Odsłonięcie pomnika NSZZ RI Solidarność
zyciesiedleckie.pl, 2014-07-06
Ciąg uroczystości towarzyszących odsłonięciu monumentu rozpoczęła msza święta w katedrze siedleckiej. - Dziś wiemy, że był to właściwy kierunek, który należy kontynuować, pomimo trudności, zmęczenia i zniechęcenia – mówił podczas homilii ks. biskup Kazimierz Gurda, odnosząc się do działalności NSZZ RI Solidarność. Po mszy świętej uczestnicy uroczystości przemaszerowali na plac 1000-lecia, zatrzymując się po drodze przy tablicach na ul. Kochanowskiego i Piłsudskiego oraz przy pomniku św. Jana Pawła II.
- Co zrobiliśmy z naszą wolnością? Czy chcemy być wolni i solidarni? Czy ten pomnik stojący przed nami na coś się przyda? Dlaczego go wybudowaliśmy? – tymi pytaniami swoje przemówienie rozpoczął przewodniczący komitetu budowy pomnika Zenon Borkowski. - Wolność to stan naszego ducha, który uzdalnia nas do czynienia rzeczy pożytecznych dla siebie, rodziny, wspólnoty narodowej, parafii, związku zawodowego… (…) – Współczesny prorok powiedział, że wolność to jest zadanie do codziennego odrabiania, nie jest dana na zawsze. 33 lata temu wzięliśmy wolność szturmem, nie leżała na ulicy, trzeba ją było pachołkom bolszewizmu wyszarpać, ale wtedy podobno było nas 10 milionów. Prowadziliśmy strajk ogólnopolski (w czasach – przyp. red.), gdy samochód był jeden we wsi, telefon na korbkę też jeden. Ale ludzie byli jakby inni, byliśmy o te 33-34 lata młodsi i chciało nam się chcieć. W długim łańcuchu walczących o wolną Polskę, Solidarność zapisała piękną kartę, stała się prawdziwą wyzwolicielka społeczną ludzi pracy miast i wsi. (…) Dzisiaj czas, by się cieszyć, że stoi w tym miejscu pomnik czasów wcale nie minionych. Będzie uczył historii, wiary, patriotyzmu. Nie jest on wybudowany przeciwko komuś. Chcemy, by nas jednoczył i przypominał, że zjednoczeni dokonywaliśmy w naszych dziejach takich wspaniałych zwycięstw.
Przewodniczący NSZZ RI Solidarność senator Jerzy Chróścikowski podziękował tym, którzy doprowadzili do wzniesienia pomnika.
- Dzięki waszej odwadze możemy dzisiaj być w wolnym mieście Siedlce, uprawiać praktyki religijne i rozwijać się gospodarczo – mówił z kolei prezydent Wojciech Kudelski. - Pamięć o dniach strajku pozostanie. Miasto Siedlce jest otwarte na wszelkie inicjatywy Solidarności Rolników Indywidualnych. Gratuluję wyboru tego miejsca i chcę przypomnieć, że rada miasta zaakceptowała ten wybór, a to tylko dzięki temu, że w Siedlcach od 24 lat rządzą ugrupowania prawicowe, oparte na korzeniach Solidarności. Rozwój miasta nastąpił dzięki temu, że ten duch jest w tym mieście. Będziemy dbali o ten pomnik, przyjmujemy go z radością na stan naszego miasta
– Ten konar rolniczej Solidarności wyrastający z pnia narodowej Solidarności zapisał się złotymi zgłoskami we współczesnych dziejach polski - przemawiał Gabriel Janowski. - Dziękuję wam polscy rolnicy za wasz trud, za wasze trwanie przy ziemi, za jej umiłowanie. Nasze pokolenie w tej sztafecie pokoleń Polski zapisało się szczególnie, ale byliśmy też wyróżnieni przez opatrzność, byśmy mogli pisać tę historię Polski w taki pokojowy i stanowczy sposób.
W uroczystościach uczestniczyli m.in.: biskup siedlecki ks. Kazimierz Gurda, duszpasterze Solidarności Rolników Indywidualnych, poczty sztandarowe rolniczej i pracowniczej Solidarności, honorowy przewodniczący NSZZ RI Solidarność Gabriel Janowski, przewodniczący NSZZ RI Solidarność senator Jerzy Chróścikowski, senator Waldemar Kraska, prezydent Siedlec Wojciech Kudelski, przewodniczący rady miasta Henryk Niedziółka, wiceprzewodniczący Stefan Somla, przewodniczący rady powiatu siedleckiego Henryk Brodowski, samorządowcy z dawnego województwa siedleckiego, członkowie Rady Krajowej NSZZ RI i Mazowieckiej Rady Wojewódzkiej z przewodniczącym Stefanem Szańkowskim na czele. Przybyłych gości powitał przewodniczący Solidarności rolniczej w dawnym województwie siedleckim Marek Boruc.
MT