HONORY BOHATEROM
TYGODNIK ZAMOJSKI 2022-11-22
W Warszawie, podczas centralnych uroczystości państwowych uczczono pamięć o powstaniu zamojskim
Odczuwam ogromną satysfakcję z faktu, że w 80. rocznicę wybuchu powstania zamojskiego przywróciliśmy zbiorowej pamięci bohaterstwo żołnierzy AK i BCH, którzy walczyli o Zamojszczyznę, ratując nasz region przed wysiedleniami - mówi poseł Sławomir Zawiślak, inicjator i organizator (razem z Urzędem ds. Kombatantów) centralnych uroczystości, upamiętniających powstanie zamojskie. Przypominał, że powstanie zamojskie było krwawe, ale zwycięskie.
Uroczystości odbyły się 20 listopada w Warszawie, z inicjatywy posła Zawiślaka i zamojskich struktur ŚZŻ AK, którym przewodniczy. Patronat honorowy nad nimi objął prezydent Andrzej Duda.
Dzięki transportowi, zorganizowanemu przez posła i zamojski okręg ŚZŻ AK z pomocą UM Tomaszów Lub. i UG Turobin, do stolicy z regionu pojechało ok. 400 osób, w tym reprezentacja zamojskiego garnizonu wojskowego, strażacy, poczty sztandarowe, rekonstruktorzy i młodzież, m. in. harcerze i uczniowie LO GSM w Zamościu.
Obok Sławomira Zawiślaka, w wydarzeniach uczestniczyli także m.in. senator Jerzy Chróścikowski, prezydent Zamościa Andrzej Wnuk, starosta zamojski Stanisław Grześ-ko, wójtowie Bartosz Popek (Grabowiec) i Tomasz Tyrka (Jarczów), burmistrz Zwierzyńca Urszula Kolman.
Najpierw w katedrze polowej WP odprawiona została uroczysta msza św. Jej oprawę przygotowała Kapela Turobińska, a rekonstruktorzy z Biłgoraja, Hrubieszowa i Janowa Lubelskiego sformowali na środku świątyni pododdział. Po nabożeństwie pieśni powstania zamojskiego zaśpiewali przedstawiciele czterech powiatów Zamojszczyzny.
Następnie przemaszerowano w defiladzie, prowadzonej przez Kompanię Honorową WP na plac przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Uroczystości na placu trwały blisko 2 godziny i zgromadziły tłumy warszawiaków. Głos zabrali m.in. szef Urzędu ds. Kombatantów Jan Józef Kasprzyk, poseł Zawiślak, który odczytał także list od marszałek Sejmu Elżbiety Witek i Krzysztof Falkowski, prezes Poczty Polskiej, która wydała specjalną kartę „Powstanie Zamojskie" (była rozdawana wśród uczestników wydarzeń). Potem składano wieńce i kwiaty. Obszerny film z uroczystości ma zostać opublikowany w najbliższych dniach.
Uczestniczący w obchodach młodzi ludzie (ok. 70 osób) z naszego regionu zwiedziło Muzeum Powstania Warszawskiego.
W początkach grudnia Sejm zagłosuje nad uchwałą, upamiętniającą powstanie zamojskie, której inicjatorem jest poseł Zawiślak. Natomiast 11 grudnia odbędą się uroczystości w naszym regionie. W grudniu lub styczniu TVP ma wyemitować film „Wszystko dla Polski. Powstanie Zamojskie 1942-1944".
Autor:. MM