Planowane dalsze prace w senackich komisjach nad nowelą ustawy o ochronie zwierząt
pap.pl 2020-09-28
Na przyszły tydzień planowane są kolejne posiedzenia senackich komisji - ustawodawczej i rolnictwa ws. noweli o ochronie zwierząt. Jak przekazał PAP szef komisji ustawodawczej Krzysztof Kwiatkowski, prace nad nowelą będą kontynuowane w komisji 8 października. Komisja rolnictwa zbierze się po 7 października.
Jak wynika ze wstępnego harmonogramu prac Senatu na stronie internetowej, izba podczas najbliższego posiedzenia, zaplanowanego na 29 i 30 września, miała zająć się m.in. nowelą o ochronie zwierząt. Wicedyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Anna Godzwon poinformowała PAP, że na Konwencie Seniorów, który zbierze się o godz. 9.00 przed rozpoczynającym się we wtorek posiedzeniem Senatu, opiniowana będzie zmiana polegająca na wykreśleniu z porządku obrad punktu dotyczącego noweli ustawy o ochronie zwierząt.
Podkreśliła, że posiedzenie, na którym Senat zajmie się nowelą odbędzie się 13 października. Zaznaczyła, że senackie komisje - ustawodawcza oraz rolnictwa i rozwoju wsi nie skończyły jeszcze prac nad nowelą.
Wicemarszałek Senatu Marek Pęk (PiS) pytany przez PAP, czy nowela o ochronie zwierząt znajdzie się w planie najbliższego posiedzenia Senatu, podkreślił, że "była zapowiedź, żeby zdjąć ustawę z porządku obrad, ale jak to w Senacie ostatnio - wszystko jest możliwe".
Przewodniczący komisji rolnictwa senator Jerzy Chróścikowski (PiS) poinformował, że do 7 października komisja przyjmuje "wnioski" ws. noweli ustawy, zaś termin posiedzenia komisji nie został jeszcze ustalony.
Natomiast szef komisji ustawodawczej Krzysztof Kwiatkowski (senator niezrzeszony) przekazał PAP, że posiedzenie komisji ws. noweli o ochronie zwierząt jest zaplanowane na 8 października na godz. 11. Podkreślił, że senatorowie zapowiedzieli złożenie poprawek podczas posiedzenia komisji. "Senatorowie zapowiedzieli kilkadziesiąt poprawek. (...) Te sygnały, które do mnie docierają wskazują na to, że możemy mieć kilkadziesiąt, jak nie ponad 100 poprawek do noweli" - mówił Kwiatkowski.
"Zamówiłem opinie, ekspertyzy, które dotyczą tego, jak np. branże futrzarskie były wygaszane w innych krajach Unii Europejskiej; także m.in. opinię, jak uwarunkowania religijne wpływają na możliwość uśmiercania zwierząt gospodarczych bez zadawania zbędnego cierpienia. Będzie także ekspertyza dotycząca wpływu procedowanej ustawy na różne branże gospodarcze czy działalności rolnicze w Polsce" - powiedział Kwiatkowski.
Nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt wprowadza m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra z wyjątkiem królika. Nowela przyznaje prawo do rekompensaty z budżetu państwa z tytułu zaprzestania chowu lub hodowli zwierząt futerkowych. Przepisy dotyczące zakazu hodowli zwierząt na futra mają wejść w życie po upływie 12 miesięcy od ogłoszenia noweli.
Ubój rytualny ma być możliwy tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych; kwalifikacje osób uprawnionych do uboju rytualnego, jego warunki i metody określać ma w drodze rozporządzenia minister rolnictwa w porozumieniu z ministrem spraw wewnętrznych. Podmiotom wykonującym ubój rytualny ma przysługiwać rekompensata z budżetu państwa z tytułu ograniczenia lub zaprzestania tej działalności.
Nowelizacja ma wejść w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem m.in. przepisów dotyczących zakazu chowu zwierząt na futra, które mają wejść w życie po upływie 12 miesięcy oraz przepisów dotyczących m.in. zakazu trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały, które mają wejść w życie po upływie 6 miesięcy od ogłoszenia.
W czwartek senacka komisja rolnictwa i rozwoju wsi przez prawie siedem godzin rozpatrywała nowelę ustawy o ochronie zwierząt. Podczas posiedzenia senatorowie PiS zapowiedzieli poprawki do noweli ustawy o ochronie zwierząt, w tym usunięcie ograniczenia uboju rytualnego. Potrzebę wprowadzenia poprawek do noweli zapowiedzieli także senatorowie podczas środowego posiedzenia komisji ustawodawczej, w której wzięli udział przedstawiciele branż hodowlanej, futrzarskiej, cyrkowej, schronisk dla zwierząt i organizacji zajmujących się ochroną zwierząt.
Nowela została uchwalona przez Sejm 18 września.
(PAP) autorki: Iwona Pałczyńska, Monika Zdziera