Rolnicy zapowiadają protesty. Minister rolnictwa: potrzebny dialog
polskieradio.pl 2015-01-28
Przewodniczący NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność", senator Jerzy Chróścikowski poinformował w środę po spotkaniu z ministrem rolnictwa Markiem Sawickim, że resort rolnictwa nie jest w stanie rozwiązać problemów rolników.
- Utrzymujemy pogotowie strajkowe, a na 3 lutego planujemy ogólnopolską akcję protestacyjną w regionach. Będziemy protestować m.in. na drogach i pod urzędami wojewódzkimi - powiedział Jerzy Chróścikowski. - Jeśli protesty nie spotkają się z reakcją rządu, akcja zostanie przeniesiona do Warszawy - dodał.
Jego zdaniem, ostatnie spotkania w Ministerstwie Rolnictwa nie dały związkowcom podstaw do zawieszenia pogotowia strajkowego, ponieważ nie udało się rozwiązać m.in. problemu pomocy dla hodowców trzody chlewnej dotkniętych rosyjskim embargiem oraz kwestii związanych z obrotem ziemią.
Protesty - jak wyjaśnił szef NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność" - będą miały charakter ostrzegawczy, a ich celem jest ponaglenie premier Ewy Kopacz do rozmów z rolnikami. Zaznaczył, że rolnicza "Solidarność" nie będzie koordynować swojej akcji z zapowiedzianymi protestami rolniczego OPZZ, ale zaprasza do udziału wszystkie chętne organizacje i rolników.
Sawicki: potrzebny jest dialog w obszarze rolnictwa
Minister rolnictwa poinformował, że jest potrzeba utworzenia komisji trójstronnej w obszarze rolnictwa, w której uczestniczyliby przedstawiciele organizacji rolniczych, przetwórcy i strona rządowa. Projekt ustawy o powołaniu takiej komisji ma powstać w ciągu miesiąca.
Resort chce także przyspieszyć wydawanie pieniędzy na rolnictwo z istniejących programów wsparcia. Chodzi o szybsze wypłaty dopłat bezpośrednich za ubiegły rok oraz przyspieszenie prac w Parlamencie Europejskim na rzecz tegorocznych. Rolnicy będą składali wnioski o dotacje w połowie marca.
Sawicki walczy w Komisji Europejskiej również o dopłaty do eksportu i przechowalnictwa prywatnego. Dotyczy to głównie branży mleczarskiej i producentów trzody. Nie ukrywa, że od kilku miesięcy jego starania nie przynoszą rezultatu. Liczy, że może się to zmienić poprzez ustalenie wspólnej grupy nacisku na najbliższym posiedzeniu organizacji rolniczych w Brukseli. Odbędzie sie ono 5 lutego.
Polityk PSL zapowiedział też, że jeśli działania resortu i organizacji rolniczych w Brukseli nie będą nieskuteczne, zwróci się po pomoc do szefowej rządu.
***
W środowym spotkaniu uczestniczyli: Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych, Marian Sikora, prezes Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych, Lech Kuropatwiński ze związku zawodowego "Samoobrona", Władysław Serafin, prezes Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, przedstawiciel związku zawodowego Centrum Narodowe Młodych Rolników oraz Jerzy Chróścikowski, prezes Solidarności Rolników Indywidualnych.
IAR, PAP, kk