Ważny wniosek ministra rolnictwa: umorzyć kary za nadprodukcję mleka
wpolityce.pl 2015-12-16
Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel złożył do Komisji Europejskiej wniosek o umorzenie kar za przekroczenie „kwot mlecznych”, czyli przekroczenie unijnych limitów produkcji przez polskich rolników. Gra idzie o ogromną stawkę, bo kary wynoszą ponad 160 milionów euro. Jeszcze w październiku br. takiego ruchu domagał się od ówczesnej koalicji PO - PSL m.in. senator Grzegorz Bierecki.
Sytuacja producentów mleka jest bardzo trudna. Nałożona na nich kara za przekroczenie limitów produkcyjnych opiewa na ponad 160 milionów euro. Rolnicy zapłacili już pierwszą część tej należności – w sumie ponad 253 mln złotych. Dramat pogłębiają bardzo niskie ceny skupu mleka (niższe od średniej unijnej o ok. 10 procent) i skutki tegorocznej suszy – wzrosły przez nią koszty produkcji, bo podrożała pasza dla bydła.
Dlatego też w tak trudnej sytuacji finansowej konieczność uregulowania przez producentów mleka opłaty karnej z tytułu przekroczenia kwot mlecznych jest dla gospodarstw mleczarskich nie do udźwignięcia – czytamy w komunikacie ministerstwa rolnictwa i rozwoju wsi.
O pomoc dla rolników od dawna apelowali m.in. przedstawiciele rolniczej „Solidarności” a także parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości. W październiku br. senator Grzegorz Bierecki, wraz z Henrykiem Ciochem, Bogdanem Pękiem, Maciejem Klimą i szefem rolniczej „S” Jerzym Chróścikowskim złożyli oświadczenie, w którym domagali się od ówczesnego ministra Marka Sawickiego z PSL podjęcia natychmiastowych działań, polegających na wstrzymaniu egzekucji kar i wystąpieniu do Komisji Europejskiej o odstąpienie od karania rolników.
— W oświadczeniu pytamy, czy minister Marek Sawicki podjął już któreś z tych oczywistych przecież działań – mówił wówczas senator Grzegorz Bierecki. — Dla PSL to ostatnia szansa, by zrobić coś dobrego dla polskiej wsi, bo przez ostatnie osiem lat tylko psuli. Na szczęście wiele wskazuje, że niebawem będziemy mieli nowy, lepszy rząd. On z pewnością rolnikom pomocy nie odmówi.
I rzeczywiście – nowy minister Krzysztof Jurgiel rozpoczął ofensywę, wyczekiwaną przez ponad 60 tysięcy rolniczych rodzin dotkniętych karami. Po przeprowadzonych 14 grudnia w Brukseli rozmowach, szef resortu skierował do komisarza Phila Hogana wniosek o podjęcie niezbędnych działań legislacyjnych w sprawie umorzenia kar producentom mleka. Jurgiel podkreśla, że „utrzymująca się trudna sytuacja na rynku mleka powoduje wymierny spadek opłacalności produkcji i zachwianie płynności finansowej wielu gospodarstw mleczarskich” a „wprowadzone dotychczas mechanizmy wsparcia sektora mleczarskiego są niewystarczające i nie spowodowały dotychczas oczekiwanej, znaczącej poprawy sytuacji na rynku”.
Walka toczy się o umorzenie dwóch pozostałych rat, przypadających na 30 września 2016 i 30 września 2017 roku wynoszących w sumie 380 mln zł.
autor: Zespół wPolityce.pl