ROLNICY Z WYBORU W PARLAMENCIE
FARMER 2023-11-09
W Parlamencie zasiądzie 20 rolników. To są osoby, które deklarowały w swoim CV złożonym w Państwowej Komisji Wyborczej, że są rolnikami.
Najwięcej głosów spośród kandydatów - rolników do Sejmu ze wspomnianej 20-ki otrzymał Robert Telus. Głos na polityka PiS, ministra rolnictwa w rządzie Morawiec-kiego, oddało blisko 50 tys. wyborców. Z tej samej listy w tym samym okręgu (Piotrków Tryb.) nie dostał się Grzegorz Wojciechowski, brat Janusza Wojciechowskiego, unijnego komisarza ds. rolnictwa. Wojciechowski sprawował mandat w latach 2019-2023.
Na drugiej pozycji, patrząc na liczbę głosów uzyskanych głosów, uplasował się Michał Kołodziejczak z Agrounii, zdobywając mandat z listy Koalicji Obywatelskiej. Lider Agrounii startował z okręgu konińskiego, gdzie mierzył się m.in. z Ryszardem Bartosikiem, wiceministrem rolnictwa z rządu Mateusza Morawieckiego. Pokonał go zdecydowanie: Kołodziejczak dostał 44 tys. głosów, Bartosik ponad 25 tys.
W Sejmie X kadencji zasiądzie także Jan Krzysztof Arda-nowski. Polityk ten otrzymał blisko 29 tys. głosów, co plasuje go na trzecim miejscu z rolników, którzy będą sprawowali mandaty w latach 2023-2027.
Okręg okręgowi nierówny, jeden jest mniejszy, drugi większy pod kątem liczby głosujących osób, dlatego powyższe zestawienie należy traktować jedynie prestiżowo.
Oprócz wspomnianych polityków w Sejmie zasiądą następujący rolnicy: Krzysztof Cieciora, Piotr Polak, Norbert Kaczmarczyk, Mirosław Maliszewski, Marek Sawicki, Katarzyna Czocha-ra, Stefan Krajewski, Kazimierz Plocke, Zbigniew Ziejewski i Jarosław Rzepa.
Ponowną reelekcję otrzymał Norbert Kaczmarczyk z Suwerennej Polski, były wiceminister rolnictwa zdymisjonowany po tym, jak otrzymał od brata traktor John Deere w prezencie ślubnym, co nie spodobało się w partii. Po raz kolejny w ławach sejmowych zasiądą znani politycy z KO i PSL: Plocke, Maliszewski i Sawicki.
W Izbie Wyższej naszego Parlamentu zasiądą następujących rolnicy: Ryszard Bober - PSL, Jerzy Chróścikowski - PiS, Przemysław Błaszczyk - PiS, Marcin Karpiński - Lewica, Waldemar Pawlak - PSL i Zdzisław Pupa -PiS.
Rolnicy zobaczą w Sejmie także innych swoich reprezentantów, którzy nie są rolnikami. Do tej grupy zaliczyć można Anną Grembicką (wiceminister rolnictwa w rządzie PiS), Jarosława Sachajkę, Henryka Kowalczyka, Jacka Boguckiego, Janusza Kowalskiego, Grzegorza Pudę (był ministrem rolnictwa w rządzie Mateusza Morawieckiego), Dorotę Niedzielę i Czesława Siekierskiego.
Ogromnymi przegranymi ostatnich wyborów są: Edward Kosmal, Rafał Romanowski i Ryszard Zarudzki. Romanowski, wiceminister rolnictwa z rządzie PiS, nie otrzymał reelekcji. Zarudzki otrzymał zaledwie nieco ponad 1 tys. głosów, Kosmal tylko 3,1 tys.
RADOSŁAW IWAŃSKI