Smakowite produkty i znani, cenieni producenci przyciągnęli warszawiaków

Agro Serwis 2012-12-16

Ponad 40 firm mleczarskich i z otoczenia przetwórstwa mleka, w tym głównie spółdzielnie mleczarskie, przedstawiło swoją ofertę podczas XXI Targów Mleczarskich Mleko-Expo 2012, które 15-17 listopada odbywały się w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Targi, organizowane przez Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich - Zw. Rew., objęte patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, były też okazją do zaprezentowania osiągnięć polskiego mleczarstwa, nagrodzenia najlepszych przetwórców i uhonorowania wybitnych producentów mleka.

Na uroczystym otwarciu targów, które odbywały się pod hasłem "Mleko - fenomen natury" obecni byli przedstawiciele władz państwowych i organizacji branżowych związanych z mleczarstwem. Specjalnym gościem był Stanisław Kalemba, minister rolnictwa i rozwoju wsi, przybyli też m.in. Lucjan Zwolak, p.o. prezes Agencji Rynku Rolnego, Jarosław Wojtowicz, wiceprezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Jerzy Chróścikowski, senator RP.

Pierwszego dnia trwania targów odbyła się również konferencja prasowa prowadzona przez prezesa KZSM Waldemara Brosia, podczas której mówiono o osiągnięciach, ale i problemach oraz wyzwaniach stojących przed polskim mleczarstwem. - Podziwiam osiągnięcia wiodących w kraju spółdzielni mleczarskich, ale doceniam i małe, które mimo trudnych warunków rynkowych trwają i rozwijają się. Produkują i promują lokalne i regionalne produkty wysokiej jakości, co znalazło uznanie u konsumentów w ich okolicy. Ale konsolidacja jest obecnie rynkową koniecznością, a praktyka pokazała, że najlepszą formą łączenia się producentów w branży rolniczej jest spółdzielczość. Dlatego stworzymy w resorcie rolnictwa komórkę, która będzie wspierać integrację producentów - powiedział minister Kalemba.

Podczas konferencji dyskutowano na temat skutków dla krajowego mleczarstwa perspektywy zniesienia w nowej WPR instrumentów interwencyjnych na rynku mleka - w tym i kwot mlecznych. Przedstawiciele części największych krajowych spółdzielni i firm mleczarskich za korzystną uważali, przy utrzymaniu kwotowania mleka, możliwość zawieszania kwot w sprzyjającej sytuacji na światowym rynku mleka.

- Zapotrzebowanie na przetwory mleczarskie i dobre ich ceny na światowym rynku byłyby znakomitą okazją do zwiększenia mleczarskiego eksportu z Polski. Mamy surowiec i moce produkcyjne, nasze produkty są cenione na rynku, ale krępują nas kwoty - tłumaczył Dariusz Sapiński, prezes SM Mlekovita. - Dlatego uważam, że przy sprzyjających warunkach na światowym rynku kwoty powinny być okresowo zawieszane.

Generalnie jednak stanowisko Polski w sprawie kwot mlecznych jest niezmienne - opowiadamy się za ich utrzymaniem, co popiera większość krajowych podmiotów mleczarskich. Jak powiedział Stanisław Kalemba, będzie ono jednak trudne do obronienia, gdyż większość krajów unijnych jest przeciwna utrzymaniu kwot.

Podczas uroczystości zostały wręczone puchary Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dla 10 najlepszych spółdzielni w 2011 roku wyłonionych z rankingu opracowywanego przez KZSM Zw. Rew.:

1. Spółdzielnia Mleczarska "Mlekovita" w Wysokiem Mazowieckiem

2. Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Giżycku

3. Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Sierpcu

4. "ROTR" Spółdzielnia Mleczarska w Rypinie

5. Moniecka Spółdzielnia Mleczarska w Mońkach

6. Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Kole

7. Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska we Włoszczowej

8. Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Bieruniu

9. Spółdzielnia Mleczarska w Gostyniu

10. Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Nowym Dworze Gdańskim

Pamiątkowe statuetki otrzymali najwięksi eksporterzy Spółdzielczości Mleczarskiej

Przed konferencją minister odwiedził wystawców i wziął udział w degustacji wyrobów OSM Krasnystaw

W tej sytuacji będziemy starali się, w razie zniesienia kwot, uzyskać akceptację dla wprowadzenia programu ochronnego, wspierającego restrukturyzację polskiego mleczarstwa, by mogło się ono w pełni przygotować do warunków ściśle rynkowych, w jakich przyjdzie mu działać po 2015 r. - mówił minister. Poinformował też, że resort rolnictwa zorganizuje i będzie patronował rozmowom pomiędzy przetwórcami a handlem wielkopowierzchniowym, których celem jest, by sieci zrezygnowały z nie w pełni uczciwych i sprawiedliwych praktyk wobec swoich dostawców. - Będziemy podpierali się tu autorytetem i wyliczeniami przygotowanymi przez naukowców i ekspertów, które wykazują niesprawiedliwe traktowanie dostawców przez sieci handlowe - dodał minister.

Laury dla przetwórców i producentów mleka

Podczas targów nagrodzono też najlepsze spośród szerokiej gamy produkowanych wyrobów mleczarskich. Wyłoniono laureatów konkursów Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich - Zw. rew. "ZA NAJWYŻSZĄ JAKOŚĆ", "ZA WYSOKĄ JAKOŚĆ", "ZA WYRÓŻNIAJĄCĄ JAKOŚĆ" oraz "SUPER PRODUKT 2012". Wśród laureatów konkursu na produkty najwyższej jakości byli m.in.: SM MLEKOVITA w Wysokiem Mazowieckiem: nagrodę otrzymała za mleko UHT "Wypasione", OSM Włoszczowa - za jogurt naturalny 2% tł., OSM Sierpc za sery "Królewski Light" i "Markiz - probiotyczny", SM Lazur Nowe Skalmierzyce za sery pleśniowe "Lazur", OSM Garwolin za twaróg garwoliński klinek, SM Bieluch Chełm za serki smakowe "Bieluch", OSM Krasnystaw - za śmietanę termizowaną "Gosposia".

Puchar Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi "Za utrzymanie stałej wysokiej jakości produktów" otrzymała Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Kosowie Lackim. Puchar wręczyła prezesowi spółdzielni, Witoldowi Dmowskiemu, wiceminister Zofia Szalczyk.

Publiczność, która licznie dopisała na tegorocznych targach MLEKO-EXPO 2012, zdecydowała w głosowaniu, że najciekawszą ekspozycją Targów było stoisko Spółdzielni Mleczarskiej Udziałowców w Strzałkowie.

Produkcja smakowitych i zdrowych przetworów mleczarskich, prezentowanych i degustowanych na Targach, nie byłaby możliwa bez odpowiedniego surowca. Dlatego podczas MLEKO-EXPO 2012 uhonorowano również najlepszych producentów mleka - dostawców do spółdzielni mleczarskich. Grono laureatów - zwycięzców "VIII Mlecznych Mistrzostw Polski" pokazuje, że w różnych regionach kraju i różnych warunkach rolniczego gospodarowania można produkować dużą ilość mleka najwyższej jakości.

Marian Unicki - prezes Agrofirmy Witkowo otrzymuje puchar z rąk Waldemara Brosia, prezesa KZSM (po lewej) oraz Tadeusza Badacha, przewodniczącego Rady Nadzorczej KZSM

Przyznano również nagrody specjalne: puchar za największą średnią wydajność mleka od krowy w roku referencyjnym 2011/2012, wynoszącą 13.007 litrów, otrzymali Małgorzata i Leszek Dusznik, dostawcy mleka do OSM w Krasnymstawie, zaś za największe dostawy mleka pierwsze miejsce przyznano Januszowi Żochowskiemu. dostawcy do SM "Mlekovita - 2.151.879 kg, drugie miejsce - Sylwestrowi Imiołkowi, dostawcy do OSM w Łowiczu - 1.756.661 kg, a trzecie - Krzysztofowi Szmurło, dostawcy do SM.Bielmlek"-1.748.471 kg.

Już po raz kolejny na Targach Mleko-Expo uhonorowano Spółdzielczą Agrofirmę Witkowo - największego w kraju spółdzielczego producenta mleka - w tym roku Agrofirma wyprodukowała 20 milionów litrów mleka!

w województwie lubelskim - Małgorzata i Leszek Dusznik, dostawcy do OSM w Krasnymstawie. 749.234 kg mleka, w województwie lubuskim - Andrzej Kruszyna, dostawca do Strzeleckiej Spółdzielni Producentów Mleka w Strzelcach Krajeńskich, 513.311 kg mleka, w województwie łódzkim - Sylwester Imiołek, dostawca do OSM w Łowiczu. 1.756.661 kg mleka, w województwie małopolskim - Alojzy Serwin, dostawca do OSM Włoszczowa. 1.513.552. kg mleka, w województwie mazowieckim - Jacek Koperski, dostawca do OSM w Sierpcu, 1.296.055 kg mleka, w województwie opolskim - Wiesław Jarmoliński, dostawca do OSM w Kole. 842.470 kg mleka. w województwie podkarpackim - Janusz Czubski, dostawca do OSM w Sanoku. 544.461 kg mleka, w województwie podlaskim - Janusz Żochowski, dostawca do SM "Mlekovita" Wysokie Maz, 2.151.879 kg mleka, w województwie pomorskim - Arkadiusz Jurczyński, dostawca do OSM "Maluta" w Nowym Dworze Gdańskim, 765.760 kg mleka. w województwie śląskim - Krystian Walloschek, dostawca do OSM w Koninie, 1.152.916 kg mleka, w województwie świętokrzyskim - Michał Matuszczyk, dostawca do OSM Włoszczowa, 813.846 kg mleka, w województwie warmińsko- mazurskim - Bogdan Serowik, dostawca do OSM w Giżycku, 1.208.334 kg mleka, w województwie wielkopolskim - Leszek Seraszek, dostawca do SM w Gostyniu. 1.475.853 kg mleka, w województwie zachodniopomorskim - Zbigniew Pięknik, dostawca do SM STARCO w Stargardzie Szczecińskim. 863.758 kg mleka.

Spośród 47 producentów mleka, którzy przystąpili do konkursu, puchary i nagrody rzeczowe za największe dostawy mleka wśród gospodarstw indywidualnych do 300 ha otrzymali:

- w województwie dolnośląskim - Henryk Fita, dostawca do OSM w Kole. Ilość dostarczonego mleka w roku referencyjnym -810.043 kg.

- w województwie kujawsko-pomorskim - Stanisława Jansen, dostawca do OSM w Łowiczu, w roku referencyjnym 1.455.628 kg mleka,

Sukces - to efekt pracy, wiedzy i wytrwałości

Jednym z laureatów "Mlecznych Mistrzostw Polski" byt Sylwester Imiołek, rolnik z Krępy w powiecie łowickim, w woj. łódzkim (na zdjęciu obok). Pan Sylwester gospodaruje na 110 ha użytków rolnych, z których większość jest dzierżawionych. - Gospodarstwo przejąłem 13 lat temu, miało wówczas powierzchnię 20 ha. Powiększałem gospodarstwo jak tylko się dało, dzierżawiąc okoliczne grunty. Powiększałem też stado bydła mlecznego - dziś mam 250 sztuk krów o średniej wydajności 9 050 kg mleka. Krowy przebywają w wolnostanowiskowej oborze zbudowanej w 2008 r., z dojalnią karuzelową. - Jak doszedłem do dzisiejszych efektów - wysokiej wydajności jednostkowej i 1 756 661 kg mleka najwyższej jakości dostarczonych w roku kwotowym 2011/12 do OSM w Łowiczu? Codzienną, wytężoną pracą i nieustanną troską o krowy mleczne. Zwracam baczną uwagę na żywienie bydła (system TMR), profilaktykę, stan zdrowia zwierząt. Mimo wysokich wydajności użytkuję krowy przez ok. 4 laktacje, a w stadzie nie ma specjalnych problemów z płodnością czy zdrowiem zwierząt. Starannie dobieram też nasienie buhajów: zwracam uwagę oczywiście na wydajność ich córek, ale też, co równie ważne - przekazywane cechy pokroju i mocnych nóg - powiedział nam rolnik.

Pan Sylwester chwali sobie współpracę z OSM w Łowiczu, w poprzedniej kadencji był członkiem Rady Nadzorczej spółdzielni. - W ostatnich miesiącach ceny płacone za mleko przez nasza spółdzielnię nieco spadły, ale wiemy, że to ogólnokrajowa tendencja. Teraz zaczęły znów rosnąć - powiedział dostawca.

Nagrodę specjalną za najwyższą wydajność jednostkową krów otrzymali państwo Małgorzata i Leszek Dusznik z Wierzby w pow. Stary Zamość w woj. lubelskim, dostawcy mleka do OSM Krasnystaw. Państwo Dusznik gospodarują na 90 ha uż. rol., z których 60 ha to użytki zielone, mają 80 krów mlecznych. Zapytaliśmy pana Leszka (na zdjęciu obok) o tajemnicę uzyskiwania tak wysokich wydajności mleka. - W moim przypadku produkcja mleka to nie tylko praca, ale i pasja. Aby osiągać w laktacji ponad 13 000 kg mleka od krowy, obora i całe gospodarstwo muszą być prawdziwym "laboratorium". Wszystkie działania i decyzje trzeba bardzo starannie przemyśleć, wszystko musi działać jak w zegarku. Każde, nawet drobne, zaniedbanie w żywieniu czy utrzymaniu odbija się natychmiast bardzo poważnie na zdrowiu i wydajności intensywnie użytkowanych krów. Pan Leszek żywi krowy w systemie TMR, zwracając baczną uwagę na jakość pasz objętościowych, mieszanki treściwe sporządza sam, według precyzyjnie opracowanych receptur. Obecnie, w związku z wybudowaniem nowej obory, ma zamiar powiększyć stado do 120 sztuk. - Pozyskanie dobrych, wyrównanych jałówek to obecnie najważniejsze dla nas zadanie - mówi. - Potrzeba nam jałówek nie tylko na rozbudowę stada, ale i na remont. Niestety, wysoka wydajność mleka wiąże się z dużym brakowaniem: przeciętna długość użytkowania krów w moim stadzie to niewiele ponad 2 laktacje. W oborze wolnostanowiskowej, z halą udojową, stado musi być wyrównane, również pod względem cech udojowych, a utrzymanie wysokiej wydajności to też poważne wyzwanie. Aby zapewnić sobie dobre jałówki remontowe, inseminuję moje krowy nasieniem seksowanym, starannie wybranych amerykańskich buhajów. Importuję też jałówki na powiększenie stada, ale wybieram je bardzo starannie, z najlepszych hodowli.

Pan Leszek zwraca też uwagę na precyzyjne zarządzanie stadem. - Prawie nie spuszczam krów z oka, śledzę, co się dzieję w stadzie, ale też interesuję się nowymi technologiami w produkcji mleka. Teraz, gdy dzieci mogą nas zastąpić w gospodarstwie, mamy już możliwość wyjazdu np. na targi czy wystawy, tak jak teraz do Warszawy. Nie czuję się zbytnio uwiązany do pracy przy krowach, bo to moje hobby, pasja. A i współpraca z OSM Krasnystaw, do której dostarczam mleko, dobrze się układa. Sukcesy w postaci wysokiej wydajności mlecznej krów, puchary i nagrody to na pewno duża satysfakcja, jednak okupiona znacznymi kosztami produkcji i bardzo ciężką pracą. Czy dzieci będą ją kontynuować? Nie jestem pewien.

Przetwory mleczarskie prezentowane na Targach smakowały nie tylko ministrowi Stanisławowi Kalembie

Przedstawiciele spółdzielni mleczarskich - laureatów rankingu KZSM otrzymali nagrody i puchary z rąk ministra Stanisława Kalemby i prezesa KZSM Waldemara Brosia

Najlepsi dostawcy mleka - laureaci "VIII Mlecznych Mistrzostw Polski"

Ewa Obidzińska Fot. M. Jobda i autorka 

/p

nbsp;

Galeria

Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

Multimedia

Kontakt

Biuro Zamość

ul. Bazyliańska 3/16
22 - 400 Zamość
tel./fax 84 638 42 52

czynne: pon-pt 900-1500

 

Linki

face3

senatt

solidarnoscri

pis

Licznik wizyt

Dzisiaj: 807
Razem: 1924133