SZKOŁA MA PATRONA
KRONIKA TYGODNIA 2022-10-25
To naprawdę wartościowy patron. Tak o ogłoszonym przed rokiem błogosławionym kardynale Stefanie Wyszyńskim wszyscy się wypowiadają. Od 16 października Szkoła Podstawowa w Gorajcu nosi imię Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Uroczystości rozpoczęły się 16 października od mszy świętej pod przewodnictwem ks. bpa Jana Śrutwy, biskupa seniora diecezji zamojsko-lubaczowskiej w kościele parafialnym w Gorajcu. Po nabożeństwie uczestnicy udali się do szkoły. Po wprowadzeniu pocztów sztandarowych odegrano hymn państwowy i rozpoczęła się część oficjalna.
Wielka radość
Wszystkich powitała dyrektor szkoły Wiesława Sliwińska-Wyłupek, po czym pedagog szkolny Teresa Kwiatkowska przedstawiła historię szkoły oraz przebieg prac związanych z wyborem patrona, a przewodniczący Rady Gminy Radecznica Jerzy Gumieniak odczytał uchwałę o nadaniu imienia szkole, którą przekazał na ręce pani dyrektor.
Kolejnym punktem było przekazanie sztandaru oraz jego prezentacja. Następnie przedstawiciele uczniów, nauczycieli i rodziców złożyli uroczyste ślubowanie, po czym wszyscy zgromadzeni odśpiewali hymn szkoły.
Zaproszeni goście skierowali wiele życzliwych słów pod adresem uczniów, nauczycieli oraz rodziców. W tak ważnym dniu dla społeczności szkolnej nie zabrakło również występów artystycznych przygotowanych przez uczniów. W montażu słowno-muzycznym uczniowie przypomnieli zebranym życiorys Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Doniosłość tych chwil uświetniła Orkiestra Dęta Zaburzę pod batutą kapelmistrza Stanisława Woźnicy.
W uroczystościach udział wzięli zaproszeni goście, w tym m.in. posłowie Beata Strzałka i Jarosław Sachajko, senator Jerzy Chróścikowski, członek Krajowej Rady Sądowniczej Zbigniew Łupina, lubelski kurator oświaty Teresa Misiuk, wójt gminy Radecznica Marian Szuper, dyrektor zamojskiej delegatury Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego Monika Zawiślak, a także kierownicy jednostek organizacyjnych gminy, radni oraz sołtysi.
Najstarsi pamiętają
Kandydatów na patrona szkoły było kilku, ale szybko się okazało, że najpoważniejszym jest Prymas Tysiąclecia. Tak zadecydowali jednogłośnie w wyborach rada pedagogiczna i rada rodziców oraz uczniowie. Zgodę wyraził ks. bp Marian Rojek, ordynariusz diecezji zamojsko-lubaczowskiej, a Rada Gminy Radecznica jednomyślnie podjęła uchwałę w sprawie nadania imienia Kardynała Stefana Wyszyńskiego Publicznej Szkole Podstawowej w Gorajcu.
Przypomnijmy, że kardynał Stefan Wyszyński wraz z Matką Elżbietą Różą Czacką, założycielką Zakładu dla Niewidomych w Laskach, zostali w ub. roku ogłoszeni błogosławionymi. Prymas Tysiąclecia w latach 1946-1948 był ordynariuszem diecezji lubelskiej. Już tylko najstarsi mieszkańcy pamiętają, jak wizytował w tamtym czasie m.in. dekanat szczebrzeszyński, do którego należy parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gorajcu-Starej Wsi.
Szkoła w Gorajcu powstała w 1916 r. z inicjatywy działacza koła Polskiej Macierzy Szkolnej Marcina Polaka. W 1920 r. uczyło się w niej 88 dzieci, natomiast w roku szkolnym 1930/1931 placówka stała się pierwszą szkołą siedmioklasową w gm. Radecznica. W 1954 r.
- w wyniku prac społecznych - został oddany do użytku piętrowy, murowany budynek szkoły. W latach 90. szkoła została rozbudowana, a kilka lat później wybudowano przy niej salę gimnastyczną. Obecnie uczy się tam około 100 dzieci.
Wszyscy święci
Na terenie gminy Radecznica funkcjonują cztery podstawówki. Od 8 maja SP w Radecznicy nosi imię Świętego Antoniego z Padwy, a patronem SP w Czarnymstoku jest od 12 czerwca bł. ks. Zygmunt Pisarski. Pierwszy żył na przełomie XII i XIII w. i patronuje bazylice i klasztorowi bernardynów w Radecznicy, natomiast bł. ks. Zygmunt Pisarski w latach 1930-1932 był proboszczem parafii w Trzęsinach i uczył religii w szkole w Czarnymstoku. Został zamordowany przez Niemców 30 stycznia 1943 r. w Gdeszynie (gm. Miączyn) za to, że nie chciał wydać Ukraińców, wśród których hitlerowcy szukali komunistycznych partyzantów.
SP w Zaburzu patronuje Jana Paweł II, a SP w Gorajcu - od 16 października Kardynał Stefan Wyszyński. - Taka była wola rodziców, uczniów i nauczycieli, a wybór patronów poprzedziły konsultacje - mówi wójt Radecznicy Marian Szuper.
- Widać, że nie wstydzimy się wiary naszych przodków, w której dalej trwamy, a Radecznica nieprzypadkowo nazywana jest Lubelską Częstochową.
Leszek Wojtowicz