Do Sejmu trafiły relikwie świętego. Nie pierwszy raz
newsweek.pl 2021-12-02
Relikwie patrona Polski św. Andrzeja Boboli trafiły do kaplicy Bogurodzicy Maryi Matki Kościoła, która znajduje się w budynku Sejmu – poinformował Sejm w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej.
Relikwie zostały złożone na ręce marszałek Sejmu Elżbiety Witek oraz kapelana kaplicy sejmowej ks. Piotra Burgońskiego. Relikwie św. Andrzeja Boboli przekazał kustosz sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie Waldemar Borzyszkowski oraz proboszcz sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Strachocinie ks. Józef Niżnik.
„Relikwie zostały złożone w ufundowanym przez pos. [Marię] Kurowską i pos. Kazimierza Chomę relikwiarzu relikwiarzu i wprowadzone do znajdującej się w gmachu Sejmu kaplicy pw. Bogurodzicy Maryi Matki Kościoła” – czytamy w komunikacie. Fundatorzy relikwiarza reprezentują w Sejmie Prawo i Sprawiedliwość.
Relikwie w Sejmie
To nie pierwsze relikwie świętego, które złożono w sejmowej kaplicy. Od 2006 roku regularnie, w kilkuletnich odstępach, trafiają do niej nowe relikwiarze – opisywała „Rzeczpospolita”.
Po raz pierwszy miało to miejsce w 2006 roku, kiedy z inicjatywy senatora PiS do kaplicy wprowadzono relikwie św. Joanny Beretty Molli (zmarła w 1962 roku, po tym, jak nie zdecydowała się na aborcję mimo rozwijającego się w macicy włókniaka). Uroczystość miała mocno antyaborcyjny charakter.
Z kolei w 2015 roku do Sejmu trafiła krew świętego Jana Pawła II. Inicjatorem był ówczesny senator Zjednoczonej Prawicy Kazimierz Jaworski. W rozmowie z „Rzeczpospolitą” podkreślał, że inicjatywa miała charakter ponad polityczny i zaangażowali się w nią parlamentarzyści różnych opcji.
Ostatnim nabytkiem sejmowej kaplicy były relikwie św. Maksymiliana Kolbe. Uroczystość miała miejsce tuż przed Bożym Narodzeniem 2020 roku. – To wielki święty na dzisiejsze czasy. Za jego wstawiennictwem możemy zwracać się do Pana Boga o najważniejsze dla nas sprawy – mówił „Rz” senator PiS Jerzy Chróścikowski, który zaangażował się w sprowadzenie do Sejmu relikwii Kolbego.
Kim był św. Andrzej Bobola?
Św. Andrzeja Bobola nazywany jest apostołem Pińszczyzny i Polesia, gdzie – chodząc po wioskach od domu do domu – przekonywał prawosławnych do przejścia na katolicyzm. Przez to otrzymał przydomek „łowca dusz – duszochwat”. Jego działalność nie spodobała się ortodoksom.
W efekcie św. Andrzeja poniósł męczeńską śmierć 16 maja 1657 r. Kozacy chcieli zmusić świętego do porzucenia wiary, przekonując go do tego biciem do krwi, odzieraniem ze skóry, podpalaniem i wycinaniem skóry. Odcięto mu także noc, wargi i wykłuli jedno oko. Na koniec został powieszony głową do dołu.
Dekretem Stolicy Apostolskiej z 14 kwietnia 1992 r. św. Andrzej Bobola został ustanowiony patronem metropolii warszawskiej.