Wola Różaniecka: Święto Plonów w gminie Tarnogród
Kronika Tygodnia 2022-08-23
Mieszkańcy gminy Tarnogród, tradycyjnie jak co roku, uczcili Święto Plonów. Tym razem uroczystość odbyła się w Woli Różanieckiej. Najpierw korowód dożynkowy przeszedł do kościoła filialnego, gdzie ks. Rafał Ćwikła i ks. Franciszek Kościelski odprawili uroczystą mszę świętą, po której nastąpiło przejście orszaku w asyście Tarnogrodzkiej Orkiestry Dętej na stadion przy Szkole Podstawowej w Woli Różanieckiej.
Na czele korowodu szli starostowie dożynek: Urszula Pięciorek i Stanisław Hadacz. Wieńce prezentowane przez grupy z Różańca Pierwszego, Różańca Drugiego, Luchowa Górnego, Luchowa Dolnego, Tarnogrodu i Woli Różanieckiej były piękne i okazałe.
Po obrzędzie przekazania chleba głos zabrał Burmistrz Tarnogrodu Paweł Dec, a po nim zaproszeni goście: poseł Beata Strzałka i Przewodniczący NSZZ RI „Solidarność” Tomasz Obszański. Listy z okazji Święta Plonów przesłali: senator Jerzy Chróścikowski, Marszałek Województwa Lubelskiego - Jarosław Stawiarski i Wojewoda Lubelski - Lech Sprawka.
Kolejnym punktem programu było wręczenie odznaczeń działaczom OSP przez członka Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Biłgoraju Druha Pawła Deca. Złotym Medalem „Za Zasługi Dla Pożarnictwa” zostali odznaczeni następujący druhowie: Marian Glinianowicz, Jerzy Kruk, Sławomir Grelak. Srebrnym Medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa” odznaczono druhów Leszka Nocka i Andrzeja Pokarowskiego. Brązowym Medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa” odznaczono druhów: Amadeusza Sidora, Pawła Borka, Macieja Krynia, Rafała Sitarza i Artura Szmołdę. Odznaką „Strażak Wzorowy” zostali odznaczeni następujący druhowie: Marcin Gałka, Marian Sidor, Natalia Zając, Zdzisław Seroka, Damian Pelc, Kamil Myszkowiak. Wręczono również dyplomy uznania za ofiarną i wieloletnią służbę na rzecz ochrony przeciwpożarowej, w ratowaniu mienia i życia ludzkiego oraz podtrzymywaniu strażackich tradycji. Odznaczono: Druha Jana Mulawę, Druha Edwarda Bagniaka oraz Druha Andrzeja Zająca.
W części artystycznej wystąpiła Tarnogrodzka Orkiestra Dęta pod batutą Grzegorza Szteinmillera. Gospodynie z Woli Różanieckiej wyśpiewały kuplety, zaprezentowały się również zespoły taneczne Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury przygotowane przez Małgorzatę Zając, koncertem uświetniła też imprezę Tarnogrodzka Kapela Ludowa, której instruktorką jest Helena Zając. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Woli Różanieckiej zaprezentowali program artystyczny, który przygotowali wraz z nauczycielkami: Anną Bździuch, Ewą Marczak, Dorotą Mazurek, Ewą Świtałą i Małgorzatą Zając.
Po części artystycznej odbył się turniej jednostek OSP. Pierwsze miejsce zajęła drużyna z Tarnogrodu, drugie – z Luchowa Dolnego, trzecie – jednostka OSP z Różańca Pierwszego, a czwarte miejsce zajęli strażacy z Woli Różanieckiej. Wszystkie drużyny otrzymały nagrody od burmistrza Tarnogrodu.
Organizatorzy zapewnili uczestnikom mnóstwo atrakcji. Grupa Eksploratorzy i Tarnogrodzkie Towarzystwo Regionalne zaprosili na stoisko, gdzie proponowali dzieciom i starszym konkursy z nagrodami, można było zobaczyć wystawę artefaktów, kupić wydawnictwa TTR i pobawić się w poszukiwaczy skarbów. Koła Gospodyń Wiejskich i Ochotnicza Straż Pożarna z terenu gminy zaprosiły na smaczne ciasta, przekąski i napoje. Polska Ekologia serwowała kiełbaski z grilla, Koło Łowieckie nr 10 w Biłgoraju i Koło Łowieckie Towarzystwo Racjonalnego Polowania nr 58 w Zamościu zaprosiły uczestników dożynek na degustację potraw myśliwskich z dzika i sarny.Artur Kornas - Kierownik oddziału w Zamościu Państwowej Inspekcji Pracy zaprosił do udziału w konkursie o zasadach BHP. Dla najmłodszych był darmowy dmuchany plac zabaw, samochodziki i zabawa z animatorkami.
Na zakończenie do zabawy zaprosił DJ Alex oraz zespoły Baflo i Meffis.
Organizatorzy, którymi byli Burmistrz Tarnogrodu i Tarnogrodzki Ośrodek Kultury serdecznie dziękują wszystkim za obecność i zaangażowanie.
TOK