Grzegorz Bierecki: „Mamy do czynienia z sytuacją nieprecyzyjnych regulacji, które pozostawiają zbyt wielką uznaniowość”. Kto blokuje TUW-y w Polsce?
wpolityce.pl 2013-09-17
Slogan „przezorny zawsze ubezpieczony” dla wielu Polaków, których nie stać na polisę chroniącą przed skutkami nieszczęśliwych zdarzeń, brzmi raczej jako „bogaty zawsze ubezpieczony”. Sposobem na upowszechnienie tanich ubezpieczeń miały być małe Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych, które łączą przedsiębiorczość z misją społeczną i nie są nastawione na zysk.
Niestety TUW-y wciąż są blokowane. Pojawiła się jednak nadzieja, że to się zmieni. Na zorganizowanej w Senacie konferencji „Szanse i bariery dla rozwoju Towarzystw Ubezpieczeń Wzajemnych na przykładzie rolnictwa” padła propozycja przygotowania projektu zmian w ustawie o działalności ubezpieczeniowej, które umożliwią działanie TUW-ów. Spotkanie przygotowały senackie komisje Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Budżetu i Finansów Publicznych, przy wsparciu Fundacji Wspierania Ubezpieczeń Wzajemnych.
Łączenie się we wspólnoty ubezpieczeniowe i podział ryzyka pomiędzy członków takich wspólnot jest prostym i skutecznym sposobem ograniczania skutków zdarzeń losowych, które mogą powodować straty w najbardziej cenionych dobrach – podkreślał Jerzy Chróścikowski, przewodniczący senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Senator Grzegorz Bierecki, zastępca przewodniczącego Komisji Budżetu i Finansów Publicznych, zwracał uwagę na przepisy, które miały umożliwiać działanie małych towarzystw ubezpieczeń wzajemnych, ale zupełnie się nie sprawdziły i wywołują skutek odwrotny od zamierzonego – zamiast promować TUW-y, blokują je.
Ważnym jest, żeby sprawdzać jak działa prawo, które ustanowione zostało dla obywateli. Mamy przepisy w ustawie o działalności ubezpieczeniowe pozwalające tworzyć małe towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych. Ich cel został zdefiniowany przez ustawodawcę, kiedy te przepisy powstawały. Miała to być forma aktywności społecznej, do której przecież zachęcamy. Chcieliśmy, aby ludzie gromadzili się w małych towarzystwach ubezpieczeniowych i realizowali poprzez nie potrzebę posiadania ubezpieczenia ryzyk, które występują w różnej działalności – mówił Bierecki.
W praktyce nie powstało jednak właściwie ani jedno małe TUW.
Nie pojawił się ruch, który miałby stać się znaczącym, istotnym elementem na rynku ubezpieczeniowym. Czas przyjrzeć się przepisom ustawy o działalności ubezpieczeniowej, czas je zweryfikować i zadać sobie pytanie, co należy zmienić w tych przepisach, abyśmy umożliwili i ułatwili powstawanie małych towarzystw ubezpieczeń wzajemnych. Mamy do czynienia z sytuacją nieprecyzyjnych regulacji, które zbyt wielką uznaniowość pozostawiają dla organu administracji publicznej – zaznaczył Bierecki.
Senator wyraził żal, że na konferencji nie pojawił się nikt z Komisji Nadzoru Bankowego, która wydaje licencje dla ubezpieczycieli.
Od praktyki funkcjonowania tego organu administracji zależy możliwość tworzenia towarzystw – przypomniał Bierecki.
I dodał: Gdybyśmy mieli małe towarzystwa ubezpieczeń, a szczególnie ważne jest zainteresowanie komisji rolnictwa tym projektem, nie byłoby pytania, jakie zadawał rolnik, „paprykarz” spod Radomia, który pytał „jak żyć” po tym jak zła pogoda zniszczyła jego zbiory. Małe towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych, w którym mogliby się gromadzić tacy rolnicy, wypłaciłoby mu odszkodowanie i pomogłoby przeżyć kolejny rok.
Dr Cezary Mech, prezes Agencji Ratingu Społecznego zwracał uwagę, że brak ułatwień dla tworzenia organizacji jest jednym z podstawowych przyczyn osłabienia polskiej gospodarki i państwowości.
Jak to się dzieje, że przed wojną było 300 TUW-ów i obejmowały 60 proc. rynku ubezpieczeniowego, a obecnie obejmują 2 proc. tego rynku? – pytał dr Mech.
Podkreślił, że na świecie udział TUW-ów w rynku ubezpieczeń wynosi przeciętnie 26 proc., ale są kraje, gdzie ten wskaźnik jest jeszcze wyższy. W Finlandii wynosi 70 proc., w Holandii - 50 proc., a w Japonii 42 proc.
Istnieje mnóstwo poważnych barier przy tworzeniu TUW-ów . Są to wymagania kapitałowe czy personalne, które stawiają pod znakiem zapytania sens podejmowania takiego wyzwania. Już samo przeprowadzenie postępowania rejestrowego przed Komisją Nadzoru Finansowego jest drogą przez rafy – mówił Maciej Rapkiewicz, członek zarządu Instytutu Sobieskiego, ekspert Fundacji Wspierania Ubezpieczeń Wzajemnych.
Mam nadzieję, że w wyniku tej konferencji, przy zainteresowaniu obu komisji senackich, przygotujemy inicjatywę zmiany ustawy, która dopomoże w tworzeniu TUW i zwiększy konkurencję na rynku ubezpieczeniowym w kierunku pożądanym od wielu lat – zapowiedział Grzegorz Bierecki.
W konferencji miał uczestniczyć szef resortu rolnictwa Stanisław Kalemba, ale nie pojawił się w Senacie.
Minister jest na posiedzeniu Rady Ministrów i to jest absolutnie nadrzędna sprawa, gdyż ważne sprawy są podejmowane – poinformowała Aleksandra Szelągowska, dyrektor departamentu finansów ministerstwa.
JKUB