Sołtysi w Senacie. Marszałek Senatu spotkał się z przedstawicielami Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów
samorząd.pap.pl 2019-12-11
Nowelizacja ustawy o funduszu sołeckim była jednym z tematów spotkania marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego z Zarządem Głównym Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów.
Marszałek Senatu zapowiedział, że ważne jest dla niego, aby głos samorządowców był uwzględniony w pracach nad stanowionym w Senacie prawem i powstającymi inicjatywami ustawodawczymi. Profesor Grodzki zapewnił, że Senat jest miejscem otwartym na dyskusje i zachęcił do mówienia o potrzebach i postulatach, jakie pojawiają się w codziennej pracy sołtysów.
Zadeklarował, że Senat będzie nadal angażował się w promocję aktywności sołtysów oraz postaw obywatelskich poprzez wspieranie konkursu „Sołtys roku”. Uroczystość wręczenia nagród, w organizowanym przez redakcję „Gazety Sołeckiej” i Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów konkursie, odbywa się właśnie w Senacie.
Przewodniczący Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej senator Zygmunt Frankiewicz podkreślił podczas spotkania, że wszyscy członkowie komisji mają doświadczenie samorządowe. Zapewnił, że komisja planuje przygotowanie wielu inicjatyw ustawodawczych dotyczących samorządów. Mówił, że chciałby poznać dokładnie specyfikę pracy sołtysów i zadeklarował chęć pomocy.
Senator Jerzy Chróścikowski – przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi podkreślił, że wieś to nie tylko rolnictwo, to także sprawy społeczne i rozwój obszarów wiejskich. Mówił, że należy zadbać, aby wieś rozwijała się równie szybko, co aglomeracje miejskie.
Podczas spotkania omówiona została propozycja nowelizacji ustawy z 21 lutego 2014 r. o funduszu sołeckim. Ustawa reguluje zasady tworzenia funduszu sołeckiego oraz zasady zwrotu gminom części wydatków, wykonanych w ramach tego funduszu, z budżetu państwa. Zapisano w niej także maksymalne limity wydatków z budżetu państwa na poszczególne lata do 2023 r.. Celem nowelizacji miałoby być podwyższenie tych kwot, tak aby uwzględniały realne potrzeby gmin. Zdaniem autorów tej propozycji, pozostawienie podanych limitów bez zmiany może zniechęcić gminy, a tym samym i sołectwa, do korzystania z tego mechanizmu.
Źródło: senat.gov.pl