Finanse na wiosnę

Farmer 2010-04-15

Od marca każdy "rencista strukturalny" dostanie nieco więcej pieniędzy. Niewiele, bo niewiele, ale zawsze. Dobre wiadomości także dla producentów mleka. Limity kupione przez rolników na wolnym rynku nie będą pomniejszały ilości otrzymywanych z rezerwy.

WALORYZACJA RENT STRUKTURALNYCH

Od początku marca wzrosła o 4,62 proc. wysokość rent strukturalnych wypłacanych rolnikom przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W drugiej połowie 2010 roku planowane jest uruchomienie ostatniego naboru wniosków o przyznanie rent strukturalnych z PROW 2007-2013. Obecnie trwają prace nad zamianą zasad i trybu ich przyznawania. Renty strukturalne z ARiMR pobiera 65 tys. osób. Średnia wysokość renty z PROW 2004-2006 wynosi 1843,7 zł, a z PROW 2007-2013: 1187 zł.

KTO NIE ZŁOŻYŁ-NIECH SKŁADA

Już od polowy marca można składać wnioski o przyznanie płatności obszarowych.

W tym roku wystarczy jeden formularz wniosku, który należy wypełnić, by otrzymać pomoc finansową z tytułu dopłat obszarowych, wspierania gospodarowania na obszarach górskich oraz innych obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania (ONW), płatności na realizację przedsięwzięć rolnośrodowiskowych i poprawę dobrostanu zwierząt (PROW 2004-2006) oraz płatności rolnośrodowiskowe (PROW 2007-2013), a także o dopłaty uzupełniające. Zdaniem ARiMR wprowadzenie jednego formularza wniosku, dla w sumie 10 różnych rodzajów płatności, jest ułatwieniem dla rolników. Już 1,3 min z nich otrzymało wnioski "spersonalizowane". Agencja zwraca jednocześnie uwagę na wypełnianie wniosku zgodnie z otrzymaną instrukcją. Z nowości: należy pamiętać, że specjalna płatność obszarowa do powierzchni upraw roślin strączkowych i motylkowatych drobnonasiennych przysługuje do powierzchni takich upraw w plonie głównym, położonych na działkach rolnych, do których została przyznana jednolita płatność obszarowa. Na takie wsparcie w roku 2010 przeznaczona zostanie kwota 10,8 min euro. Natomiast na realizację płatności do krów będzie 28,5 min euro. Zakładając, że do takiego wsparcia kwalifikować się będzie ok. 200 tys. krów, stawka płatności do jednej sztuki wyniesie ok. 142,5 euro. Natomiast na owce przeznaczone zostanie 1,5 min euro. Przy założeniu, że do tych płatności kwalifikować się będzie ok. 50 tys. owiec, stawka płatności do jednej sztuki wyniesie ok. 30 euro.

634,5 MILIONA ZŁOTYCH NA KREDYTY

Tyle mogą przeznaczyć banki na kredyty preferencyjne w pierwszym kwartale 2010 roku. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa określiła bankom limity akcji kredytowej oraz limity dopłat do oprocentowania kredytów. Limity środków na dopłaty otrzymały: Bank Polskiej Spółdzielczości S.A, Gospodarczy Bank Wielkopolski S.A., Mazowiecki Bank Regionalny S.A., Bank Gospodarki Żywnościowej S.A., Bank Zachodni WBK S.A., ING Bank Śląski S.A., Pekao S.A. Kredyty inwestycyjne mogą być udzielane na zakup gruntów rolnych, młody rolnik, linie branżowe, na zakup użytków przeznaczonych na utworzenie lub powiększenie gospodarstwa rodzinnego, na inwestycje w zakresie nowych technologii produkcji, dla grup producentów rolnych, osadnictwo rolnicze na Gruntach Skarbu Państwa.

PŁATNOŚĆ NIEZWIĄZANA

Agencja Rynku Rolnego informuje, że od 15 marca 2010 r. do 15 maja 2010 r. producenci rolni mogą składać wnioski o przyznanie płatności niezwiązanej z produkcją surowca tytoniowego za rok 2010. Podobne terminy obowiązują przy skrobi ziemniaczanej. Wnioski należy składać we właściwych oddziałach terenowych.

MINISTER MUSI WYPŁACIĆ DO CZERWCA

Do 30 czerwca, muszą trafić do rolników pieniądze przydzielone Polsce przez Komisję Europejską w ramach specjalnego wsparcia rynku mleka. Projekt rozporządzenia jest już gotowy, ale czas biegnie nieubłagalnie.

Unia Europejska w ubiegłym roku przydzieliła krajom członkowskim 300 min euro pomocy z przeznaczeniem na sektor mleczarski. Polska z tej puli otrzymała 20,2 min euro.

Zasady rozdziału pieniędzy przygotowało Ministerstwo Rolnictwa. Obecnie w Komisji Europejskiej trwa ich notyfikacja.

Notyfikacja to nic innego, jak zaaprobowanie zasad rozdziału środków finansowych przez Komisję Europejską. Musi się ona zakończyć do 31 marca br. Ten termin oraz datę wypłaty pieniędzy określa rozporządzenie Komisji Europejskiej nr 1233 z 2009 r.

Resort rolnictwa chce, żeby pieniądze otrzymali ci producenci mleka, którzy mają kwotę mleczną w wysokości co najmniej 50 tys. kg oraz do 31 grudnia 2009 r. nie ukończyli 40 roku życia. Oznacza to, że jeden ze współmałżonków pozostający we wspólnocie małżeńskiej nie ukończył 40 roku życia na koniec 2009 r.

Te zasady zostały określone w projekcie rozporządzenia ministra rolnictwa, które jest już po konsultacjach społecznych.

Minister rolnictwa zdecydował, że wspomoże młode i rozwojowe gospodarstwa. Z danych Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej wynika, że gospodarstwa największe odczuły najbardziej spadek cen mleka. Instytut informuje, że dochody gospodarstw utrzymujących do 100 sztuk krów w wyniku spadku cen skupu mleka obniżyły się nawet o połowę. W większych gospodarstwach spadek dochodów mógł sięgnąć nawet 90 proc.

Resort rolnictwa szacuje, że pomoc z tytułu specjalnego wsparcia w wysokości 4,5 tys. zl otrzyma około 20 tys. gospodarstw. W Polsce produkcją mleka zajmuje ich dziesięciokrotnie więcej.

Wnioski od rolników będzie przyjmowała Agencja Rynku Rolnego. Ta agenda będzie także realizowała wypłaty.

Do końca sierpnia br. Komisja Europejska musi otrzymać liczbę rolników do których zostały skierowane pieniądze oraz informacje o nich.

MODERNIZACJA POD KONIEC ROKU

Wiadomo już, kiedy Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmowała od rolników wnioski na "modernizację gospodarstw rolnych". Będzie to pod koniec trzeciego kwartału bieżącego roku. Oświadczył to Artur Ławniczak, podczas zakończonych w Kielcach targów Agro-Tech. Dlaczego tak późno? - Chcemy, żeby rolnicy dobrze przygotowali wnioski, żeby błędów w nich byto jak najmniej - powiedział wiceminister rolnictwa. Nie jest tajemnicą, że rolnicy najchętniej w ramach tego działania Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich kupują ciągniki i maszyny rolnicze.

Zimą są one wykorzystywane do prac w gospodarstwie, w chlewniach i oborach. Rolnicy skorzystają z nich na polach dopiero w 2011 r.

Kończą się pieniądze na modernizację, być może dlatego ARiMR chce dopiero pod koniec roku przyjmować wnioski, żeby przeciągnąć najlepsze działania na przyszły rok, kiedy będą wybory parlamentarne?

Artur Ławniczak powiedział, że w kwietniu Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmowała wnioski na dwa działania PROW, różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej oraz tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw.

KARA NIE DLA ROLNIKÓW, DLA POLSKI

- To nie są błędy po stronie rolników, oni są wyłączeni z postępowania - powiedział Artur Ławniczak, wiceminister rolnictwa w sprawie kary, którą Polska ma zapłacić do unijnego budżetu za nieprawidłowy system ewidencji działek rolnych. Ten system prowadzi Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Wypowiedź Ławniczaka oznacza, że rolnicy nie poniosą żadnych sankcji finansowych w związku z karą nałożoną przez Komisję Europejską. Polska ma zapłacić do Unijnego budżetu 92 min euro za brak ortofotomap do działek rolnych w latach 2005-2007, na podstawie których powinny być weryfikowane płatności do gruntów rolnych.

- Kara jest surowa, zbyt surowa - powiedział Ławniczak. - Nie zgadzamy się z jej wysokością, dlatego będziemy się odwoływać od jej wysokości do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości - mówił Ławniczak. - Nie kwestionujemy jej zasadności - dodał.

- Karę pokryje budżet państwa. Ma na to dwa miesiące. Dochodzenie praw przed Trybunałem potrwa do końca roku - powiedział wiceminister.

Senator Jerzy Chróścikowski dopytywał wiceministra, kto jest winien takiej sytuacji.

- Nie mi jest rozstrzygać, kto jest winien - mówił Ławniczak. - Wina - brak systemu autoryzacji działek rolnych - kontynuował. - Toczy się postępowanie arbitrażowe z konsorcjum, które nie zrealizowało zadań w tym zakresie - mówił Ławniczak, (konsorcjum Euro-sense - przyp. red.)

Postępowanie przeciw konsorcjum prowadzi Prokuratoria Polska. Gdyby Polska trzymała się procedur i wypłacała płatności w latach 2005-2007 w oparciu o ortofotomapy, a potem je weryfikowała na tej podstawie to część rolników nie otrzymałoby dopłat.

Janina Blumka-Grzesiak, Radosław Iwański

Galeria

Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

Multimedia

Kontakt

Biuro Zamość

ul. Bazyliańska 3/16
22 - 400 Zamość
tel./fax 84 638 42 52

czynne: pon-pt 900-1500

 

Linki

face3

senatt

solidarnoscri

pis

Licznik wizyt

Dzisiaj: 1616
Razem: 1923206