Protest rolników na Lubelszczyźnie
radiozamosc.pl 2014-03-03
26 lutego br. przed siedzibą Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie, odbył się protest rolników w obronie polskiej ziemi i lasów, zorganizowany przez Radę Wojewódzką NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” w Lublinie na czele z jej Przewodnicząca Teresą Hałas.
Protest był wyrazem poparcia protestów rolników w województwach zachodniopomorskim oraz kujawsko-pomorskim dotyczących tematu obrotu ziemią na powiększenie gospodarstw rodzinnych. W pikiecie uczestniczyło ponad 150 rolników z terenu województwa lubelskiego, w tym około 50 rolników - członków Rady Powiatowej NSZZ RI „Solidarność” w Zamościu. Wśród zgłaszanych postulatów znalazły się też postulaty dotyczące sytuacji na rynku trzody chlewnej, związanej z wirusem ASF (Pomór Afrykański Świń) a także szereg innych postulatów dotyczących sytuacji w rolnictwie, a zgłaszanych wielokrotnie przez Radę Krajową NSZZ RI "Solidarność".
W petycji kierowanej do Premiera Donalda Tuska, przekazanej za pośrednictwem Wojewody Lubelskiego, znalazły się następujące żądania:
1. realizacji przedstawianych od 2 lat postulatów Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność”, a także rolników protestujących w Szczecinie i Pławinku, w tym w szczególności:
- wprowadzenia moratorium na sprzedaż ziemi z Zasobu WRSP w woj. zachodniopomorskim do czasu wejścia w życie rozwiązań prawnych gwarantujących skuteczną realizację podstawowego zadania ANR tj. tworzenia i poprawy struktury obszarowej gospodarstw rodzinnych
- uznania dzierżawy za pełnoprawną formę rozdysponowania gruntów z Zasobu WRSP oraz zagwarantowanie możliwości kontynuacji dzierżawy przez następców prawnych
- objęcia tarczą antykorupcyjną procesu gospodarowania gruntami z Zasobu WRSP oraz aktywnego udziału instytucji i organów państwowych w zwalczaniu patologii związanych z procesem rozdysponowania gruntów
- szybkiego przygotowania i przyjęcia rozwiązań prawnych wzorowanych na innych krajach UE uszczelniających proces obrotu ziemią rolną, która powinna trafiać na powiększenie gospodarstw rodzinnych w tym regulacji zapobiegających masowej wyprzedaży ziemi po roku 2016
- pilnych renegocjacji Traktatu Akcesyjnego w zakresie wolnego obrotu ziemią dla obcokrajowców w Polsce i wydłużenia na kolejne lata moratorium na sprzedaż ziemi
2. Przywrócenia uzupełniającej płatności obszarowej (UPO) i płatności paszowej (zwierzęcej) na 2014 rok. W wyniku jej braku polscy rolnicy stracą tylko w tym roku ok. 1,5 mld złotych. Jest to dalsze odejście od wsparcia produkcji zwierzęcej.
3.Podjęcia interwencji w celu przywrócenia eksportu polskiej wieprzowiny na rynki wschodnie jak również wprowadzenia systemu rekompensat dla rolników za straty spowodowane wystąpieniem wirusa ASF i wstrzymania importu wieprzowiny celem ochrony rodzimego sektora produkcji mięsa wieprzowego.
4. Realizacji Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 w oparciu o budżet wynegocjowany w UE, bez przesuwania środków z II do I filara, co powoduje kolejne ograniczenia środków na rozwój i modernizację gospodarstw w PROW, który i tak jest niższy w porównaniu z perspektywą 2007-2013.
5. Wstrzymania działań zmierzających do prywatyzacji Lasów Państwowych i utrzymania dotychczasowego systemu funkcjonowania Państwowego Gospodarstwa Leśnego „Lasy Państwowe”.
6. Utworzenia funduszu gwarancyjnego dla rolników (na wzór Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych) za odstawione produkty rolne w przypadku upadłości podmiotów skupowych.
7. Ustawowego powołania Komisji Rolniczego Dialogu Społecznego.
Protesty rolnicze odbyły się także m.in. w województwach: łódzkim, dolnośląskim, zachodniopomorskim, kujawsko-pomorskim, wielkopolskim, małopolskim, świętokrzyskim podkarpackim i mazowieckim. W tym ostatnim, na manifestacji pod gmachem Ministerstwa Rolnictwa zgromadziło się blisko 2,5 tysiąca rolników na czele z Przewodniczącym NSZZ RI „Solidarność” Jerzym Chróścikowskim.
Mat. Teresa Hałas, Przewodnicząca Rady Wojewódzkiej NSZZ RI „Solidarność” w Lublinie