J. CHRÓŚCIKOWSKI: SENAT RP W 40. ROCZNICĘ POROZUMIEŃ RZESZOWSKO-USTRZYCKICH ODDAJE HOŁD WSZYSTKIM, KTÓRZY W TAMTYM CZASIE ODWAŻYLI SIĘ WYSTĄPIĆ W OBRONIE POLSKICH ROLNIKÓW
www.radiomaryja.pl 2021-02-19
Senat Rzeczpospolitej Polskiej w 40. rocznicę podpisania Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich oddaje hołd i cześć wszystkim, którzy w tamtym czasie odważyli się wystąpić w obronie polskich rolników. Ich protesty i odwaga przyczyniły się do zjednoczenia przedstawicieli wsi w dążeniu do wspólnego celu, którym była poprawa jakości życia i pracy na wsi oraz powstanie „Solidarności” rolniczej. Porozumienia nazywamy „konstytucją polskiej wsi”- podkreślał senator Jerzy Chróścikowski, wiceprzewodniczący NSZZ RI „Solidarność”, w piątkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.
W piątek, 19 lutego, przypada 40. rocznica Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich oraz 40. rocznica powstania NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”. Rolnicy walczyli o swoje prawa, organizując strajki w Ustrzykach Dolnych i w Rzeszowie. [czytaj więcej]
– Sąd nie chciał zarejestrować „Solidarności” wiejskiej – działała ona bardziej na południu Polski: w Rzeszowie, w Lublinie, w rejonach grójeckich – skutkiem tego doszło do protestów w Bieszczadach. Na początku w Ustrzykach Dolnych, później zostały przeniesione również do Rzeszowa. (…) Trwało to dość długo, bo rozpoczęło się z końcem grudnia. Porozumienie po wielu bataliach i działaniach zostało dopiero wsparte przez „Solidarność” pracowniczą – opowiadał Jerzy Chróścikowski.
W ocenie senatorów Rzeczpospolitej Polskiej, zapoczątkowane wówczas działania doprowadziły do historycznych przemian w Polsce w 1989 r., zmieniły obraz wsi i były „pierwszym, zasadniczym krokiem do rozwoju obszarów wiejskich i wejścia Polski do Unii Europejskiej w 2004 r.”.
– Senat Rzeczpospolitej Polskiej w 40. rocznicę podpisania Porozumień oddaje hołd i cześć wszystkim, którzy w tamtym czasie odważyli się wystąpić w obronie polskich rolników. Ich protesty i odwaga przyczyniły się do zjednoczenia przedstawicieli wsi w dążeniu do wspólnego celu, którym była poprawa jakości życia i pracy na wsi oraz powstanie „Solidarności” rolniczej. (…) 40 lat temu protestujący upomnieli się o swoje prawa do własnej niezależnej organizacji, zagwarantowania nienaruszalności chłopskiej własności, zwiększenia swobody wyznawania religii katolickiej. Potrafili o nie wspólnie i skutecznie walczyć. (…) Nazywamy je „konstytucją polskiej wsi” – akcentował senator.
Gość „Aktualności dnia” wspomniał o postaci ks. abp. Ignacego Tokarczuka, którego nazwał legendą dla „Solidarności”. Jak dodał, duchowny miał duży wpływ na tamte wydarzenia.
– Był dla „Solidarności” – można powiedzieć – wielkim świętym. (…) Ks. abp Ignacy Tokarczuk powiedział, że Gdańsk był dla pracowników, a Rzeszów dla rolników. To wielkie wydarzenie dla Rzeszowa i pamięć dla wszystkich tych, którzy potrafili wtedy wynegocjować Porozumienia. Co prawda, nie były one w pełni realizowane. Stan wojenny szybko przerwał wszystkie działania, ale to jest wartość, o której trzeba wspominać. (…) Wtedy zabierano ziemię za emerytury. Dzisiaj już nikt nie pamięta ustawy z 1977 roku, która ponownie próbowała kolektywizować wieś przez zabieranie ziemi. Zabrano jej prawie 2 miliony hektarów. To była ogromna ilość zabranych gruntów – mówił wiceprzewodniczący NSZZ RI „Solidarność”.
Główne uroczystości, pod patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy, odbędą się 21 lutego, w niedzielę, w Rzeszowie. Obchody rozpoczną się Mszą św., pod przewodnictwem ks. abp. Adama Szala, w intencji ojczyzny i polskich rolników w katedrze Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rzeszowie.
– Trzeba oddać wszystkim cześć, a szczególnie pamiętać o tych, którzy już odeszli. (…) Ze względu na pandemię, będzie tylko Msza św., prawdopodobnie ograniczona, i składanie wiązanek kwiatów przed tablicą upamiętniającą ks. abp. Ignacego Tokarczuka, a także przed tablicą na budynku, gdzie odbywały się protesty. To tyle, co możemy zrobić w tym czasie – zaznaczył rozmówca Radia Maryja.