100-lecie Społem PSS „Robotnik” w Zamościu
Kronika Tygodnia 2019-10-15
RYS HISTORYCZNY SPÓŁDZIELNI
Zalążki Spółdzielni powstały jesienią 1918 roku wraz z odzyskaniem przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów. W styczniu 1919 roku Robotnicze Stowarzyszenie Spożywców „Robotnik" zostaje oficjalnie zarejestrowane w sądzie w Zamościu. „Robotnik" rozpoczął swoją działalność od jednego sklepu w lokalu Straży Pożarnej.
W 1924 roku uruchomiono pierwszą ręczną piekarnię. W 1928 roku wybudowano pierwszą mechaniczną piekarnię, która funkcjonuje do dnia dzisiejszego przy ulicy Sienkiewicza. Spółdzielnia przetrwała wszystkie przemiany ustrojowe i gospodarcze, jakie dokonywały się w poszczególnych dekadach historii Polski. Pozytywne zmiany dla Spółdzielczości wprowadziła nowa ustawa „Prawo Spółdzielcze" w 1982, roku dając spółdzielniom samodzielność, samorządność i samofinansowanie.
01.01.1983 roku powstaje samodzielna Powszechna Spółdzielnia Spożywców „Robotnik" w Zamościu i rozpoczyna się korzystny okres dla jej rozwoju gospodarczego. Szczególnie ważne, ale i bardzo trudne, były lata 90. Spółdzielnia stanęła przed nowym wyzwaniem -ogromną konkurencją marketów z kapitałem zagranicznym. Przełomem w rozwoju Spółdzielni był rok 2004, w którym wdrożono wiele zmian organizacyjnych, kadrowych, oraz wyznaczono nowe kierunki inwestowania.
SPÓŁDZIELNIA DZISIAJ
Dzisiejsza Spółdzielnia - to nowoczesna i dynamicznie rozwijająca się firma, z dużym udziałem na rynku lokalnym, przyjazna pracownikom i klientom. Dobra i stabilna sytuacja ekonomiczna pozwala na terminową regulację wszystkich zobowiązań i daje bezpieczeństwo zatrudnionym pracownikom.
Główny profil działalności, to handel w sklepach ogólnospożywczych, który tworzy 17 sklepów w Zamościu i 2 w Tomaszowie Lubelskim. Funkcjonuje też 1 sklep przemysłowy „NELA". Wszystkie sklepy są zmodernizowane, nowocześnie wyposażone, skomputeryzowane i klimatyzowane, a 100-lecie Społem PSS „Robotnik" w Zamościu RZETELNA Firma Uroczysta gala szeroką ofertę tworzą wysokiej jakości produkty.
Ważną działalnością Spółdzielni jest produkcja pieczywa oraz ciast w bardzo szerokim asortymencie. Dostawy pieczywa i ciast realizowane są transportem własnym. Wysoka jakość oraz walory smakowe i zdrowotne własnych wyrobów cieszą się uznaniem klientów. Potwierdzeniem tego są liczne nagrody i wyróżnienia przyznawane w konkursach.
Strategia rozwoju firmy realizowana jest poprzez duże nakłady inwestycyjne i remontowe - od wielu lat. Misją Spółdzielni jest wysoka jakość gospodarowania - jakość produktów, wysoki poziom obsługi klientów oraz jakość zarządzania.
W roku Jubileuszu Spółdzielnia zrzesza 342 członków i zatrudnia 370 pracowników. Należy do największych firm w Zamościu. Rosnący poziom przychodów spowodował, że Spółdzielnia zajmuje 1 miejsce w województwie i 14 miejsce w kraju w Rankingu Spółdzielni „Społem".
NAGRODY l WYRÓŻNIENIA
Potwierdzeniem wiarygodności oraz pozytywnego wizerunku i rangi firmy na lokalnym rynku są liczne nagrody i wyróżnienia.
Wśród najważniejszych znajdują się: 1. Odznaka Honorowa Ministra Gospodarki za zasługi dla rozwoju gospodarki Rzeczypospolitej Polskiej, 2. Medal Wojewody Lubelskiego, 3. Odznaka Marszałka „Zasłużony dla Województwa Lubelskiego", 4. Medal Prezydenta - „Zasłużony dla Zamościa". Ponadto Spółdzielnia wielokrotnie otrzymywała: Gazele Biznesu, Gepardy Biznesu, Certyfikat „Solidna Firma", Certyfikat „Przedsiębiorstwo Fair Play" oraz Wojewódzki Orzeł Biznesu. W dniu 12.10.2019 odbyła się Gala Jubileuszowa wieńcząca obchody 100-lecia funkcjonowania Spółdzielni. Uczestnikami gali byli pracownicy i członkowie „Jubilatki" w obecności przedstawicieli władz - Gminy, Miasta i Powiatu Zamojskiego, oraz Wojewody Lubelskiego i Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie. Obecni byli: poseł Sławomir Zawiślak i senator Jerzy Chróścikowski. Dużą grupą gości byli Prezesi Spółdzielni „Społem" z ponad 20 miast z całej Polski oraz Prezesi Krajowego Związku Rewizyjnego Spółdzielni „Społem" w Warszawie. Nie zabrakło również przedstawicieli firm - partnerów biznesowych Spółdzielni.
Wręczone zostały następujące odznaczenia państwowe:
1. Medal Złoty za Długoletnią Służbę - przyznano 17 osobom; 2. Medal Srebrny za Długoletnią Służbę - przyznano 5 osobom; 3. Medal Brązowy za Długoletnią Służbę - przyznano 3 osobom. Wręczono również odznaczenia spółdzielcze: 1. Odznakę „Zasłużony działacz Ruchu Spółdzielczego" przyznaną przez Zarząd Krajowej Rady Spółdzielczej w Warszawie dla 1 7 osób. 2. Honorową odznakę „Zasłużony dla Społem" przyznaną przez Zarząd Krajowego Związku Rewizyjnego Spółdzielni Spożywców „Społem" w Warszawie dla 20 osób.
Spółdzielnia -Jubilatka została wyróżniona najwyższym odznaczeniem spółdzielczym „Złoty Laur Spółdzielczości" przyznanym przez Kapitułę Nagród Krajowej Rady Spółdzielczej. Spółdzielni przyznano również Odznaczenie „Symbol Spółdzielczości 2019" przez Kapitułę Monitora Biznesu gazety „Rzeczpospolita".