Szef senackiej komisji rolnictwa: "Będziemy proponować poprawki, które nie utrudnią życia rolnikom". PSL skłóci się z resztą opozycji?
Polityka.pl 2020-10-02
Będziemy proponować poprawki, które nie utrudnią życia rolnikom; nie możemy pozwolić, aby ktokolwiek poza służbami państwowymi wchodził na teren gospodarstwa czy do naszych domów - zapowiedział w piątek „Naszemu Dziennikowi” szef senackiej komisji rolnictwa Jerzy Chróścikowski (PiS). Jeżeli senatorowie większości senackiej nie poprą poprawek PSL do noweli ustawy o ochronie zwierząt będzie to oznaczać, że nasze porozumienie w Senacie będzie zagrożone i stanie pod znakiem zapytania - podkreślił w rozmowie z PAP senator PSL Jan Filip Libicki.
Szef senackiej komisji rolnictwo o „piątce dla zwierząt” Chróścikowski podkreślił, że jest pewien, że zgłoszenie wniosku o odrzucenie ustawy o ochronie zwierząt w Senacie nie jest możliwe, dlatego - jak zaznaczył - jego zdaniem należy ją maksymalnie poprawić. Jak ocenił, tego zdania jest wielu innych senatorów.
Żaden rolnik nie chce się znęcać nad zwierzętami. Wszystkim nam zależy na tym, by hodować je w jak najlepszych warunkach. Będziemy proponować poprawki, które nie utrudnią życia rolnikom. Nie możemy pozwolić, by aby ktokolwiek poza służbami państwowymi wchodził na teren gospodarstwa czy do naszych domów. Niedopuszczalne jest także - w sytuacji kryzysu ekonomicznego - likwidowanie hodowli zwierząt na futra i ograniczenie uboju rytualnego. To jeszcze bardziej uszczupli dochody rolników, którzy już proszą o interwencję — powiedział senator w wywiadzie z dziennikiem.
Podkreślił, że jego zdaniem trudno będzie odzyskać PiS zaufanie rolników.
PLS stawia ultimatum?
W środę w Polsat News wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL) ocenił, że jeśli senatorowie PO nie zagłosują za poprawkami PSL do noweli ustawy o ochronie zwierząt, wśród których trzy są fundamentalne, to ich obecność w większości senackiej może być zakończona.
„Jeżeli te trzy nasze poprawki będą przez parlamentarzystów PiS i PO odrzucone, ja osobiście będę rekomendował, aby zakończyć obecność senatorów Polskiego Stronnictwa Ludowego w większości senackiej” — oświadczył wicemarszałek Sejmu.
Libicki podkreślił w rozmowie z PAP, że senatorowie PSL od roku są lojalnym członkiem większości senackiej.
I chcemy pozostać takim lojalnym członkiem tej większości w Senacie. Ale też nie ukrywamy, że ustawa o ochronie zwierząt jest dla nas, jako dla polityków PSL i dla naszych wyborców, kwestią absolutnie kluczową i fundamentalną — dodał senator.
Zaznaczył, że jego ugrupowanie przedstawiło trzy poprawki do noweli ustawy o ochronie zwierząt.
Uważamy, że te poprawki będą dla nas najistotniejsze w tym procesie legislacyjnym — dodał.
Jeżeli jest tak, że my od roku jesteśmy lojalnym członkiem większości senackiej i nie ma z nami żadnych kłopotów, to oczekujemy, że w kwestii tej najważniejszej dla nas ustawy i przy najważniejszych dla nas poprawkach, wszystkie pozostałe elementy tej koalicji senackiej wykażą się wobec nas najdalej idącą solidarnością i lojalnością — podkreślił Libicki.
Na pytanie, co w sytuacji, jeżeli senatorowie większości senackiej nie okażą się lojalni senator PSL odparł:
Jeżeli się nie okażą, to oczywiście staniemy przed różnymi głosowaniami, w których możemy głosować różnie.
Dopytywany, czy jeżeli senatorowie większości senackiej nie poprą poprawek PSL będzie oznaczać to zakończenie porozumienia opozycji w Senacie, Libicki odpowiedział:
Będzie to oznaczać, że nasze porozumienie w Senacie będzie zagrożone i stanie pod znakiem zapytania.
Nowelizacją ustawy o ochronie zwierząt, która zakłada m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra i ograniczenie uboju rytualnego tylko do potrzeb krajowych związków wyznaniowych, zajmują się obecnie senackie komisje. Senat ma 13 października rozpatrywać zgłoszone podczas prac w komisjach poprawki.
W głosowaniu w Sejmie posłowie PSL opowiedzieli się przeciw uchwalaniu nowelizacji, a później zapowiedzieli zgłoszenie w Senacie poprawek do niej. Większość w Senacie, którą tworzą przedstawiciele opozycji, liczy obecnie 52 senatorów, wśród których jest 3 senatorów KP-PSL.
kpc/PAP