PSL bierze ośrodki doradztwa rolniczego?
wgospodarce.pl 2016-08-02
Szykuje się wielka awantura o ośrodki doradztwa rolniczego. Zgodnie z nową ustawą przechodzą one spod władzy marszałków województwa pod bezpośrednią kuratelę ministerstwa rolnictwa. Tymczasem z całej Polski dobiegają sygnały, że dyrektorzy ODR-ów zrzekają się majątku ośrodków na rzecz zarządów województw. Powód wydaje się prosty: chodzi o zablokowanie ruchu rządu i zachowanie kontroli przez wojewódzkie samorządy, zdominowane prawie wszędzie przez koalicję PO-PSL.
W Polsce istnieje 16 wojewódzkich ośrodków doradztwa rolniczego oraz Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie. Ustawa ze stycznia 2009 r. podporządkowała ośrodki samorządowi województwa. Rozwiązanie to było powszechnie krytykowane.
"Mamy wiele sygnałów z Polski, że jest to niedobry system, dlatego proponujemy przejście doradztwa rolniczego w Polsce pod ministerstwo rolnictwa, aby była prowadzona jedna polityka rolna" - mówił Robert Telus (PiS) przedstawiając projekt nowej ustawy w Sejmie.
Nowe prawo zostało przyjęte 22 czerwca, 26 lipca podpisał ją prezydent Andrzej Duda. W tym czasie trwała już operacja zrzekania się przez ODR-y (szefują im zazwyczaj ludzie związani z PSL) majątku ośrodków na rzecz samorządów wojewódzkich. Będzie to skutkowało kuriozalną sytuacją, w której ośrodki podlegać będą ministrowi rolnictwa, ale ich majątek – marszałkom poszczególnych województw.
"To bomba podłożona pod reformę ośrodków. Moim zdaniem sytuacja jest groźna, trudno mi bowiem wyobrazić sobie funkcjonowanie ODR-ów na „nieswoim” majątku. Będą płacili marszałkowi czynsz?" – mówi jeden z urzędników administracji wojewódzkiej.
Jak nieoficjalnie ustaliśmy ministerstwo rolnictwa podjęło już kroki w tej sprawie. Do urzędów wojewódzkich trafiły pisma z prośbą o analizę sytuacji. Można się spodziewać, że wojewodowie będą unieważniać uchwały zarządów województw o przejęciu majątków ODR-ów. Taka sytuacja jest już w województwie lubelskim.
"Wojewoda lubelski 29 lipca br. wydał rozstrzygnięcie nadzorcze stwierdzające nieważność uchwał Zarządu Województwa Lubelskiego z dnia 28 czerwca 2016 r. (…) w sprawie wyrażenia zgody na zrzeczenie się przez Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli prawa użytkowania wieczystego nieruchomości położonych na terenie gmin Biała Podlaska, Końskowola, Sitno" – poinformowała nas
Małgorzata Tatara z lubelskiego urzędu wojewódzkiego.
Przed wyzbywaniem się przez ODR-y swojego majątku przestrzegali już w październiku 2012 roku senatorowie PiS Grzegorz Bierecki, Henryk Cioch i Jerzy Chróścikowski. W oświadczeniu skierowanym do ówczesnego ministra rolnictwa Marka Sawickiego podawali przykład Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, gdzie uchwałą zarządu województwa zmieniono statut i regulamin. Ich skutkiem była restrukturyzacja i zapowiedź (już wtedy!) zbycia majątku należącego do LODR.
Teraz ówczesne obawy stają się faktem.
Źródło: wPolityce.pl