XXVII Targi Mleczarskie Mleko - na zdrowie!

Agro Serwis 2018-12-16

Pod takim hasłem w dniach 14-16 listopada odbyła się w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie tegoroczna edycja Targów Mleko-Expo, organizowanych przez Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich - Związek Rewizyjny. Tak jak i w poprzednich latach targi miały przede wszystkim propagować spożycia mleka i jego przetworów oraz przedstawić szeroką ofertę tych produktów, wytwarzanych przez krajowe spółdzielnie mleczarskie. Impreza - objęta patronatem przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi - była też okazją do prezentacji dokonań naszych spółdzielni, nagrodzenia najlepszych przedsiębiorstw mleczarskich oraz dostawców mleka, a także dyskusji na temat bieżących problemów i najbliższych wyzwań dla polskiego sektora mleczarskiego.

Uroczystość otwarcia targów zgromadziła wielu gości. Wśród nich byli: Tadeusz Romańczuk, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Czesław Siekierski, europarlamentarzysta i przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europejskiego, Jerzy Chróścikowski - przewodniczący senackiej Komisji Rolnictwa, przedstawiciele ARiMR, organizacji branżowych przetwórców mleka, organizacji eksporterów oraz innych instytucji z otoczenia krajowego sektora mleczarskiego. Podczas inauguracji targowej imprezy nagrodzono też najlepsze spółdzielnie mleczarskie - zwycięzców Rankingu KZSM oraz Rankingu Największych Eksporterów KZSM w 2017 r. W obu rankingach czołowe miejsca zajęły SM Mlekovita oraz OSM w Giżycku.

10 najlepszych spółdzielni mleczarskich z 2017 r. wg rankingu KZSM

1. i 2. miejsce ex aequo: Spółdzielnia Mleczarska MLEKOVITA w Wysokiem Mazowieckiem i Okręgowa spółdzielnia Mleczarska w Giżycku,

3. Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Kole,

4. Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Sierpcu,

5. Moniecka Spółdzielnia Mleczarska w Mońkach,

6.Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Bieruniu,

7. Spółdzielnia Mleczarska w Gostyniu,

8. Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska we Włoszczowej,

9. Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska Garwolin w Woli Rębkowskiej,

10. Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Kosowie Łąckim.

Jaka przyszłość przed sektorem?

Uroczyste otwarcie targów było sygnałem do rozpoczęcia zwiedzania targowej ekspozycji. Tworzyły ją efektowne stoiska blisko 20 najlepszych krajowych spółdzielni mleczarskich, a także wielu firm z otoczenia sektora. Pierwszego dnia targów odbyła się też konferencja prasowa, w której wzięli udział m.in: Waldemar Bros, prezes KZSM, Tadeusz Romańczuk, Czesław Siekierski oraz Jerzy Chróścikowski.

Podczas konferencji mówiono przede wszystkim o problemach, szansach i wyzwaniach dla krajowego sektora mleczarskiego oraz o sytuacji i perspektywach europejskiego mleczarstwa. Waldemar Bros tak oceniał sytuację w polskim mleczarstwie:

- Dziś jest inna niż rok temu, ze względu na spadek - nawet o 20% - cen produktów mleczarskich na światowym rynku. Tempo i dynamika cen skupu mleka spadły, chociaż osiągnęliśmy rekord w produkcji mleka. W ub.r. przeciętna cena skupu mleka wynosiła 1,39 zl/l, w tym roku spadła do1,32 zł/l i taka powinna utrzymać się do końca roku. Zmniejszą się więc nieco dochody producentów mleka. Jednym z najważniejszych obecnie problemów unijnego sektora mleczarskiego są zapasy mleka w proszku, zgromadzone podczas interwencji na rynku mleka. Ciągle odnotowujemy problemy na rynku mleka, wynikające zdecydowanie z sytuacji, jaka została stworzona w poprzednich łatach i braku jednoznacznych decyzji Komisji Europejskiej, dotyczących zapasów mleka w proszku. Z jednej strony zapasy te ciągle są duże, z drugiej strony na świecie głoduje ponad miliard ludzi. Problemy związane z zapasami mleka w proszku z pewnością nie zostaną szybko rozwiązane i będą rzutować na sytuację na rynku mleka również w przyszłym roku - zwracał uwagę Waldemar Bros.

Prezes KZSM mówił też z niepokojem o tym, że wciąż spożycie mleka i jego przetworów w Polsce ustępuje temu w innych krajach UE. Wynika to m.in. z braku świadomości społeczeństwa o wartościach odżywczych produktów mleczarskich. Kolejnym problemem, z jakim od lat borykają się mleczarnie, są limity energii elektrycznej i jej wyłączania.

- Coraz większy wpływ na to, co się dzieje w rolnictwie europejskim, w tym na rynku mleka, mają uwarunkowania zewnętrzne. Mam tu na myśli rynek globalny i handel światowy z krajami trzecimi, który realizuje UE. Nie należy też zapominać o problemie spekulacji na tym rynku. Od pewnego czasu coraz wyraźniej widać, że unijni rolnicy nie są zainteresowani zwiększaniem produkcji mleka. Pomimo unowocześniania i robotyzacji, jest to bardzo ciężki i wymagający kierunek produkcji - powiedział w swoim wystąpieniu Czesław Siekierski.

Przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu UE poinformował też o toczących się w Parlamencie i Komisji UE pracach nad nową perspektywą finansową WPR. Jak mówił, WPR po 2020 r. będzie nieznacznie zmieniona. Zmniejszeniu ulegną środki finansowe w drugim filarze o 5% w cenach nominalnych, a pierwszy filar będzie utrzymany na obecnym poziomie. Zmianie ulegną sposoby realizacji WPR, ale cele pozostaną bez zmian. W odniesieniu do rynku mleka Czesław Siekierski podkreślał wagę koncentracji zarówno w produkcji mleka, jak i jego przetwórstwie. To - zdaniem europarlamentarzysty - jest warunkiem osiągania opłacalności w tym sektorze. Koncentracja jest również Na targowych stoiskach prezentowano hity i nowości spółdzielni mleczarskich. konieczna w handlu, tu z pewnością będzie niezbędna pomoc rządów krajowych.

- Kondycje polskiego mleczarstwa oceniam pozytywnie, ale należy pamiętać o konkurencji. Stale musimy poszukiwać nowych rynków zbytu. Pamiętajmy, że nie tylko polskie zakłady ich poszukują, tak samo robią inne kraje. Niezbędne jest też zwiększanie krajowego spożycia mleka i jego przetworów - podkreślał Czesław Siekierski.

Zwiększenie krajowego spożycia mleka i przetworów za kluczowe dla naszego mleczarstwa uznał też senator Jerzy Chróścikowski. W swoim wystąpieniu na konferencji odniósł się do sytuacji w produkcji mleka w Polsce i w UE.

- Z danych, jakie do nas docierają wynika, że dziennie w UE 1 tyś. gospodarstw zaprzestaje produkcji. Musimy robić wszystko, by młodzi rolnicy nie zaprzestawali produkcji mleka, bo jeśli ktoś raz jej zaprzestanie, to na pewno do niej już nie powróci. Trzeba zapewnić im przyszłości opłacalność produkcji mleka. Jeśli to się nie uda, to za 5-10 lat zaobserwujemy W czasie konferencji rasowej Waldemar Bros, prezes KZSM, ocenił sytuację polskiego mleczarstwa i mówił o problemach oraz wyzwaniach dla sektora na najbliższą przyszłość. OSM w Głuchowie była laureatką konkursu konsumentów na „Mleczny Hit" targów. Zwycięzcy XIV Mlecznych Mistrzostw Polski zostali uhonorowani pucharami i nagrodami rzeczowymi. masowe odchodzenie od tego kierunku produkcji. Dzięki temu, że polskie mleczarstwo w głównej mierze opiera się na spółdzielczości, jest szansa, że uda się nam zapewnić opłacalność produkcji mleka w najbliższej przyszłości.

Podczas konferencji głos zabrał też wiceminister rolnictwa Tadeusz Romańczuk. Wrócił do jednego z najważniejszych problemów unijnego mleczarstwa - zapasów mleka w proszku. Jego wykup interwencyjny miał uregulować unijny rynek tego produktu, ale zamiast tego go rozregulował. Nie upłynnione na czas zapasy OMP poważnie rzutują na światowe ceny mleka w proszku, które są najniższe od kilkunastu lat. W dodatku, jak mówił wiceminister, wkrótce termin przydatności do spożycia zapasów mleka w proszku skończy się i trzeba będzie go przeznaczyć na cele paszowe. Ale to nie jedyny problem naszego Producenci „Superproduktów mleczarskich". mleczarstwa, poważnym wyzwaniem jest wyeksportowanie nadwyżki produkcji, której nie jest w stanie wchłonąć rynek wewnętrzny.

- Polski rząd, ministerstwo rolnictwa, powinno i na szczęście czyni wysiłki, by znaleźć rozwiązania, w jaki sposób wyeksportować 40% wyprodukowanej w Polsce żywności, w tym mleka i jego przetworów. Pomóc w tym może z pewnością Holding Spożywczy, który niebawem powinien rozpocząć funkcjonowanie. Chciałbym w tym miejscu zaprosić wszystkich przedstawicieli sektora mleczarskiego do współpracy - dodał Tadeusz Romańczuk.

Konsument w centrum uwagi

Drugi dzień targów MLEKO-EXPO był ukierunkowany przede wszystkim na konsumentów. Dla zwiedzających ekspozycję przygotowano szereg atrakcji, jak np. event „Mleczna Strefa Zdrowia i Urody", gdzie uczestnicy mogli poznać właściwości zdrowotne mleka i jego pozytywny wpływ na urodę. Licznie przybyli na targi konsumenci mogli też degustować mleczarskie nowości i wziąć udział w konkursie na wybór „Mlecznego Hitu" targów, którego laureatem została OSM w Głuchowie. Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszył się też pokaz dekorowania potraw z mleka przygotowany przez uczniów Zespołu Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących Nr 7 w Łomży.

Najwięksi dostawcy, najsmaczniejsze wyroby

Trzeci dzień targów był okazją do podsumowań mleczarskiego święta, a także rozstrzygnięcia XIV Mlecznych Mistrzostw Polski 2017 - dla najlepszych producentów mleka. W szranki mlecznych mistrzostw stanęło 51 uczestników - producentów mleka, dostawców do krajowych spółdzielni mleczarskich. Komisja, której przewodniczył Waldemar Bros, prezes KZSM, wyłoniła zwycięzców w poszczególnych województwach oraz krajowych rekordzistów. Puchary i nagrody za największe dostawy mleka w skali kraju otrzymali:

- I miejsce - Bogdan Serowik, dostawca do OSM w Giżycku, który w 2017 r. dostarczył 5064299 l mleka,

- II miejsce - Ryszard Tomaszewski, dostawca do OSM w Sierpcu, który w 2017 r. dostarczył 2880748 l mleka,

- III miejsce - Jan Kubiak, dostawca do SM SPOMLEK w Radzyniu Podlaskim, który w ub.r. dostarczył 2753720 l mleka.

Przyznano również nagrody specjalne: Puchar i nagrodę rzeczową za największą średnią wydajność mleka od jednej krowy spośród zgłoszonych do konkursu gospodarstw w 2017 r. - 15780 l - otrzymał Tadeusz Jaroszek, dostawca mleka do SM SPOMLEK w Radzyniu Podlaskim. Na wniosek SM w Rykach przyznano dostawcy tej spółdzielni - Grzegorzowi Kocielnikowi - nagrodę za najwyższą jakość mleka i jego parametry do produkcji serów dojrzewających.

Nagrodzono również spółdzielnie mleczarskie - zwycięzców konkursów „Na najwyższą jakość" „Na wysoką jakość" i „Na wyróżniającą jakość" produktów mleczarskich, do których 20 producentów zgłosiło 125 różnych wyrobów mleczarskich. Oceniała je komisja specjalistów pod przewodnictwem prof. Bogdana Staniewskiego. Producentom najlepszych produktów przyznano 25 statuetek „Za najwyższą jakość produktów", 15 statuetek „Za wysoką jakość produktów" i 10 statuetek „Za wyróżniającą jakość produktów". Puchar Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi „Za utrzymanie stałej, wysokiej jakości produktów" Zarządowi OSM Garwolin wręczył wiceminister Tadeusz Romańczuk.

Spośród produktów zgłoszonych do konkursów „Na najwyższą jakość" wybrano Super Produkty 2018 r. W kategorii „Nowość" super produktem okazał się ser pleśniowy La Polle Blue, wytwarzany w SM MLEKO- VITA w Wysokiem Mazowieckiem, w kategorii „Opakowanie" - zestaw serków smakowych homogenizowanych z OSM Siedlce, a w kategorii „Natura" - twaróg śmietankowy z OSM Głuchów.

Autor: Ewa Obidzińska

Galeria

Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

Multimedia

Kontakt

Biuro Zamość

ul. Bazyliańska 3/16
22 - 400 Zamość
tel./fax 84 638 42 52

czynne: pon-pt 900-1500

 

Linki

face3

senatt

solidarnoscri

pis

Licznik wizyt

Dzisiaj: 723
Razem: 1065293