Cześć i chwała bohaterowi!
KRONIKA TYGODNIA 2025-03-25
Najpierw odnaleziono jego szczątki, a teraz przyszła pora na godne pochowanie ppor. Ludwika Rogalskiego ps. "Szczepan", "Kanciarz". Żołnierz Związku Walki Zbrojnej Armii Krajowej oraz Wolność i Niezawisłość spoczął w Radecznicy.
Uroczystości rozpoczęły się 14 marca w Zawalowie -Kolonii (gm. Miączyn), gdzie odsłonięto tablicę pamiątkową w pobliżu domu rodzinnego ppor. Ludwika Rogalskiego. Następnie uczestnicy udali się do Sanktuarium św. Antoniego w Radecznicy. Tam została odprawiona msza święta, po której odbyły się uroczystości pogrzebowe z asystą wojskową w Krypcie Żołnierzy 11 Inspektoratu Zamojskiego AK.
Od ZWZ po WiN
Ppor. Ludwik Rogalski („Szczepan", „Kanciarz") urodził się 14 stycznia 1915 r. w Zawalowie. Od początku 1941 r. do lipca 1944 r. był dowódcą komórki łączności podoficerskiej ZWZ -AK pomiędzy komendantem rejonu Skierbieszów Stanisławem Kleszczyńskim „Gniadoszem" a zastępcą dowódcy placówki Ko-tlice Tadeuszem Wyżimirskim „Siwkiem", a następnie drużynowym kompanii „Wiklina" Józefa Kaezoruka „Ryszarda".
W konspiracji „Kanciarz" ukończył szkołę podoficerską i uzyskał stopień kaprala. Od września 1946 r. był żołnierzem WiN w rejonie Kotlice (Skierbieszów), dowodzonym przez Zygmunta Jaślikowskiego „Karego", „Błyska". Od końca sierpnia 1948 r. był członkiem II Inspektoratu Zamojskiego AK. Zaprzysiężony został przez Józefa Włoszczuka „Pistoleta", dowódcę I rejonu Obwodu Zamość, obejmującego teren Koni uchy - Skierbieszów - Sitno - Kotlice. Następnie pełnił funkcję zastępcy „Pistoleta". Do kwietnia 1950 r. „Szczepan" był dowódcą I kompanii II rejonu inspektoratu, której terenem działania były Kotlice, Kotlice Kolonia, Dub, Dub Kolonia oraz Zawalów-Kolonia.
Pogrzeb po latach 7 kwietnia 1950 r. Rogalski został zatrzymany w Hrubieszowie przez UB. Wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego (WSR) w Lublinie z 26 stycznia 1951 r. skazany na karę śmierci. Komunistyczny Najwyższy Sąd Wojskowy (NSW) w Warszawie - postanowieniem z 30 kwietnia 1951 r. - pozostawił bez rozpoznania skargę rewizyjną i utrzymał w mocy wyrok WSR w Lublinie. Wyrok wykonano w więzieniu 4 czerwca 1951 r. Szczątki bohatera odnaleziono dopiero 4 kwietnia 2023 r. podczas prac poszukiwawczych prowadzonych przez IPN na cmentarzu przy ul. Unickiej w Lublinie. Pośmiertnie Ludwik Rogalski został awansowany do stopnia podporucznika i odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
W uroczystościach pogrzebowych - poza rodziną bohatera - wzięli udział m.in. reprezentujący Prezydenta RP doradca szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego Łukasz Kudlicki, zastępca prezesa IPN i dyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji Krzysztof Szwagrzyk, politycy PiS, w tym europoseł Mariusz Kamiński, poseł Sławomir Zawiślak oraz senator Jerzy Chróścikowski, przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych i stowarzyszeń kombatanckich oraz zaproszeni goście i lokalna społeczność.
Opr. lew