Odsłonięto obelisk pamięci Piotra Bartoszcze
ino-online.pl 2015-02-08
W sobotę, na polu pod Radłówkiem koło Inowrocławia odsłonięto obelisk upamiętniający Piotra Bartoszcze, założyciela NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność". To właśnie najprawdopodobniej w tym miejscu został on zamordowany.
Młody rolnik ze Sławęcina wszedł w skład komitetu strajkowego rolników, którzy w kwietniu 1981 rozpoczęli okupację siedziby ZSL w Inowrocławiu i protest głodowy, jako wyrażenie solidarności ze strajkującymi w Bydgoszczy. W stanie wojennym pomagał dostarczać żywność dla rodzin osób aresztowanych i internowanych. Wziął udział m.in. w dożynkach rolników i spotkaniu związkowców na Jasnej Górze w 1982 roku, wraz z ojcem i bratem wydawał lokalne pismo i organizowało duszpasterstwo rolników w Topolinie.
Piotr Bartoszcze zginął w nocy z 7 na 8 lutego, podczas rozwożenia podziemnych gazet. Jego samochód znaleziono w kanale Smyrnia w pobliżu drogi z Radłówka do Sójkowa. Ciało swojego brata Roman Bartoszcze odnalazł w pobliżu kanału, w studzience melioracyjnej. Śmierć działacza szybko uznana została przez społeczeństwo za morderstwo z przyczyn politycznych. Władze wyciszały sprawę.
- Do tej pory żadne ze śledztw prowadzonych i przez władze PRL i późniejsze prowadzone przez IPN nie wyjaśniło okoliczności śmierci opozycjonisty - przypomina Edmund Mikołajczak, jeden z pomysłodawców powstania obelisku. Wczoraj w Radłówku, przy świetle pochodni, odsłonięto pamiątkowy obelisk, poświęcony Piotrowi Bartoszcze. Na uroczystość przyjechała m.in. wojewoda Ewa Mes, obecni byli przedstawiciele lokalnych władz, duchowieństwa, działacze "Solidarności" i wielu mieszkańców pobliskich wsi. Wcześniej bp Bogdan Wojtuś odprawił mszę świętą w kościele pw. Świętego Józefa w Inowrocławiu.
Pamiątkowy obelisk odsłoniła wdowa po Piotrze Bartoszcze - Wiesława Grześkowiak, przewodniczący NSZZ RI "Solidarność" Jerzy Chróścikowski, wójt gminy Inowrocław Tadeusz Kacprzak i wiceprzewodniczący sejmiku województwa Adam Banaszak.
Autor: Tadeusz Kacprzak, Adam Banasza