I KRAJOWY ZJAZD PROGRAMOWY DELEGATÓW NSZZ ROLNIKÓW INDYWIDUALNYCH „SOLIDARNOŚĆ”
www.solidarnoscri.pl 2008-05-18
Zjazd rozpoczął się uroczystą Mszą Św. w Archikatedrze Św. Jana na Starym Mieście, na której zgromadzili się zaproszeni goście, Delegaci i członkowie Związku wraz z pocztami sztandarowymi z całego kraju.
Część z nich przyjechała z rodzinami, aby świętować ten szczególny dzień, w związku z przypadającą na dzień 12 maja 27 rocznicą rejestracji NSZZ RI „Solidarność”. Tego dnia przypadła także 88. rocznica urodzin Ojca Świętego Jana Pawła II, w którego intencji również modlili się związkowcy. Po Mszy Świętej delegacja NSZZ RI „Solidarność” złożyła wieniec przy grobie Sługi Bożego, Stefana Kardynała Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia, który osobiście skutecznie włączył się w powstawanie solidarności rolniczej .
W uroczystym przemarszu po Mszy Świętej zgromadzeni udali się do Warszawskiego Domu Technika NOT w którym odbył się Zjazd. Rozpoczęło go wprowadzenie pocztów sztandarowych, uroczyste odśpiewanie Roty. Licznie przybyłych gości i Delegatów powitał Przewodniczący Związku Jerzy Chróścikowski. Po przyjęciu porządku obrad, wybrano Przewodniczącą Zjazdu- Terese Hałas, dwóch Zastępców-Elżbietę Miziołek, Zbigniewa Obrockiego i Sekretarza Bogusława Pałkę, nastąpił wybór Komisji Mandatowo-Skrutacyjnej, Komisji Uchwał i Wniosków oraz wybory Zjazdowej Komisji Programowej . Obrady rozpoczęło wystąpienie Przewodniczącego NSZZ RI „S” Jerzego Chróścikowskiego.
Następnie miały miejsce wystąpienia zaproszonych gości. Kancelarię Prezydenta RP reprezentował Jan Olszewski, doradca Prezydenta, który w jego imieniu odczytał list skierowany do Delegatów. Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński podkreślił, że rolnicy muszą domagać się zrównania swoich praw z prawami rolników pozostałych krajów UE, co w efekcie pozwoli na rozwój obszarów wiejskich.
Podsekretarz stanu w MRiRW Andrzej Dycha w swoim wystąpieniu zaznaczył, że zmiany w rolnictwie, w tym propozycje zmian w WPR, które Komisja Europejska ma przedstawić 20 maja, wymagają współdziałania wszystkich stron zaangażowanych w działalność na rzecz polskiej wsi. Wiceminister zaakcentował, że jedynie solidarne współdziałanie wszystkich grup pozwoli na właściwe rozwiązania zgodne z interesem polskiej wsi.
Wśród zaproszonych gości byli m.in. Henryk Górski- senator RP przedstawiciel Parlamentarnego Klubu Pis, który odczytał list Przemysława Gosiewskiego skierowany do Delegatów, a także Marek Suski, poseł na Sejm RP.
Organizacje rolnicze reprezentowali Władysław Serafin, Prezes KZRKiOR oraz Bożena Garbacz, p.o. Przewodniczącego ZZR Samoobrona, którzy w swoich wystąpieniach mówili o potrzebie dobrej współpracy pomiędzy związkami i organizacjami rolniczymi. Po przerwie nastąpiło sprawozdanie z działalności Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność” od VII Krajowego Zjazdu Delegatów w Dębe przedstawione przez Przewodniczącego Jerzego Chróścikowskiego oraz Przewodniczącą Komisji Rewizyjnej Reginę Rogacką. Podczas I Krajowego Zjazdu Programowego NSZZ RI "Solidarność" delegaci podjęli również uchwały w sprawie podatku dochodowego dla rolników i reformy systemu ubezpieczeń społecznych rolników.
Zjazd w Warszawie był pierwszym zjazdem o charakterze programowym w historii NSZZ RI „S”. Nad jego uchwałami i ich realizacją będzie pracowała Rada Krajowa i Prezydium Związku, które sprecyzują działania Związku i przygotują propozycje konkretnych zamierzeń na następne lata.