NSZZ RI
ppr.pl 2015-04-12
Poniżej prezentujemy pełną treść pisma pt. "List otwarty", który NSZZ RI "Solidarność" wystosowała w dniu 10 kwietnia do Premier Ewy Kopacz.
Warszawa dnia 10 kwietnia 2015roku
Szanowna Pani Ewa Kopacz Prezes Rady Ministrów
List otwarty
Mija 51 dzień protestu rolników przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów w Warszawie, który trwa już od 19 lutego br. W dniu dzisiejszym Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI "Solidarność" oceniło bieżącą sytuację w rolnictwie oraz stan realizacji przez Rząd postulatów Związku, przekazywanych podczas akcji protestacyjnych organizowanych w Warszawie i poszczególnych regionach kraju w dniach 3 i 19 lutego 2015roku. NSZZ RI "Solidarność" stwierdza, że postulaty Zw2iazku nie zostały do tej chwili zrealizowane, a mimo wielokrotnie ponawianych wniosków o spotkanie i podjęcie dialogu ze Związkiem, Pani Premier nadal nie odpowiedziała na nasze pisma i postulaty. Chcemy wierzyć, że nie brakuje Pani Premier woli dialogu, dlatego mamy nadzieję, że tym razem Pani Premier znajdzie czas aby spotkać się z rolnikami i pochylić się nad problemami Polskiego rolnictwa. Wobec powyższego, przedstawiamy ponownie postulaty systemowych rozwiązań dla polskiego rolnictwa, podnoszone wielokrotnie przez NSZZ "Solidarność", które do tej pory nie doczekały się realizacji w formie uchwalonych ustaw.
Domagamy się:
- szybkiego przygotowania i przyjęcia rozwiązań prawnych uszczelniających proces obrotu ziemia rolną, która powinna trafić na powiększenie gospodarstw rodzinnych, a w tym regulacji zapobiegających masowej wyprzedaży ziemi po 2016 roku.
- wystąpienia przez Rząd Rzeczpospolitej do Unii Europejskiej o przedłużenie moratorium na sprzedaż ziemi cudzoziemcom o 5 lat - podjęcia odpowiednich działań mających na celu poprawę pozycji rolników w łańcuchu żywnościowym, w tym przyjęcia ustawy o sprzedaży bezpośredniej produktów przetworzonych w gospodarstwie rolnym
- przyjęcia rozwiązań prawnych wprowadzających mechanizmy stabilizujące dochody rolników m.in. w postaci tzw. siatki bezpieczeństwa
- utworzenia Funduszu Gwarancyjnego dla rolników za sprzedane produkty rolne, tworzonego ze środków własnych podmiotów skupowych, także podmiotów importujących produkty rolne
- powołania Komisji Rolniczego Dialogu Społecznego
- nowelizacji ustawy Prawo łowieckie m.in. w kierunku zapewnienia obiektywności i transparentności w kwestii szacowania szkód łowieckich.
Są to tylko najważniejsze podnoszone problemy wymagające szybkiego rozwiązania. Liczymy, że tym razem Pani Premier podejmie dialog z NSZZ RI "Solidarność" i problemy rolnictwa oraz ich rozwiązania zostaną omówione na spotkaniu we wspólnie uzgodnionym terminie.
W imieniu Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI "Solidarność" /-/ Jerzy Chróścikowski