Coraz więcej cudzoziemców wykupuje polską ziemię
radiomaryja.pl 2015-04-09
Cudzoziemcy w ubiegłym roku uzyskali ponad 350 zezwoleń na zakup nieruchomości, głównie gruntów rolnych i leśnych, a także lokali mieszkalnych– poinformowało MSW.
Tylko 68 razy odmówiono cudzoziemcom udzielenia zezwolenia.
W 2014 r. cudzoziemcy uzyskali łącznie 271 zezwoleń na nabycie nieruchomości gruntowych o łącznej powierzchni ponad 1036 ha.
Według resortu – liczba udzielanych zezwoleń w ostatnich 5 latach utrzymuje się na podobnym poziomie.
Przeciwko niekontrolowanej wyprzedaży od 2016 r. polskiej ziemi cudzoziemcom wciąż przed kancelarią premier protestują gospodarze – mówi senator Jerzy Chróścikowski, przewodniczący „Solidarności” Rolników Indywidualnych. Dane resortu nie pokrywają się z informacjami rolników.
- Dość często spółki mają kapitał mniejszościowy, a kiedy kapitał podmiotów zagranicznych jest mniejszościowy, spółki kupują i one wcale nie występują o zgodę. Jest to omijanie prawa i dlatego rolnicy protestują. Nie zgadzają się na to, żeby obowiązujące prawo powodowało to, że spółki mogą nabywać. Informacje przekazywane przez GUS pokazują, że obszarów ziemi przejętych przez kapitał międzynarodowy jest bardzo niewiele, natomiast rzeczywistość jest zupełnie inna. Na przykład rolnicy z rejonu zachodniopomorskiego twierdzą, że np. w powiecie pyrzyckim jest to powyżej 50-60 procent gruntów jest w kapitale zagranicznym – powiedział senator Jerzy Chróścikowski.
MSW przygotowało sprawozdanie za ub.r. z realizacji przepisów ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców. W 2013 r. wydano ich o 21 mniej, natomiast w 2012 r. o 45 więcej.
Jest to wynik przystąpienia Polski do Unii E oraz swobód przyznanych podmiotom z Europejskiego Obszaru Gospodarczego dotyczących nabywania nieruchomości w Polsce.
RIRM