Przyszłość rolno-spożywczych rynków hurtowych i giełd w Polsce
Konferencja 2006- 10-03
We wtorek 3 października 2006 r. marszałek Senatu Bogdan Borusewicz otworzył w Senacie konferencję "Przyszłość rolno-spożywczych rynków hurtowych i giełd w Polsce". Konferencję zorganizowała senacka Komisja Rolnictwa i Ochrony Środowiska oraz Praska Giełda Spożywcza.
"Przyszłość rolno-spożywczych rynków hurtowych i giełd w Polsce to przyszłość polskiej żywności i polskiego rolnictwa" - powiedział marszałek. Dodał, że towarzysząca konferencji wystawa "Polskie Jarmarki" wiąże tradycję z nowoczesnością, czyli jarmarki z hurtowymi rynkami.
Jerzy Chróścikowski przewodniczący senackiej Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska podkreślił, że rynki hurtowe istnieją na całym świecie, zaś w Polsce dopiero się rozwijają . Dobrze zorganizowane rynki hurtowe przyczyniają się do rozwoju regionu, przynoszą korzyści producentom rolnym, eliminując pośredników, przyczyniają się do poprawy jakości żywności, a także rozwoju wsi i rolnictwa. Senator Jerzy Chróścikowski podkreślił, że Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość doceniając rolę rynków hurtowych i giełd w Polsce przygotował projekt ustawy o rolno-spożywczych rynkach hurtowych. Ta projektowana regulacja ma się przyczynić do usprawnienia funkcjonowania tych rynków w Polsce. Wyraził nadzieję, że dyskusja w trakcie konferencji wniesie istotny wkład w poprawę działania tych instytucji.
Marcin Chrapek wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi mówił o aktualnej sytuacji sektora hurtowych rynków rolno-spożywczych i giełd w Polsce. Podkreślił, że rynki hurtowe szczególnie owoców i warzyw przyczyniają się do dostosowania produkcji rolniczej do wymagań rynkowych, poprawy jakości i bezpieczeństwa oferowanych produktów, stabilizacji cen, eliminacji pośredników. Mają także wpływ na organizowanie się producentów rolnych w grupy producenckie. Przypomniał o etapach budowy rynków hurtowych w Polsce realizowanych przez agencje rządowe. Giełdy powstawały przy wsparciu finansowym państwa. Obecnie głównymi akcjonariuszami spółek rynków hurtowych, powstałych w ramach programów rządowych jest Skarb Państwa oraz Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Obecnie największym problemem rynków hurtowych jest zadłużenie wynikające z konieczności spłaty kredytów, gwarantowanych przez państwo.
Janusz Byliński prezes Warszawskiego Rolno-Spożywczego Rynku Hurtowego S.A. Bronisze podkreślił, że do usprawnienia działalności giełd i rynków hurtowych konieczne są nowe rozwiązania legislacyjne. Jego zdaniem trzeba uściślić zasady przekazywania akcji Skarbu Państwa producentom rolnym, grupom producentów i ich związkom. Należy także uregulować powstawanie rynków hurtowych. W jego opinii najlepiej jest, gdy w jednej aglomeracji funkcjonuje jeden rynek. Zniesione powinny zostać opłaty targowe na rynkach hurtowych, bo one w konsekwencji obciążą rolników.