Niech uczy historii, wiary i patriotyzmu…

siedlce.pl, 2014-07-07

Takie było przesłanie inicjatorów budowy w Siedlcach pomnika NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”. Odsłonięcia monumentu dokonali, 6 lipca na Placu Tysiąclecia: Zbigniew Adamczuk, ks. Stanisław Falkowski i Gabriel Janowski.

Siedlce na trwałe wpisały się w historię Rolniczej „Solidarności” za sprawą Ogólnopolskiego Strajku Chłopskiego, który trwał od 5 listopada do 14 grudnia 1981 r. Ten fakt, ale także inne dokonania rolniczego związku postanowiono upamiętnić wzniesieniem w naszym mieście pomnika. Starania o to czyniła grupa inicjatywna na czele z Zenonem Borkowskim, Markiem Borucem i Stefanem Szańkowskim. W niedzielę, 6 lipca odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”. Stanął on na Placu Tysiąclecia, nieopodal kościoła garnizonowego.

Uroczystość zgromadziła wielu związkowców z dawnego województwa siedleckiego, ale były także poczty sztandarowe i delegacje z różnych regionów kraju. Władze związku reprezentowali: honorowy przewodniczący NSZZ RI „Solidarność” Gabriel Janowski oraz aktualny przewodniczący senator Jerzy Chróścikowski. Towarzyszyło im prezydium Rady Krajowej związku i delegacje rad wojewódzkich, m.in. mazowieckiej z przewodniczącym Stefanem Szańkowskim. Licznie przybyli także samorządowcy. Władze Siedl3ec reprezentowali prezydent Wojciech Kudelski, przewodniczący Rady Miasta Henryk Niedziółka i wiceprzewodniczący Stefan Somla. Nie zabrakło przedstawicieli duchowieństwa, a wśród nich kapelanów wspierający związkowców podczas strajków, jak i obecnie.

Uroczystość rozpoczęła Msza św. koncelebrowana w kościele katedralnym pod przewodnictwem ordynariusza siedleckiego ks. bp. Kazimierza Grudy. W wygłoszonej homilii biskup przypomniał zasługi związku dla polskiej wsi: - Dzięki niemu polski rolnik mógł rzeczywiście być tym, który żywi i broni, mógł czuć się odpowiedzialnym gospodarzem swojej i naszej wspólnej ziemi. Niech ten pomnik przypomina dzieło zbiorowego wysiłku polskiego rolnika w służbie Bogu i Ojczyźnie, uczy nas jak mamy jedni drugich brzemiona nosić, będzie wyrzutem sumienia tych, którzy nie doceniają trudu rolnika.

Po Eucharystii uczestnicy uroczystości na czele z kolejarską orkiestrą dętą siedleckiego ZLK PKP, pod batutą Tadeusza Gronowskiego przemaszerowali na Plac Tysiąclecia. Po drodze zatrzymywali się przy tablicach upamiętniających najważniejsze wydarzenia związane z rolniczą „Solidarnością”: na ul. Kochanowskiego i Piłsudskiego oraz przy pomniku św. Jana Pawła II, gdzie odśpiewano „Barkę”.

Ideę budowy pomnika przedstawił przewodniczący komitetu budowy Zenon Borkowski. W jego wystąpieniu nie zbrakło goryczy i zarzutów o bierność, nie tylko do związkowców, ale także wszystkich Polaków. - Co zrobiliśmy z naszą wolnością? Czy chcemy być wolni i solidarni? Czy ten pomnik stojący przed nami na coś się przyda? Dlaczego go wybudowaliśmy? Wolność to stan naszego ducha, który uzdalnia nas do czynienia rzeczy pożytecznych dla siebie, rodziny, wspólnoty narodowej, parafii, związku zawodowego… (…) – Współczesny prorok powiedział, że wolność to jest zadanie do codziennego odrabiania, nie jest dana na zawsze. 33 lata temu wzięliśmy wolność szturmem, nie leżała na ulicy, trzeba ją było pachołkom bolszewizmu wyszarpać, ale wtedy podobno było nas 10 milionów. Prowadziliśmy strajk ogólnopolski, gdy samochód był jeden we wsi, telefon na korbkę też jeden. Ale ludzie byli jakby inni, byliśmy o te 33-34 lata młodsi i chciało nam się chcieć. W długim łańcuchu walczących o wolną Polskę, Solidarność zapisała piękną kartę, stała się prawdziwą wyzwolicielka społeczną ludzi pracy miast i wsi. (…) Dzisiaj czas, by się cieszyć, że stoi w tym miejscu pomnik czasów wcale nie minionych. Będzie uczył historii, wiary, patriotyzmu. Nie jest on wybudowany przeciwko komuś. Chcemy, by nas jednoczył i przypominał, że zjednoczeni dokonywaliśmy w naszych dziejach takich wspaniałych zwycięstw.

Odsłonięcia pomnika dokonali: ks. Stanisław Falkowski, Zbigniew Adamczuk i Gabriel Janowski. Symbolikę obelisku odczytał aktor Leon Łochowski, który od lat kieruje służbą liturgiczną przy grobie ks. Jerzego Popiełuszki.

Ten kamienny pomnik stawiamy na ważnym Placu w Siedlcach – mieście, które wpisało się na trwale w historii powstawania naszego Związku. Ten znak ma przypominać o naszej walce o tożsamość, o własną niezależną organizację, poświęcony jest tym, którzy z narażeniem wolności, zdrowia, czasem nawet życia stawali w obronie idei „Solidarności”. Pomnik wyrasta z ziemi. Ziemi – Matki, która nie tylko stanowi warsztat naszej pracy, ale „karmi” i jest podstawą naszego rodzinnego życia i gospodarowania. Nasz ZNAK opiera się na silnych podstawach. Symbolizuje to dolna pozioma, granitowa płyta. Z poziomej płyty wyrasta główny monument w kształcie PŁOMIENIA , tak jak w roku 1980 wybuchł płomień odrodzenia i wolności. Stało to się po bierzmowaniu Narodu na Placu Zwycięstwa w Warszawie przez św. Jana Pawła II. Na tym granitowym płomieniu syn rolnika – rzeźbiarz ŁUKASZ MILEWSKI wykuł na planie polnych ziół i kwiatów, różnych podlaskich roślin znak i napis „SOLIDARNOŚĆ”. Zapisał go charakterystyczną „solidarycą”. Wspierające się o siebie litery zostały wyszlifowane, będą lśniły w słońcu i przypominały wszystkim przechodniom, że „Solidarność” znaczy zawsze: „jeden z drugim, nigdy jeden przeciw drugiemu”. Te litery wyrastają z polnych ziół, wybijają się silnie ponad chwasty, oplatane są polnymi kwiatami – to wszystko rośnie na ZIEMI, którą rolnik – dobry gospodarz uprawia.

Spośród roślin góruje okazały KRZYŻ – symbol wiary praojców i naszego zawierzenia. Takie krzyże stoją na naszych polach i drogach – mamy ten znak odciśnięty w naszych sercach. Na pierwszy plan przed wspierające się litery wyrasta dorodny zbożowy kłos – symbol owocu pracy rąk rolnika. To Bóg pobłogosławił ziemię, która wydał a plon stokrotny. Kłos to ziarno, a ziarno to chleb. Nasz powszedni i ten eucharystyczny, którym wzmacniamy naszą więź z Chrystusem. Na kamieniu -płomieniu jest napis NSZZ ROLNIKÓW INDYWIDUALNYCH – właśnie ON będzie przypominał potomnym o historii naszego ZWIĄZKU. Otoczenie monumentu – to krąg, z polnych kamieni. Symbolizują one ludzi – tysiące członków Związku; którzy z determinacją tworzyły rolniczą organizację. To ONI wzniecili płomień, który ogarnął nie tylko Polskę, ale i całą Europę Wschodnią burząc mur i otwierając Bramę Wolności. Pomnik nasz jest prosty w formie, wykonany z podlaskiego polnego granitu – kamienia, który symbolizuje trwałość i siłę – woła i wołać będzie do NAS i przyszłych pokoleń; nawet wtedy, gdy INNI ZAMILKNĄ. Można z tych prostych znaków odczytać wiele treści. Niech każdy, kto się przy NIM zatrzyma odczytuje je po swojemu w JEGO sercu. Bóg zapłać twórcy tego pomnika Panu Łukaszowi!!!

Poświęcenia pomnika dokonał ks. bp Kazimierz Gurda. W dalszej części uroczystości pod obeliskiem delegacje związkowców i samorządowców złożyły kwiaty, a wystąpienia oficjalne rozpoczął przewodniczący NSZZ RI Solidarność senator Jerzy Chróścikowski, który podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do wzniesienia pomnika. W podobnym tonie wypowiedział się także senator Waldemar Kraska. Prezydent Siedlec Wojciech Kudelski obiecał, że miasto będzie dbało o pomnik: - Dzięki waszej odwadze możemy dzisiaj być w wolnym mieście Siedlce, uprawiać praktyki religijne i rozwijać się gospodarczo – mówił prezydent Wojciech Kudelski. - Pamięć o dniach strajku pozostanie. Miasto Siedlce jest otwarte na wszelkie inicjatywy Solidarności Rolników Indywidualnych. Gratuluję wyboru tego miejsca i chcę przypomnieć, że Rada Miasta zaakceptowała ten wybór, a to tylko dzięki temu, że w Siedlcach od 24 lat rządzą ugrupowania prawicowe, oparte na korzeniach „Solidarności”. Rozwój miasta nastąpił dzięki temu, że ten duch jest w tym mieście.

Ostre słowa o zaprzepaszczonych nadziejach na wolną, lepszą Polskę wygłosił Gabriel Janowski: – Ten konar rolniczej Solidarności wyrastający z pnia narodowej Solidarności zapisał się złotymi zgłoskami we współczesnych dziejach Polski. Dziękuję wam polscy rolnicy za wasz trud, za wasze trwanie przy ziemi, za jej umiłowanie. Nasze pokolenie w tej sztafecie pokoleń Polski zapisało się szczególnie, ale byliśmy też wyróżnieni przez opatrzność, byśmy mogli pisać tę historię Polski w taki pokojowy i stanowczy sposób.

Wszystkim sponsorom i darczyńcom, którzy wsparli ideę budowy pomnika podziękowania złożył przewodniczący Mazowieckiej Rady NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” Stefan Szańkowski. Uroczystość zakończyły koncerty Orkiestry Dętej ZLK PKP w Siedlcach oraz „Kapeli znad Baryczy”.

Relacja i foto: Dariusz Dybciak

Galeria

Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

Multimedia

Kontakt

Biuro Zamość

ul. Bazyliańska 3/16
22 - 400 Zamość
tel./fax 84 638 42 52

czynne: pon-pt 900-1500

 

Linki

face3

senatt

solidarnoscri

pis

Licznik wizyt

Dzisiaj: 783
Razem: 1706433