczas uroczystej Gali konkursowej uhonorowano również Łukasza Ossowskiego sołtysa Rytla w woj. pomorskim, który jako jeden z pierwszych wraz z mieszkańcami niósł pomoc poszkodowanym podczas dramatycznej w skutkach nawałnicy w Borach Tucholskich latem 2017 roku. Bartosz Urbaniak Dyrektor Zarządzający Pionu Rynków Rolnych w Banku BGŻ BNP Paribas powiedział, że Bank chciał specjalnie uhonorować sołtysa Rytla Łukasza Ossowskiego, który swoją postawą potwierdził, jak skuteczny w działaniu, w niesieniu pomocy innym potrafi być sołtys. Łukasz Ossowski otrzymał tradycyjny rower oraz dyplom od Banku BGŻ BNP Paribas.

- Wszyscy jesteśmy sołtysami, roznosimy podatki, organizujemy życie kulturalne we wsi, staramy się aktywizować naszą społeczność, żeby była szczęśliwsza. Żeby jej się lepiej żyło. l to jest takie zwykłe działanie. Ale dopiero nawałnica, która w 2017 roku przetoczyła się nad moim województwem pomorskim spowodowała, że te zwykłe rzeczy stały się niezwykłe - powiedział Ł. Ossowski. - Przyjechała do nas do pomocy rzesza ludzi, mówię tu o wolontariuszach i strażakach z OSP którzy rzucili wszystkie swoje obowiązki, żeby nieść nam pomoc. Chylę przed nimi czoło i serdecznie im z tego miejsca dziękuję. Moją rolą w tamtym czasie było skoordynować pomoc wolontariuszy, żeby trafiła tam, gdzie była najbardziej potrzebna. Taka postawa Polaków, która wtedy utworzyła się w Rytlu, jest Polską, w której ja chcę żyć. My jako państwo zdaliśmy egzamin, bo nie możemy zapomnieć, że państwo to my. Jeszcze raz dziękuję i wszystkim nagrodzonym dziś sołtysom serdecznie gratuluję.

Sołtys Łukasz Ossowski otrzymał z rąk redaktor Joanny Iwanickiej pamiątkowy puchar od Gazety Sołeckiej i Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów.

Finał 16. edycji Konkursu „Sołtys Roku 2017" podsumował prezes Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów Ireneusz Niewiarowski dziękując sołtysom, że są tak aktywni, liderują swoim wsiom i odpowiadają na ogromne wyzwania, jakie czasem niesie życie. Wręczył również pamiątkowe medale wybite z okazji 25-lecia Gazety Sołeckiej osobom i instytucjom, których wieloletnia współpraca z Gazetą Sołecką i Krajowym Stowarzyszeniem Sołtysów przyczynia się do rozwoju obszarów wiejskich i tworzenia się na wsi społeczeństwa obywatelskiego. Znalazło się wśród nich czterech przyjaciół Gazety Sołeckiej: Bartosz Urbaniak (Bank BGŻ BNP Paribas), Markus Baltzer (Bayer), Marcin Mucha (PSOR) oraz Marek Chmielewski - wójt gminy Dzierżoniów.

Autor: Grażyna Kaniewska

Galeria

Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

Multimedia

Kontakt

Biuro Zamość

ul. Bazyliańska 3/16
22 - 400 Zamość
tel./fax 84 638 42 52

czynne: pon-pt 900-1500

 

Linki

face3

senatt

solidarnoscri

pis

Licznik wizyt

Dzisiaj: 5668
Razem: 1928994