Zgrzyt w koalicji
Nasz Dziennik 2015-07-27
Platforma Obywatelska dąży do prywatyzacji Elewarru. Przeciw jest PSL. O losach spółki zdecyduje Sejm.
Właścicielem Elewarru jest teraz Agencja Rynku Rolnego, która podlega ministerstwu rolnictwa. Ale rządowy projekt nowelizacji ustawy o ARR zakładał, że Elewarr zostanie przekazany do ministerstwa skarbu, a potem będzie sprywatyzowany. Przeciwne stanowisko zajmowało PSL i w Sejmie poseł Mirosław Maliszewski (PSL) zgłosił poprawkę, aby Elewarr pozostał w nadzorze ARR. Tę poprawkę poparł też poseł PiS Jacek Bogucki i uzyskała ona na posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa zdecydowaną większość głosów. W Sejmie za ustawą opowiedziało się 296 posłów, a tylko 4 było przeciw.
Jednak w Senacie Platforma przegłosowała zmiany w ustawie, które przewidują powrót do propozycji rządu. - W świetle raportu Najwyższej Izby Kontroli, który wykazał nieprawidłowości w funkcjonowaniu tej spółki, trzeba ją przekazać do Ministerstwa Skarbu Państwa - przekonywał senator Marek Konopka (PO). NIK zarzuciła spółce, że nie spełnia swoich statutowych celów, i postulowała nawet likwidację Elewarru.
Przeciwnego zdania wobec wniosku Marka Konopki był szef senackiej komisji rolnictwa Jerzy Chróścikowski (PiS). - Zarzuty NIK dotyczą okresu sprzed kilku lat, a obecnie sytuacja w Elewarze znacznie się poprawiła - uważa Chróścikowski. - Przekazanie spółki wraz z majątkiem do MSP oznacza, że zostanie ona sprzedana - podkreślał.
Takie same argumenty podnosi zresztą poseł Maliszewski, który wskazuje, że Elewarr stabilizuje rynek zbóż i z racji swojej roli powinien pozostać pod nadzorem ministra rolnictwa.
Wiceminister Tadeusz Nalewajk poparł poprawkę senatora Konopki, zastrzegając, że czyni tak, bo stanowisko rządu było jednoznaczne: ARR powinna pozbyć się udziałów w Elewarze. I dopiero posłowie dokonali zmian w projekcie ustawy o Agencji Rynku Rolnego.
Senacka komisja rolnictwa była przeciw zmianie dotyczącej Elewarru, ale poprawka senatora Konopki uzyskała większość podczas głosowania na posiedzeniu całej izby (stosunkiem głosów 52 do 30).
Teraz ustawa wróci do Sejmu i posłowie mogą odrzucić poprawki Senatu zwykłą większością głosów. Ludowcy już zapowiadają zgłoszenie wniosku o oddalenie poprawki Senatu i przywrócenie poprzednich zapisów dotyczących Elewarru. Nie wiadomo jednak, jak tym razem zachowa się Platforma Obywatelska, która w Sejmie co prawda ustawę poparła, ale teraz sprawa będzie dotyczyła „tylko" poprawki o Elewarze.
Sprawa ma też drugie, polityczne, dno. ARR podlega resortowi rolnictwa, którym kieruje polityk PSL Marek Sawicki. Tymczasem resort skarbu to domena ministra Andrzeja Czerwińskiego z PO. Przejęcie więc Elewarru przez ministerstwo skarbu byłoby też uszczupleniem wpływów PSL.
Krzysztof Losz