Pożegnanie Romana Bartoszcze
Nasz Dziennik 2015-01-04
W sobotę w Inowrocławiu pożegnaliśmy Romana Bartoszcze, współtwórcę NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”.
Roman Bartoszcze zmarł po długiej chorobie w wieku 69 lat w czwartek, 31 grudnia 2015 roku. Msza św. pogrzebowa została odprawiona w sobotę w kościele pw. św. Józefa w Inowrocławiu. W ostatnim pożegnaniu uczestniczyła rodzina, przyjaciele, znajomi.
– Odszedł wielki patriota, człowiek oddany Polsce, który ze wszech miar zasługuje na naszą pamięć. To był człowiek, który pracował dla wielkich zmian, reform. Wspaniały działacz związkowy, wielki polityk – wspomina Jerzy Chróścikowski, szef rolniczej „Solidarności”. – We wspomnieniach kolegów, znajomych, współpracowników Roman Bartoszcze pozostał jako człowiek niezwykle prawy. To była postać szczególna, nietuzinkowa. I ze względu na fakt nagłej śmierci brata, jak i ze względu na cechy osobowościowe. Był to człowiek niezwykle prawy, honorowy, głęboko wierzący. Straciliśmy człowieka, o którym można powiedzieć wiele dobrego, niezmiernie zasłużonego dla polskiej wsi, bo takim pozostał w naszej pamięci. Niech spoczywa w spokoju – dodaje Stefan Szańkowski, członek Prezydium NSZZ RI „Solidarność”.
Roman Bartoszcze był współtwórcą NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” i posłem do Sejmu kontraktowego i Sejmu pierwszej kadencji. To brat zamordowanego w 1984 r. Piotra Bartoszcze, także działacza chłopskiego, wraz z którym od 1980 r. współtworzył najpierw „Solidarność Chłopską”, a potem „Solidarność” RI.
W stanie wojennym Roman Bartoszcze był internowany. Po zwolnieniu działacz Ogólnopolskiego Komitetu Oporu Rolników, wydawał pismo „Żywią i bronią”. W 1990 r. wstąpił do Polskiego Stronnictwa Ludowego i został jego pierwszym prezesem. W tym samym roku kandydował w wyborach prezydenckich. Uzyskał ponad 1,1 mln głosów. Wybory wygrał wówczas Lech Wałęsa.
W czerwcu 1991 r. Bartoszcze stracił kierownictwo w Polskim Stronnictwie Ludowym i odszedł z tej partii. Założył partię, wokół której skupiały się osoby o poglądach konserwatywno-ludowych, Polskie Forum Ludowo-Chrześcijańskie „Ojcowizna”. W1992 r. przystąpił do Klubu Parlamentarnego Ruch dla Rzeczypospolitej. W wyborach parlamentarnych w 1997 r., bez powodzenia, kandydował do Sejmu z listy Narodowo-Chrześcijańsko-Demokratycznego Bloku dla Polski. W wyborach prezydenckich w 2010 r. poparł kandydaturę Marka Jurka i wszedł w skład jego społecznego komitetu poparcia.
Bartoszcze był rolnikiem – prowadził kilkunastohektarowe gospodarstwo rolne w Sławęcinie. Za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce prezydent Lech Kaczyński odznaczył go Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Anna Ambroziak