Szanowny Pan Phil Hogan
Nasz Dziennik 2016-06-22
Warszawa, 15 czerwca 2016 roku
Komisarz ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Komisja Europejska
Szanowny Panie Komisarzu!
Polskie organizacje rolnicze zrzeszone w Copa Cogeca chcą zwrócić uwagę Pana Komisarza na stale pogarszającą się sytuację na rynku mleka, która skutkuje poważnymi problemami finansowymi wielu gospodarstw mleczarskich. Niezależne od rolników czynniki rynkowe, gospodarcze i polityczne, które spowodowały obecną nierównowagę podażowo-popytową na rynku unijnym i globalnym, w największym stopniu dotknęły właśnie producentów, którzy przy rosnących kosztach produkcji i długotrwałym spadku dochodów zagrożeni są bankructwem. W Polsce cena mleka w kwietniu br. była niższa aż o 25% od ceny uzyskiwanej w 2014 roku, kiedy zapoczątkowane zostały negatywne tendencje na rynku, i niższa o 17% w porównaniu z ceną z kwietnia 2015 roku.
Pomimo podjętych dotychczas przez Komisję Europejską działań dotyczących mechanizmów interwencji na rynku mleka w proszku i masła oraz prywatnego przechowywania produktów mlecznych, niestety sytuacja cenowa nie ulega poprawie, a prognozy krótkoterminowe wskazują, że branża mleczarska nadal będzie narażona na sytuację kryzysową. Wypłacane obecnie wsparcie finansowe dla producentów w sektorach hodowlanych, które udostępnione zostało na mocy rozporządzenia delegowanego Komisji nr 2015/1583, również nie wpłynie w sposób wystarczający na zrekompensowanie ponoszonych przez rolników strat i poprawę ich sytuacji finansowej.
Polski Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi wnioskuje do Komisji Europejskiej o pilne podjęcie bardziej skutecznych działań, adekwatnych do rozwoju sytuacji na rynku. Wnioski Polski dotyczą zarówno konieczności przeznaczenia dodatkowych środków finansowych na bezpośrednie wsparcie producentów mleka, jak również rozszerzenia mechanizmów interwencji rynkowej, w tym podwyższenie cen interwencyjnych i kolejne podwyższenie limitu skupu interwencyjnego mleka w proszku. Polska wnioskuje również o pilne podjęcie działań związanych z promocją i eksportem produktów mleczarskich oraz za zniesieniem embarga rosyjskiego przy zachowaniu jednolitego podejścia w odniesieniu do wszystkich państw UE i całego rynku unijnego oraz solidarności krajów UE.
Polskie organizacje rolnicze zrzeszone w Copa Cogeca wyrażają zdecydowane i jednoznaczne poparcie dla działań polskiego resortu rolnictwa i przedkładanych przez Polskę wniosków dotyczących rozwiązania kryzysowej sytuacji w sektorze mleczarskim. Wyrażamy jednocześnie przekonanie o potrzebie pilnej realizacji składanych postulatów, tak aby w rzeczywisty sposób wspomóc producentów mleka i doprowadzić do większej stabilności rynku. Przedstawiając powyższe, liczymy na uwzględnienie przez Pana Komisarza niniejszego stanowiska i zgłaszanych przez Polskę wniosków oraz podjęcie działań, które wpłyną na złagodzenie skutków trwającego w sektorze mleczarskim kryzysu oraz doprowadzą do poprawy sytuacji cenowej.
Kluczowym dla polskich rolników jest umorzenie opłaty za przekroczenie kwot mlecznych w ostatnim roku kwotowym, czego jako polskie organizacje się domagamy. Uwzględnienie tego postulatu będzie stanowić wymierne i rzeczywiste wsparcie dla producentów, którzy utracili płynność finansową.
W przypadku braku podjęcia przez Komisję ww. działań pomocowych dla polskich rolników, polskie organizacje rolnicze będą zmuszone do zorganizowania akcji protestacyjnej w Brukseli.
Z poważaniem
Jerzy Chróścikowski, przewodniczący NSZZ RI „Solidarność” Wiktor Szmulewicz, prezes KRIR Marian Sikora, przewodniczący FBZPR Władysław Serafin, prezes KZRKiOR Lech Kuropatwiński, przewodniczący ZZR „Samoobrona” Marian Gołębiowski, wiceprzewodniczący ZZR „Ojczyzna”