Tarnogród: Pamięci pomordowanych w kopalni "Wujek"
www.kronikatygodnia.pl 2022-12-20
16 grudnia 1981 roku zginął pochodzący z gminy Tarnogród, górnik, Krzysztof Giza. Był on ofiara pacyfikacji kopalni "Wujek". W minioną niedzielę społeczność jego rodzimej gminy upamiętniła jego pamięć.
Obchody 41. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce rozpoczęły się tradycyjnie zbiórką pocztów sztandarowych przed Tarnogrodzkim Ośrodkiem Kultury i przemarszem w asyście Orkiestry Górniczej Lubelskiego Węgla „Bogdanka” do kościoła. Po Mszy św. zebrani przeszli na miejscowy cmentarz, gdzie złożono kwiaty na grobie Józefa Krzysztofa Gizy – górnika z Tarnogrodu poległego w kopalni „Wujek”.
Kolejnym punktem programu był montaż słowno–muzyczny „Bo to jest Polska” w wykonaniu młodzieży i nauczycieli z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Różańcu pod kierunkiem Bogusławy Lis oraz Zespołu Wokalnego TOK przygotowanego przez Grażynę Barcicką.
Po akademii głos zabrali obecni goście: były pracownik kopalni „Wujek” Kazimierz Bodejko, Senator RP Jerzy Chróścikowski, Wicemarszałek Województwa Lubelskiego Michał Mulawa, Wojewoda Lubelski Bolesław Gzik, Przewodniczący NSZZ RI „Solidarność” Tomasz Obszański i Burmistrz Tarnogrodu Paweł Dec.
Obecni byli również przedstawiciele rodziny Krzysztofa Gizy, władz państwowych, wojewódzkich, samorządowych, związków zawodowych i górnicy.
Po uroczystościach miało miejsce jeszcze jedno ważne dla mieszkańców wydarzenie – Tarnogrodzkie Towarzystwo Regionalne otworzyło Punkt Informacyjny GRYF w budynku Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury. Miejsce to ma być punktem sprzedaży pamiątek, publikacji związanych z Tarnogrodem, powiatem i województwem. Już pierwszego dnia wielu zakupiło książki i pamiątki. Dużym zainteresowaniem cieszył się znaczek turystyczny, którym Tarnogród – jako jedyna miejscowość w powiecie – może się od niedawna pochwalić.