Wielkiemu obrońcy sprawy chłopskiej
naszdziennik.pl 2016-02-21
Pod patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy w Rzeszowie odbyły się dzisiaj obchody upamiętniające 35. rocznicę podpisania porozumień rzeszowsko-ustrzyckich. Były one zwieńczeniem strajków chłopskich, które wybuchły w Ustrzykach Dolnych 28 grudnia 1980 r. i utorowały drogę do powstania rolniczej „Solidarności”.
Głównym punktem dzisiejszych uroczystości zorganizowanych przez NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” oraz Duszpasterstwo Rolników z udziałem sygnatariuszy porozumienia i uczestników strajków chłopskich z 1981 r. była Msza św. w katedrze rzeszowskiej, której przewodniczył ordynariusz rzeszowski ks. bp Jan Wątroba. Eucharystię koncelebrowali księża biskupi: Marian Rojek – ordynariusz zamojsko-lubaczowski, Edward Frankowski – biskup senior diecezji sandomierskiej, Kazimierz Górny – biskup senior diecezji rzeszowskiej, Adam Szal z Przemyśla i Edward Białogłowski – biskup pomocniczy z Rzeszowa, krajowy duszpasterz rolników oraz kapłani, którzy przed 35-laty posługiwali strajkującym.
Podczas uroczystości została odsłonięta i poświęcona tablica ufundowana przez polskich rolników upamiętniająca ks. abp. Ignacego Tokarczuka – wielkiego obrońcę sprawy chłopskiej, który swą mądrością wyrażaną w pasterskiej trosce wspierał strajkujących rolników, bez którego osiągnięcie porozumień w Ustrzykach i Rzeszowie byłoby bardzo wątpliwe.
– Ks. abp. Tokarczukowi zawsze na sercu leżało dobro Polski i Polaków. Wspierał swą modlitwą i mądrą radą zarówno robotników, jak też rolników. Można powiedzieć, że był dobrym duchem także ruchu chłopskiego. To wsparcie i przekonanie o słuszności celów, o jakie walczyli, wyzwalało dodatkowe siły i energię protestującym rolnikom – podkreśla w rozmowie z NaszymDziennikiem.pl dr Mariusz Krzysztofiński z rzeszowskiego Oddziału IPN.
Jednym z przejawów troski, a zarazem formą upomnienia się o prawa rolników było kazanie ks. bp. Tokarczuka wygłoszone 5 września 1982 r. na Jasnej Górze podczas Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rolników, kazanie, które zostało uznane za tymczasowy program działalności związku zawodowego rolników. Na tablicy umieszczono słowa z Ewangelii św. Jana „Prawda was wyzwoli”, bo to właśnie Prawda w życiu ks. abp. Tokarczuka miała zasadnicze znaczenie i stanowiła fundament każdego działania.
Obchodom 35. rocznicy podpisania porozumień rzeszowsko-ustrzyckich towarzyszyła konferencja. Prelekcję zatytułowaną „Założenia programowe po 35 latach porozumień chłopskich” wygłosił senator Jerzy Chróścikowski, przewodniczący NSZZ RI „Solidarność”, a ks. dr Henryk Borcz z Przemyśla wystąpił z wykładem: „Na kanwie Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich w ich 35. rocznicę”. Dopełnieniem konferencji były świadectwa uczestników wydarzeń sprzed 35 lat ks. Stanisława Słowika i Henryka Cząstki, którzy przypomnieli również o istotnej roli, jaką w kształtowaniu postaw ludzi wsi odegrało Duszpasterstwo Rolników. Kwiaty i znicze pojawiły się także pod tablicą upamiętniającą podpisanie porozumień rzeszowsko-ustrzyckich na frontonie dawnego Domu Kolejarza w Rzeszowie.
Porozumienia rzeszowsko-ustrzyckie kończące 50-dniowy ogólnopolski strajk robotniczo-chłopski zostały podpisane z 18 na 19 lutego 1981 r., pół roku po słynnych porozumieniach w Szczecinie, Gdańsku i Jastrzębiu. Ich celem było m.in. zalegalizowanie przez władze PRL niezależnego związku zawodowego rolników i poprawa sytuacji polskiej wsi.
Mariusz Kamieniecki