Jeżdżą na CNG
Tygodnik Zamojski 2006-08-23
W Zamościu jest już 10 autobusów MZK zasilanych sprężonym gazem ziemnym, w przyszłości będzie ich 25.
W miniony piątek w Zamościu odbyło się uroczyste otwarcie stacji tankowania sprężonym gazem ziemnym CNG (Compresed Natural Gaz). Tym, mało jeszcze popularnym w naszym kraju, paliwem są napędzane pojazdy MZK, samochody kilkudziesięciu prywatnych przewoźników, a w przyszłości będą także śmieciarki PGK.
Stacja powstała na terenie bazy Miejskiego Zakładu Komunikacji przy ulicy Lipowej.W piątek uroczystego przecięcia wstęgi dokonali prezydent Zamościa Marcin Zamoyski, poseł Sławomir Zawiślak, senator Jerzy Chróścikowski i prezes Karpackiej Spółki Gazownictwa Bogdan Pastuszko.
Z nowo otwartej stacji mogą korzystać osoby prywatne, oczywiście, jeśli zdecydują się na montaż w autach specjalnej instalacji (w przypadku aut osobowych i dostawczych jej koszt wynosi minimum 6 tys. zł).
Gaz ziemny to zdecydowanie najtańsze dostępne obecnie paliwo. Metr sześć, metanu sprzedawanego w Zamościu kosztuje 1,64 zł.
Koszt budowy zamojskiej stacji zasilania CNG wyniósł ok. 1,5 mln zł. Pieniądze na ten cel przekazała w całości Karpacka Spółka Gazownictwa.
- Nie będzie podwyżek Warunkiem wybudowania przez KSG stacji było wprowadzenie do eksploatacji w 2006 roku przez MZK 10 autobusów zasilanych CNG. Miejski przewoźnik już wywiązał się z tej części umowy. W tym roku MZK zakupił 4 nowe autobusy Solaris z fabryczną instalacją CNG, a także zmodernizował i przystosował do zasilania sprężonym gazem ziemnym 6 kilkuletnich autobusów Jelcz.
Zgodnie z umową, po ulicach miasta ma łącznie jeździć 25 autobusów MZK zasilanych CNG oraz 50 pojazdów komunikacji prywatnej.
- Dzięki CNG, miejska spółka będzie ponosiła mniejsze koszty. Skorzystają na tym mieszkańcy miasta, którzy unikną dalszych podwyżek cen biletów MZK - mówił na piątkowej konferencji prasowej prezydent Marcin Zamoyski
Prezes Karpackiej Spółki Gazownictwa Bogdan Pastuszko chwalił sobie współpracę z władzami miasta i MZK.
- Proszę zauważyć, że wybudowaliśmy stację w pół roku od momentu podjęcia przez zarząd KSG decyzji o realizacji inwestycji -podkreślał prezes Pastuszko.
- CNG-co to jest?
Obecnie po drogach Europy jeździ ok. 700 tys. samochodów zasilanych gazem ziemnym (metanem). Komisja Europejska, której zależy zna sukcesywnym zastępowaniu tradycyjnych paliw ropopochodnych paliwami ekologicznymi, zakłada, że do 2020 roku w Europie ich udziai w sektorze motoryzacyjnym wynosić będzie 20-23 proc. Po europejskich drogach będzie jeździło ok. 23 mln pojazdów zasilanych CNG.
CNG (Compresed NaturalGaz) jest jednym z najtańszych i najbardziej ekologicznych paliw. Pojazdy zasilane CNG wydzielają (w porównaniu do paliw ropopochodnych) o 80 proc. mniej węglowodorów, które decydują o powstawaniu smogu, o 70 proc. mniej tlenków węgla i azotu. Auta, jeżdżące na CNG, nie wydzielają praktycznie w ogóle siarki i sadzy.
Stosując sprężony gaz ziemny, zmniejsza się również poziom hałasu pojazdu od 2 do 4 dB.