Senat: O szansach i barierach rozwoju TUW-ów
gu.com.pl 2013-09-18
17 września w Senacie odbyła się konferencja "Szanse i bariery dla rozwoju towarzystw ubezpieczeń wzajemnych na przykładzie rolnictwa", zorganizowana przez senackie komisje: Budżetu i Finansów Publicznych oraz Rolnictwa i Rozwoju Wsi przy współpracy z Fundacją Wspierania Ubezpieczeń Wzajemnych. Celem spotkania było wskazanie mechanizmów, które mogą zapewnić funkcjonowanie gospodarstwa rolnego w sytuacji klęsk żywiołowych, takich jak powódź, grad czy długotrwała susza.
Otwierając konferencję, przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi senator Jerzy Chróścikowski stwierdził, że idea ubezpieczeń wzajemnych ma swoje źródło w trosce o zabezpieczenie dóbr przed negatywnymi efektami niespodziewanych zdarzeń losowych. Konferencja zaś ma pomóc we skazaniu szans tworzenia towarzystw ubezpieczeń wzajemnych.
Dyrektor Departamentu Finansów w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Aleksandra Szelągowska przypomniała, że system ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich dotowany z budżetu państwa jest wdrażany od 2006 r. W ramach tego systemu stosowane są dopłaty do składek ubezpieczenia. Poinformowała też o wykorzystaniu dopłat do składek ubezpieczenia upraw i zwierząt gospodarskich w latach 2006-2013. I tak w 2012 r. z 203,8 mln zł wykorzystano 162 mln zł, w 2013 r. zaś przewiduje się wykorzystanie wszystkich środków. - Konieczne jest urealnienie stawek taryfowych, do których mogą być stosowane dopłaty, a także rezygnacja z maksymalnej stawki taryfowej uprawniającej do dopłaty - podkreśliła Aleksandra Szelągowska. Resort rolnictwa przygotował projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich w tym zakresie, ale ze względu na niezakończone prace Komisji Europejskiej nad uregulowaniami dotyczącymi udzielania pomocy publicznej zmiany te będą mogły wejść w życie dopiero w styczniu 2015 r.
Przedstawicielka MRiRW zwróciła też uwagę, że w ramach wspólnej polityki rolnej po 2013 r. Unia będzie wspierać fundusze stabilizacji dochodów.
O roli instytucji wzajemnościowych i postulatach dotyczących ich rozwoju w Polsce mówił senator Grzegorz Bierecki , zastępca przewodniczącego Komisji Budżetu i Finansów Publicznych. - Przyczyną braku małych towarzystw ubezpieczeniowych w naszym kraju są przede wszystkim nieprecyzyjne przepisy, zbyt uciążliwa procedura zakładania TUW, wysokie wymogi dla członków zarządów towarzystw i uznaniowość Komisji Nadzoru Finansowego odnośnie określenia wielkości TUW oraz minimalnego poziomu kapitału dla małego TUW - ocenił. Senator wyraził też nadzieję, że senackie komisje dzięki konferencji przygotują inicjatywę ustawodawczą zmieniającą przepisy dotyczące TUW.
Z opinią na temat funkcjonowania TUW przedstawioną przez Grzegorza Biereckiego zgodził się prezes Agencji Ratingu Społecznego, Cezary Mech . Poinformował, że z przeprowadzonych przez agencję analiz wynika, że w Polsce istnieje potencjał umożliwiający tworzenie nowych towarzystw ubezpieczeń wzajemnych, ale wiąże się to ze znaczącym wyzwaniem organizacyjnym. Jak mówił, porównując udział TUW w rynku ubezpieczeniowym na świecie i w Polsce, wyraźnie widać, że w naszym kraju istnieją bariery działalności towarzystw ubezpieczeniowych. Podkreślił, że na świecie udział TUW-ów w rynku ubezpieczeń wynosi przeciętnie 26%, ale są kraje, gdzie ten wskaźnik jest jeszcze wyższy. W Finlandii wynosi 70%, w Holandii - 50%, a w Japonii 42%.
Wybrane rozwiązania praktyczne i wyzwania pojawiające się przy tworzeniu TUW przedstawił Maciej Rapkiewicz, członek zarządu Instytutu Sobieskiego. W jego ocenie najważniejszym etapem w zakładaniu towarzystw wzajemnych, decydującym o powodzeniu przedsięwzięcia, jest zgromadzenie i przygotowanie dokumentów wymaganych w ramach postępowania przed KNF. Kolejnymi wyzwaniami stojącymi przed TUW są m.in. wysokość tzw. kapitału gwarancyjnego, przygotowanie planu działalności i wymagania personalne dotyczące członków zarządu towarzystw wzajemnych.
Szanse i zagrożenia regulacji europejskich dla rozwoju TUW omówiła Marietta Janowicz-Lomott , ekspert Fundacji Wspierania Ubezpieczeń Wzajemnych, a o realizacji idei wzajemności w Funduszach Wspólnego Inwestowania lub Funduszach Wzajemnego Wsparcia mówił dr Krzysztof Łyskawa z Katedry Ubezpieczeń Akademii Ekonomicznej w Poznaniu.
W drugiej części konferencji odbyła się dyskusja panelowa z udziałem przedstawicieli m.in. TUW SKOK, Concordia, TUW Pocztowe, TUW Cuprum, TUW Rejent Life, MACIF Życie TUW.