Wspólny cel we Wspólnej Polityce Rolnej
Zielony Sztandar 2011-08-14
4 sierpnia br. Marek Sawicki - minister rolnictwa i rozwoju wsi oraz Kazimierz Plocke - sekretarz stanu spotkali się z dziennikarzami. Okazją były dwa wydarzenia. Pierwsze dotyczyło rozmów z przedstawicielami COPA-COGECA, a drugie podpisania umów z Lokalnymi Grupami Rybackimi na realizację lokalnych strategii rozwoju obszarów rybackich.
"1/3 środków finansowych pochodzących z PO Ryby 2007-2013 przeznaczona została na realizację osi priorytetowej 4 Programu Operacyjnego - Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013" - poinformował minister Marek Sawicki i dodał, że "całość środków na PO Ryby 2007-2013 wynosi około 1 mld euro i jest to druga, po Hiszpanii alokacja co do wysokości w Europie".
W obecności mediów została podpisana umowa ze stowarzyszeniem Lokalna Grupa Rybacka "Wielkie Jeziora Mazurskie", które uzyskało najwyższą ocenę. "To bardzo ważny dzień dla polskiego sektora rybołówstwa" - podkreślił sekretarz stanu Kazimierz Plocke dodając, że "Polska jest europejskim liderem w zakresie Lokalnych Grup Rybackich".
"Mamy szansę stworzyć Krajową Sieć Lokalnych Grup Rybackich, a na podstawie dotychczasowych doświadczeń mogę stwierdzić, że także Europejską Sieć Lokalnych Grup Rybackich" - podkreślił sekretarz stanu Kazimierz Plocke.
W wyniku podpisania umów mamy już w Polsce 48 grup - i jak zwrócił uwagę minister Marek Sawicki - pozwoli to na zabezpieczenie w najbliższych latach popytu na świeże polskie ryby.
Druga część konferencji dotyczyła rozmów z przedstawicielami COPA-COGECA.
"Mamy wspólny cel w zakresie reformy Wspólnej Polityki Rolnej" - powiedział minister. "Chcemy zmiany dotychczasowego jej modelu i wyrównania zasad wsparcia rolników w całej Unii Europejskiej" - dodał minister. Szef resortu rolnictwa podkreślił, że choć proponowany budżet przyszłej Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2014-2020 jest utrzymany, to realna jego wartość, biorąc pod uwagę inflację, jest o około 11% niższy. "1 chociaż budżet WPR jest dobry i wysoki, to chodzi jeszcze o to, aby był sprawiedliwie dzielony" - zaznaczył minister Sawicki.
Uczestniczący w konferencji prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz przekazał na ręce ministra wspólne stanowiska polskich organizacji rolniczych skupionych w COPA-COGECA podkreślając, że "pomimo pewnych różnic, to związki i organizacje rolnicze mają wypracowane jedno, wspólne stanowisko w sprawie reformy dotychczasowej Wspólnej Polityki Rolnej".
Minister zwrócił uwagę na fakt, że jeszcze nic nie zostało przesądzone w tej kwestii. Poinformował, że na początku października Komisja Europejska chce przedstawić pakiet legislacyjny - 4 główne rozporządzenia - do pierwszego wysłuchania. Minister Sawicki poinformował również, że zwrócił się o wcześniejsze rozpatrzenie spraw dotyczących reformy Wspólnej Polityki Rybackiej tak, aby całe listopadowe posiedzenie unijnej Rady Ministrów ds. Rolnictwa i Rybołówstwa było poświęcone wyłącznie reformie Wspólnej Polityki Rolnej.
Polskie organizacje rolnicze zrzeszone w COPA-COGECA opracowały wspólne stanowisko w sprawie reformy Wspólnej Polityki Rolnej po 2013 roku.
Dokument podpisany został przez: przewodniczącego NSZZ RI "Solidarności" Jerzego Chróścikowskiego, prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktora Szmulewicza, prezesa Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych Władysława Serafina, wiceprzewodniczącą ZZR "Samoobrona" Bożenę Garbacz, przewodniczącego Federacji Związków Producentów Rolnych Mariana Sikorę oraz przewodniczącego ZZR "Ojczyzna" Lucjana Cichosza. Ministrowi Markowi Sawickiemu przekazał dokument prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych.
Organizacje wspólnie uznały, że istnieje konieczność stworzenia silnej unijnej polityki rolnej, która zapewni społeczeństwu bezpieczeństwo żywnościowe, rolnictwu europejskiemu rozwój, a także konkurencyjność na rynku globalnym. Organizacje wskazały także na konieczność stworzenia wszystkim rolnikom europejskim równych warunków konkurencji w ramach jednolitego, wspólnotowego rynku.
Minister Sawicki podziękował za przekazane, wspólne stanowisko i zwracając się do szefów rolniczych organizacji podkreślił, że "mamy wspólny cel. Wszyscy chcemy zmiany dotychczasowego modelu WPR i wyrównania zasad wsparcia rolników w całej Unii Europejskiej". Prezes Szmulewicz zapewnił ministra o poparciu podejmowanych przez niego w tym zakresie działań.